• Garaż bez pozwolenia, czyli jaki garaż na zgłoszenie?

  2023-07-31

  Budowa garażu jako budynku wolno stojącego to spore przedsięwzięcie, choć nie wymaga wielu formalności. W świetle aktualnych przepisów możemy wybudować garaż bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie.

 • Budowa domu bez pozwolenia

  2022-09-30

  Jeszcze kilka lat temu budując dom, trzeba było koniecznie uzyskać pozwolenie na budowę. Obecnie możliwa jest budowa domu bez pozwolenia, ale wymagane jest zgłoszenie zamiaru budowy, chociaż w niektórych przypadkach nawet tego obowiązku nie trzeba dopełnić.

 • Standard WT 2021 – jak spełnić wymagania

  2021-04-07

  Od stycznia 2021 r. obowiązują nowe, zaostrzone wymagania dotyczące parametrów cieplnych budynków oraz zużycia energii. Zmiany te nie są ani dla inwestorów, ani wykonawców, ani producentów materiałów budowlanych zaskoczeniem, ponieważ zapowiadane były od dawna i wprowadzane stopniowo – pierwsze zaczęły obowiązywać od stycznia 2014 r., następne zostały wprowadzone w 2017...

 • Jak skorzystać z kredytu budowlano-hipotecznego

  2020-12-10

  Mało kto ma zgromadzone wystarczające środki, żeby poprowadzić budowę domu bez pomocy banku. Przeważnie całość inwestycji lub przynajmniej jej część jest finansowana dzięki kredytowi.

 • Jak kupować materiały budowlane na kredyt

  2020-12-10

  Wydatki na budowę lub poważniejszy remont mogą przekroczyć nasze bieżące możliwości finansowe. Pozostają wtedy zakupy niezbędnych materiałów na raty. To także dobra opcja, gdy chcemy wygodnie rozłożyć duży wydatek. Usługę taką oferują wszystkie sklepy i składy budowlane.

 • Przepisy przeciwpożarowe – co obowiązuje inwestora budującego dom jednorodzinny

  2020-11-25

  Architekt musi wykonać projekt tak, żeby uwzględniał on wszelkie zalecenia odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego zawarte w Polskich Normach i Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie obowiązki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego spoczywają zatem na inwestorze?

 • Jak planować wydatki na domowe remonty

  2020-11-24

  Każde mieszkanie i każdy dom z czasem będzie wymagać remontów. Drobne naprawy nie uszczuplą naszego domowego budżetu, jednak na poważniejszą modernizację będziemy potrzebowali sporych funduszy. Jak ją przeprowadzić, aby obciążenie wytrzymał budżet domowy?

 • Kary umowne dla ekipy budowlanej

  2020-11-19

  Gdy zatrudniamy ekipę budowlaną lub remontową, podpisujemy z nią umowę o roboty budowlane. Określamy w niej między innymi zakres prac, ich koszt oraz termin zakończenia. W umowie warto także zawrzeć zapis o karach umownych, które mogą zmobilizować niesolidnych wykonawców. Czego one dotyczą?

 • Kierownik budowy – budowa domu pod fachowym nadzorem

  2020-11-19

  Kierownik budowy to jedna z najważniejszych osób na placu budowy. I to nie dlatego, że tak mówią przepisy budowlane, tylko dlatego, że to od jego decyzji zależy realizacja projektu. Z tego też powodu nie może by to przypadkowa osoba.

 • Opłaty za prąd – co warto o nich wiedzieć

  2020-11-18

  Nikt nie lubi rachunków za prąd, ale płacić trzeba. Skoro już jesteśmy skazani na ten obowiązek, dowiedzmy się jak najwięcej na temat opłat za energię elektryczną. Być może wiedza ta pozwoli nam przemyśleć szczegóły oferty i podjąć decyzję o zmianie taryfy lub nawet operatora.

 • Z czego składa się rachunek za prąd

  2020-11-18

  Rzadko kiedy oglądamy rachunki za prąd, zazwyczaj po prostu je płacimy określoną kwotę, nie wnikając w skomplikowane słupki i tabelki z cyferkami. Warto jednak pozwolić sobie na odrobinę wnikliwości.

 • Badanie gruntu – komu i kiedy je zlecić

  2020-11-17

  Aby dobrze zaprojektować i zabudować fundamenty domu, należy wiedzieć, jaki jest grunt na działce przeznaczonej pod budowę. Należy więc wykonać badania geologiczne.

 • Kosztorys budowlany domu – dlaczego warto go wykonać

  2020-10-20

  Jedyną możliwością sprawdzenia, jaki będzie koszt budowy domu, a co jest z tym związane ilość potrzebnych materiałów budowlanych, jest wykonanie kosztorysu. Kto może wykonać dla nas kosztorys budowlany?

 • Kosztorys budowlany domu – rodzaje

  2020-10-15

  Prowadząc budowę domu jednorodzinnego mamy do czynienia z różnymi rodzajami kosztorysów. Mogą one zostać wykonane przed rozpoczęciem prac, podczas ich trwania oraz po zakończeniu. Czym jeszcze się od siebie różnią?

 • Budowa w zgodzie z poszanowaniem natury

  2020-10-08

  Przepisy zobowiązują nas, aby podczas prowadzenia prac budowlanych była zapewniona ochrona ziemi, wody, powietrza atmosferycznego, roślinności i zwierząt. Na co więc zwrócić uwagę i o czym pamiętać budując dom, by nie działać przeciw środowisku naturalnemu?

 • Źródła finansowania budowy domu

  2020-10-07

  Ze względu na ogromną skalę wydatków, niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na finansowanie budowy domu z własnych środków. Zazwyczaj szukamy dodatkowych źródeł i nie zawsze musi być to kredyt.

 • Umowa z wykonawcą – kary i odstąpienie od umowy o roboty budowlane

  2020-10-04

  Budując czy remontując dom, zawsze z wykonawcą podpiszmy umowę na piśmie. Pozwoli nam ona w razie ewentualnych problemów udowodnić za co dokładnie odpowiada ekipa budowlana. Unikniemy także wielu konfliktów, a także zmobilizujemy fachowców, jeśli zawrzemy w umowie kary. A czy możemy odstąpić od takiej umowy?

 • Jak bezpiecznie wynająć dom lub mieszkanie

  2020-09-28

  Wiele się słyszy o kłopotach z nieuczciwymi najemcami, którzy nie dość, że znikają bez zapłacenia czynszu, to potrafią okraść lub zdemolować lokal. Warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą nam zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami.

 • Ubezpieczenie domu kilkurodzinnego

  2020-09-21

  Chcąc ubezpieczyć mienie w postaci domu jednorodzinnego lub mieszkania, mamy dość prostą sytuację. Komplikuje się, gdy mamy mieszkanie w bliźniaku, szeregowcu lub kilkurodzinnym budynku.

 • Budżet domowy na bieżącą eksploatację domu

  2020-09-21

  Ile kosztuje nas utrzymanie mieszkania lub domu? Nawet jeśli nie podliczamy skrupulatnie wszystkich wydatków, wiemy, że wydajemy coraz więcej, bo przecież nieustannie rosną opłaty za wodę, prąd i gaz.