Dekarz pilnie poszukiwany

Budowa czy remont dachu to długi i skomplikowany proces, który wymaga od nas zatrudniania wyspecjalizowanych ekip. O tym, że fachowcy i "fachowcy" przekonało się już wielu iwestorów, Jak więc znaleźć tych kompetentnych?

Dach to jedna z najważniejszych przegród w domu. W tym przypadku nie ma miejsca na oszczędności czy popełnianie błędów, ponieważ nawet te najmniejsze mogą skończyć się katastrofą budowlaną. Dlatego też budową czy remontem dachu powinien zająć się wyłącznie doświadczony dekarz. To przede wszystkim od jego wiedzy i fachowej pracy zależy solidność, trwałość czy estetyka tej „piątej elewacji” oraz całego domu. Jak znaleźć tego jedynego najlepszego fachowca?

ZAKRES USŁUG DEKARSKICH

Dekarz zazwyczaj wchodzi na dach, gdy jego konstrukcja jest już gotowa. Wtedy wykonuje wstępne krycie z folii lub papy na sztywnym poszyciu. Do jego obowiązków należy również przybicie łat i kontrłat, wykonanie obróbek, przymocowanie orynnowania czy montaż okien dachowych, a dopiero na końcu ułożenie pokrycia. Zdarza się oczywiście, że dekarz wykonuje również więźbę czy ociepla połać dachową. To jednak nie wszystko. Mimo że współczesny inwestor zazwyczaj jest dobrze wyedukowany – internet jest źródłem wiedzy, ale nie zawsze rzetelnej – to właśnie dekarzowi powinniśmy zaufać w doborze najlepszych materiałów i sposobu montażu wszystkich elementów pokrycia dachu. Dobry dekarz zna produkty różnych firm, bo je układał i wie, jakie mogą być z nimi problemy. Sprawdzoną praktyką jest więc najpierw zatrudnienie fachowca, a potem zakup niezbędnych materiałów. Pamiętajmy, że nawet profesjonalne firmy dekarskie nie układają wszystkich pokryć dachowych dostępnych na naszym rynku. Zazwyczaj specjalizują się w kilku rodzajach – przeważnie tych najczęściej wybieranych przez inwestorów.

POCZTA PANTOFLOWA

Nic tak nie świadczy o usługach fachowca, jak opinie jego wcześniejszych klientów. Z tego też powodu najlepiej o sprawdzonego dekarza popytać rodzinę, przyjaciół czy znajomych, którzy już przeszli etap budowy czy remontu dachu. Ponadto naocznie możemy przekonać się jakości wykonywanych prac. Wypróbowaną metodą są także rekomendacje od producentów materiałów budowlanych czy lokalnych hurtowni. Warto także o wykonawców spytać na budowlanych forach innych internautów – inwestorzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i przekazują namiary do rzetelnych fachowców oraz przestrzegają przed partaczami. Często również firmy dekarskie na swoich stronach umieszczają rekomendacje klientów, ale nie oszukujmy się, zawsze będą one pozytywne. Możemy też przeglądać ogłoszenia w prasie lub internecie. Jednak to dość ryzykowny sposób, ponieważ wydawca nie odpowiada za treść takich reklam, a „papier przyjmie wszystko”. Uwaga! Dobre ekipy z reguły same nie szukają pracy i mają zajęte terminy zazwyczaj na rok naprzód, a czasami nawet już na 2 lata. Poszukiwanie fachowca na ostatnią chwilę może zakończyć się fiaskiem.

