Balkony w technologii Kreisel

Balkony w technologii Kreisel

Balkony to powierzchnie szczególnie narażone na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Zmieniająca się pogoda i duże skoki temperatur powodują wysokie naprężenia od rozszerzających się materiałów podłoża. Te z kolei muszą być kompensowane przez odpowiednio dobrane materiały oraz system dylatacji. Woda deszczowa, która najbardziej przyczynia się do niszczenia materiałów budowlanych, musi być z tych powierzchni sprawnie i szybko odprowadzona. Do tego celu idealnie nadają się profile balkonowe K-30, które dostępne są w ofercie KREISEL. Profile te wykonane są z aluminium pokrytego specjalną farbą, posiadają wysoką trwałość i są odporne na działanie naprężeń oraz promieniowanie UV. Dzięki temu są rozwiązaniem nieporównywalnie trwalszym niż zwykłe obróbki blacharskie.
Do przyklejania płytek na balkonach najlepszy jest klej, który będzie kompensować naprężenia termiczne – odkształcalny klej żelowy 4. Jest on wysoce elastyczny, klasy C2TE S1. Drobne ziarno oraz specjalna receptura sprawia, że klej jest bardzo plastyczny i łatwy w obróbce, a praca nim jest bardzo łatwa. Charakteryzuje się bardzo dobrym rozpływem pod powierzchnią płytki. Sprawdza się nie tylko w przypadku balkonów czy tarasów, ale także przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym, płytach g-k itp.
Przestrzeganie podstawowych zasad wykonawczych stanowi klucz do prawidłowego wykonania balkonu:
· spadek powierzchni balkonu powinien wynosić min. 2%,
· duże powierzchnie powinny być zdylatowane,
· uszczelnienie należy wykonać min. dwuwarstwowe,
· do przyklejania płytek ceramicznych zawsze należy stosować kleje elastyczne, a najlepiej odkształcalne,
· płytki należy kleić stosując pełne pokrycie ich spodniej strony.

Expert 6 – mocny grunt pod płytki

GRUNTOWANIE

Wszystkie chłonne podłoża należy zagruntować środkiem Expert 6 – mocny grunt pod płytki. W przypadku podłoży słabych, o wysokiej nasiąkliwości zaleca się zastosować środek głęboko penetrujący Expert 5.

MONTAŻ PROFILU BALKONOWEGO

Na krawędzi balkonu należy zamontować profil K-30 wraz z narożnikami. Profil montuje się na naniesioną świeżo hydroizolację, np. Aquaszczel 820, mechanicznie za pomocą dołączonych wkrętów.

Zaprawa Aquaszczel 820

IZOLACJA MIEJSC SZCZEGÓLNYCH

Połączenie jastrychu oraz ściany, a także przejście między profilem a podkładem cementowym, należy zaizolować poprzez przyklejenie taśmy uszczelniającej.

IZOLACJA PODPŁYTKOWA

Przygotowaną, zgodnie z instrukcją stosowania zaprawę Aquaszczel 820 nanosimy pędzlem lub pacą. Izolacja powinna być wykonana minimum dwuwarstwowo. Pierwszą warstwę należy wetrzeć w podłoże twardą szczotką, kolejne warstwy można nakładać pacą.

Odkształcalny klej żelowy 4.
KREISEL - materiały do fugowania

PRZYKLEJANIE PŁYTEK

Po 2 dniach schnięcia płytki zaleca się mocować zaprawami klasy C2TE S1 np.: odkształcalny klej żelowy 4.

SPOINOWANIE

Fugowanie zaprawą Nanotech 730 należy wykonać po odpowiednim związaniu zaprawy klejącej. Czas ten przy temperaturze 20oC wynosi ok. 2 dni. Spoiny przyścienne oraz ewentualne miejsca przejść elementów balustrady, należy wykonać jako trwale elastyczne z masy Silikon Nanotech 720.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Kreisel - Technika Budowlana Sp. z o.o. Kreisel - Technika Budowlana Sp. z o.o.