• Dobra ekipa budowlana – kryteria wyboru fachowców

  2020-06-15

  Aby nasz dom był ładny i funkcjonalny, do jego budowy musimy zatrudnić rzetelnych i solidnych fachowców. Godny zaufania wykonawca to dziś prawdziwy skarb. Jego znalezienie nie jest łatwe, co nie oznacza, że niewykonalne. Gdzie szukać i jak znaleźć dobrą ekipę budowlaną?

 • Kierownik budowy domu – zadania i odpowiedzialność

  2020-06-15

  Budując dom, musimy zatrudnić kierownika budowy – taki obowiązek nakłada na inwestora Prawo Budowlane. Przekazujemy mu swoje obowiązki i to on odpowiada m.in. za prawidłowy przebieg prac budowlanych czy zabezpieczenie placu budowy. Jakie zadania ma jeszcze kierownik budowy?

 • Budowa domu – czego dopilnować, na co zwrócić uwagę

  2020-06-15

  Własny dom to jasno sprecyzowany cel, który chcemy jak najszybciej, jak najlepiej i bez problemów osiągnąć. Jednak jego budowa to wielozadaniowa praca z określonym budżetem, wyznaczonymi ramami czasowymi oraz zespołem ludzi stworzonym na potrzeby realizacji projektu. Co powinien wiedzieć inwestor na budowie?

 • Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę, co ze sobą zabrać?

  2020-05-29

  Odbiór techniczny mieszkania to dla wielu doniosłe wydarzenie. Nic dziwnego. To bowiem ostatni etap przed wprowadzeniem się do wymarzonych czterech kątów. Towarzyszące mu emocje mogą jednak sprawić, że sprawdzając budynek pominiemy kilka istotnych kwestii. O czym należy pamiętać, udając się do dewelopera oraz co zabrać na odbiór mieszkania?

 • Adaptacja projektu gotowego – na czym polega

  2020-04-30

  Projekt gotowy domu, który zakupiliśmy w biurze projektowym jest uniwersalny, dlatego należy przystosować go do warunków panujących na naszej działce. Na etapie adaptacji można także wprowadzać zmiany do projektu, dzięki czemu dostosujemy dom do naszych potrzeb.

 • Koszt budowy – co wpływa na wysokość kosztów w poszczególnych etapach

  2020-04-29

  Na koszt budowy domu zasadniczy wpływ ma projekt domu, technologia budowy oraz materiały, jakich użyjemy podczas realizacji projektu. Ważnym czynnikiem jest także lokalizacja działki, ponieważ od niej mogą zależeć stawki robotników.

 • Odbiór mieszkania od dewelopera – na czym polega odbiór techniczny mieszkania

  2020-03-23

  Otrzymanie kluczy do mieszkania zakupionego u dewelopera poprzedzone jest tzw. odbiorem technicznym. Kupujący ma wtedy możliwość sprawdzenia, czy oddawane lokum jest zgodne z projektem i standardem zawartym w umowie. Na jakie elementy mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego odbioru technicznego?

 • Odbiór mieszkania od dewelopera – jak przygotować się do odbioru

  2020-03-20

  Odbiór mieszkania od dewelopera to ważny krok do zamieszkania u siebie. Aby nie odkrywać usterek w trakcie prac wykończeniowych i podczas użytkowania, warto odpowiednio przygotować się na tę sytuację.

 • Jak wspomóc sprzedaż mieszkania – siła fotografii

  2020-03-18

  Nosimy się z zamiarem sprzedaży mieszkania i przeraża nas perspektywa długiego oczekiwania na nabywcę lub oddania nieruchomości za półdarmo? Przyszłych nabywców do zainteresowania naszym lokalem mogą zachęcić odpowiednio wykonane zdjęcia

 • Przygotowujemy mieszkanie do sprzedaży – remont czy lifting

  2020-02-27

  By nie czekać na nabywcę mieszkania zbyt długo lub sprzedać je poniżej wartości, trzeba czasami ponieść dodatkowe koszty związane z odpowiednim przygotowaniem mieszkania do sprzedaży.