UDOKUMENTOWANY FACH

Szukając dekarza, sprawdźmy, czy ma własną siedzibę, numer REGON, NIP oraz stronę internetową. Oczywiście strona internetowa nie jest wymagana, jednak uwiarygadnia firmę w oczach potencjalnych inwestorów. Powinny być na niej umieszczone nie tylko dane teleadresowe firmy, ale również galeria dotychczasowych realizacji, informacje o przebytych szkoleniach, rekomendacje klientów oraz te udzielone przez producentów materiałów budowlanych. Certyfikaty i rekomendacje muszą znajdować się także w siedzibie firmy. Na korzyść dekarza przemawia również przynależność do stowarzyszeń, np. Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

ZANIM WYBIERZESZ

Zanim wybierzemy konkretnego dekarza, projekt dachu warto przedstawić kilku wykonawcom i porównać ich oferty. Najlepiej unikać najtańszej, ponieważ prawdopodobnie nie zostało wszystko uwzględnione w wycenie, ponadto ta „odbiegająca od normy” oznacza zazwyczaj, że nasz dach nie będzie wykonany solidnie. Dobrze też, aby dekarz nie tylko układał pokrycie dachowe, ale również wykonał wszystkie roboty ciesielskie, aby nie było nieporozumień i poprawek podnoszących koszt budowy czy remontu dachu. Jeżeli jednak ułożenie więźby zleciliśmy cieśli, to jej odbiór powierzmy dekarzowi. Pamiętajmy, że zwykle cena końcowa za robociznę wykonania dachu nieco się różni od pierwotnej. Różnica ta wynika najczęściej ze zmian wprowadzanych w projekcie przez inwestora w trakcie budowy. Może to być na przykład konieczność wykonania dodatkowych obróbek blacharskich. 

NIE BÓJ SIĘ PYTAĆ

Z wybranym dekarzem umówmy się na rozmowę. Dobrze jest wziąć od niego namiary na wcześniejsze realizacje i popytać inwestorów o doświadczenia ze współpracy z ekipą dekarską. Bądźmy jednak czujni, gdy wykonawca przechwala się swoimi dokonaniami, to raczej są puste słowa. Dobry fachowiec zazwyczaj nie tworzy wokół siebie otoczki superspecjalisty i magika od rzeczy niemożliwych, ale jest konkretny oraz rzeczowo odpowiada na zadawane pytania. Najczęściej ma już udokumentowane portfolio i potrafi je fachowo zaprezentować. Ponadto lepiej nie powierzyć dachu osobie, która krytykuje pracę innych kolegów po fachu, twierdząc, że ona zrobiłaby to dużo lepiej, szybciej i na dodatek o wiele taniej. Rozmawiając z dekarzem, spytajmy się o odbyte szkolenia, ponieważ dobry fachowiec całe życie się uczy, a przecież producenci pokryć dachowych co chwila wprowadzają jakieś innowacje. Co ważne, w szkoleniach powinien uczestniczyć nie tylko właściciel, ale wszyscy pracownicy firmy – świadczą o tym certyfikaty wystawiane przez organizatorów. Dlaczego to ważne? Gdyż – jak podkreślają eksperci – problemy z dachem często wynikają z układaniem materiałów budowlanych niezgodnie z instrukcją producenta.

Ważne! Sprawdźmy, czy dekarz wykupił ubezpieczenie od wypadków budowlanych i błędów wynikających z tytułu wykonywanego zawodu. Takie ubezpieczenie gwarantuje uzyskanie odszkodowania.

CHRONI NAS UMOWA

Z dekarzem koniecznie podpiszmy umowę. Nie zgadzajmy się, aby pracował na czarno. Może i koszty budowy czy remontu dachu będą mniejsze, jednak w razie jakichkolwiek uchybień nie mamy udokumentowanych ustaleń. Oczywiście umowa ustna jest również wiążąca, ale ostatecznie trudno zweryfikować kto ma rację i na co zgadzały się obie strony.

W umowie powinny znaleźć się dokładne dane zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy oraz zostać wyszczególnione wszystkie prace, daty ich zakończenia oraz oczywiście koszt robocizny, a także sposób i terminy zapłaty. Z dekarzem możemy rozliczać się po każdym zakończonym etapie (na przykład po ułożeniu warstwy wstępnego krycia), po określonym czasie (czyli za prace wykonane na przykład przez miesiąc) oraz dopiero po wykonaniu wszystkich robót.

Warto w umowie zawrzeć również zapisy mówiące o karach, jeśli wykonawca będzie opóźniał prace lub w ogóle się z nich nie wywiązywał. Określmy również odpowiedzialność za zmiany spowodowane błędami dekarskimi.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.