• Z czego wykonać fundamenty domu?

    2019-03-08

    Dobry fundament powinien być zaprojektowany i wykonany zgodnie z warunkami panującymi na naszej działce. W przeciwnym przypadku może nie utrzymać spoczywającego na nim ciężaru. Z tego powodu materiały wykorzystywane do budowy fundamentów muszą być odpowiednio wytrzymałe na obciążenia. Ich zadaniem jest również ochrona przed wychładzaniem budynku.

  • Wybór działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

    2019-02-26

    Wybór działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji przed rozpoczęciem budowy domu. Nie można podejmować jej pochopnie, ponieważ skutki będziemy ponosić przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę przed zakupem gruntu, gdyż lokalizacja nie jest jedynym kryterium?

  • Oszczędzanie energii z uszczelkami Tesamoll

    2019-02-23

    Jak oszczędzać energię przy pomocy uszczelek Tesamoll? Sprawdź w filmie jak szeroki wybór uszczelek do drzwi i okien oferuje TESA.

  • Działka pod budowę – jak przygotować działkę pod budowę domu?

    2019-02-23

    Dopełniliśmy już wszystkich formalności i przyszedł czas na rozpoczęcie budowy domu. Aby to zrobić, musimy jednak odpowiednio przygotować teren. Jak powinna być przygotowana działka pod budowę domu?

  • Ubezpieczenie domu w budowie

    2019-02-23

    Zniszczenia budynku będącego w trakcie budowy mogą nas narazić na ogromne straty finansowe, a nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji zagrażających naszej budowie. Ograniczmy straty, wykupując polisę ubezpieczeniową.

  • Opłaty za mieszkanie – jak zaoszczędzić na opłatach za wodę

    2019-02-22

    Według danych GUS, ponad 20% swoich dochodów (po odjęciu podatku) Polacy przeznaczają na mieszkanie, a konkretniej na wydatki związane z kosztami eksploatacyjnymi. Idą w górę ceny energii, najem mieszkań, woda, usługi kanalizacyjne. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina wydaje ok. 880 zł na utrzymanie mieszkania. Czy da się dzisiaj zaoszczędzić? Jeśli tak, to na czym? Jak...

  • Profesjonalna budowa – zasady składowania materiałów na placu budowy

    2019-02-20

    Najwięksi wrogowie materiałów budowlanych to zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, wilgoć, nasłonecznienie oraz złodzieje. Wszystkie te zagrożenia mogą się przytrafić naszym materiałom zarówno podczas transportu, jak i ich składowania.

  • Kotwy do betonu R-LX – szybki sposób na solidne mocowanie elementów

    2019-02-20

    Co sprawia, że kotwy wkręcane R-LX Rawlplug mają przewagę nad opaskowymi kotwami mechanicznymi? Konstrukcja na bazie opatentowanego gwintu, który wyróżnia się specjalnym uzwojeniem typu high-low. Dzięki temu kotwy do betonu zagłębiają się w materiał tak, by zapewnić solidne i trwałe mocowanie.

  • Drewniana więźba dachowa – rodzaje

    2019-02-19

    Wybór konstrukcji więźby dachowej zależy między innymi od przeznaczenia budynku, rozmiarów i rozpiętości dachu oraz warunków klimatycznych takich jak siła wiatru, ilość opadów i czas zalegania śniegu.

  • Dom energooszczędny – jak wybrać projekt i miejsce pod budowę

    2019-02-16

    Budownictwo energooszczędne stało się wymogiem naszych czasów. Jego upowszechnieniu sprzyjają regulacje prawne, zwłaszcza wprowadzone w 2014 roku Warunki Techniczne, które wymuszają na inwestorach budowę domów o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Wpływ na energooszczędność budynku ma również projekt domu i działka, na której go postawimy.

  • Plac budowy – wymogi formalne związane z prowadzeniem budowy

    2019-02-15

    To, że mamy już działkę budowlaną, zatwierdzony projekt oraz zgodę urzędu na rozpoczęcie budowy wcale nie uprawnia nas do jej natychmiastowego rozpoczęcia. Zanim zaczniemy robić wykopy, zastanówmy się, czy dopełniliśmy wszelkich formalnośc,i związanych z prowadzeniem prac budowlanych.

  • Bezpieczna budowa domu – kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie

    2019-02-15

    Zachowanie zasad bezpieczeństwa na budowie leży w interesie zarówno inwestorów, jak i wykonawców. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie odbijają się nie tylko na zdrowiu wszystkich osób przebywających na budowie lub w jej pobliżu, ale także kosztach budowy i sprawnej organizacji prac.

  • Ogrodzenie placu budowy – tymczasowe czy docelowe

    2019-02-15

    Zagospodarowanie terenu, na którym ma stanąć dom, obejmuje również ogrodzenie budowy. Jeśli nie planujemy wykonania od razu docelowego ogrodzenia działki, możemy zamontować tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Niektórzy inwestorzy już na tym etapie decydują się jednak na budowę ogrodzenia docelowego.

  • Plac budowy – ekologiczne aspekty organizacji i prowadzenia prac budowlanych

    2019-02-15

    Przygotowując plac budowy do zbliżających się prac, nie zapominajmy o aspektach ekologicznych. Nadmierna dewastacja terenu przełoży się na większy koszt zagospodarowania działki po budowie domu. Może też spowodować nieodwracalne i kosztowne straty.

  • Bezpieczna budowa – oświetlenie placu budowy

    2019-02-15

    Wprowadzenie oświetlenia placu budowy może posłużyć jako środek wzmacniający bezpieczeństwo. Pełni też funkcje praktyczne – usprawnia prace, a także wydłuża dzień pracy na budowie. Jak ekonomicznie i funkcjonalnie oświetlić budowę?

  • Plac gotowy do budowy – dostawy i miejsce składowania materiałów

    2019-02-14

    Najlepiej kupować materiały budowlane tak, by były wykorzystywane na bieżąco i nie zalegały na placu budowy zbyt długo. Dostawy mogą być realizowane na życzenie w terminach ściśle określonych przez harmonogram budowy. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto poznać zasady składowania materiałów.

  • Prąd i woda na placu budowy

    2019-02-14

    Zanim rozpoczniemy budowę domu, powinniśmy na działkę budowlaną doprowadzić energię elektryczną i wodę. Powinny to być jedne z pierwszych zadań na budowie, gdyż prowadzenie prac budowlanych bez dostępu tych mediów jest niemożliwe.

  • Jak usunąć pleśń z elewacji?

    2019-02-13

    Pleśń na elewacji nie tylko szpeci posesję, ale przede wszystkim wywiera szkodliwy wpływ na budynek i jego mieszkańców. Z pleśnią na zewnętrznej ścianie budynku trzeba walczyć już od momentu, kiedy zauważymy jej pierwsze symptomy.

  • Mech na dachu. Jak z nim walczyć?

    2019-02-10

    Nieduże skupiska zielonego mchu porastającego połacie, nie wydają się niczym groźnym. Tymczasem mech na dachu nie tylko szpeci, ale jest zapowiedzią przyszłych przecieków, co dla właściciela domu może oznaczać rychły remont.

  • Ocieplanie ścian a temperatura powietrza

    2019-01-30

    Nierzadko, ze względu na tempo robót, ocieplenie ścian często przebiega w temperaturze powietrza znacznie przekraczającej wartości graniczne, wyznaczone przez producenta materiałów. Przekłada się to na złą jakość wykonywanych prac i znikomą trwałość elewacji, wykańczanej w takich warunkach.