 • Formalności związane z budową domu – co sprawdzić przed kupnem działki

  2020-02-06

  Formalności budowlane mogą ciągnąć się w nieskończoność. Chyba, że odpowiednio się do nich przygotujemy. Jak ułatwić sobie budowę domu i z bez większych przeszkód przejść przez formalności budowlane?

 • Dlaczego warto ubezpieczyć budowę domu

  2020-01-21

  Skoro możemy ubezpieczyć gotowy dom, to może warto ubezpieczyć dom w budowie. Przecież na tym etapie również mogą nastąpić sytuacje powodujące straty, za które będziemy musieli zapłacić. Ubezpieczenie budowy pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów.

 • BHP na budowie – jakie ubrania robocze i sprzęt ochronny są konieczne

  2020-01-15

  Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne na placu budowy są środki BHP – ich „strażnikiem” jest kierownik budowy. Jednak to właściciel firmy budowlanej musi ubrać pracowników w stroje gwarantujące wygodną i bezpieczną pracę oraz zapewnić im sprzęt ochronny, adekwatny do powierzonych zadań

 • Harmonogram budowy domu – od stanu surowego zamkniętego po pod klucz

  2020-01-14

  Budowa domu podzielona jest na etapy. Po stanie zerowym, otwartym i zamkniętym przychodzi czas na końcowe wykończenie budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Prace muszą przebiegać w określonej kolejności, warto więc wykonać harmonogram, aby poumawiać się konkretne z poszczególnymi wykonawcami oraz na czas dostarczyć im niezbędne materiały.

 • Remont zgodnie z prawem

  2020-01-12

  Remont mieszkania niesie ze sobą wiele utrudnień, również dla naszych sąsiadów. Jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, sprawdźmy, jakie prace możemy zrobić bez zgody właściciela budynku, a na co potrzebujemy pozwolenia, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi konsekwencjami prawnymi. Kiedy i jakich formalności musimy dopełnić podczas remontu mieszkania...

 • Harmonogram prac budowy domu jednorodzinnego do stanu surowego zamkniętego

  2020-01-04

  Planując budowę domu, zastanawiamy się, ile czasu będą trwały roboty budowlane. Nic dziwnego, przecież chcielibyśmy, aby przeprowadzka nastąpiła jak najszybciej. Aby wszystkie etapy budowy przebiegały bez większych zakłóceń, warto przygotować harmonogram prac. Trzymanie się go pozwoli nam na racjonalne zarządzenie budową.

 • Inspektor nadzoru inwestorskiego – zadania i odpowiedzialność

  2019-12-31

  Budowa domu wymaga zatrudnienia tzw. uczestników procesu budowlanego. Jednym z nich jest inspektor nadzoru inwestorskiego. I chociaż prawo budowlane zwalnia inwestorów budujących domy jednorodzinne z obowiązku jego zatrudnienia, to jednak warto to zrobić.

 • Budowa domu na leśnej działce – jak uzyskać pozwolenie na budowę?

  2019-12-30

  Budowa domu na działce leśnej to duże wyzwanie. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest trudna, niełatwo może być także tak usytuować dom, aby ograniczyć wycinkę drzew do minimum, a pozbycie się drzew również może wymagać wielu zabiegów. Przygotowanie działki leśnej pod budowę może też być bardziej kosztowne.

 • Inwestor zastępczy podczas budowy domu

  2019-12-28

  Podczas budowy domu możemy skorzystać z pomocy inwestora zastępczego. Jak sama nazwa wskazuje, zastępuje on inwestora bezpośredniego, czyli podejmuje za niego określone czynności, do których zobowiązany jest inwestor podczas budowy domu, a więc ten nie musi być bezpośrednio zaangażowany w budowę.

 • Rola inwestora zastępczego podczas budowy domu

  2019-12-18

  Budując dom, mamy mnóstwo obowiązków – zaczynając od zatrudnienia ekipy czy zakupienia materiałów budowlanych. Ponadto nie zawsze znamy się na budowlance, a wykonawcy wymagają od nas podejmowania decyzji. Jeśli chcemy przez proces budowy przejść w miarę spokojnie, warto przemyśleć zatrudnienie inwestora zastępczego.