Dlaczego warto wybrać tynki hybrydowe?

Tynk hybrydowy powstał dzięki połączeniu dwóch powszechnie znanych spoiw budowlanych – gipsu i cementu. Pionierska receptura, odpowiednio dobrana kombinacja składników oraz starannie wyselekcjonowane dodatki uszlachetniające, pozwoliły uzyskać produkt łączący najlepsze cechy tynku gipsowego i cementowo-wapiennego. Produkt, który oferuje jednocześnie gładkość (gips) i wyjątkową twardość (cement) powierzchni.

PORÓWNANIE PODSTAWOWYCH CECH TYNKÓW

TYNK WPŁYWAJĄCY NA SAMOPOCZUCIE UŻYTKOWNIKÓW

Jedną z cech gipsu jest zdolność absorpcji wilgoci znajdującej się w powietrzu. W okresie podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu (m.in. podczas gotowania, kąpieli bądź wzmożonej wilgotności spowodowanej czynnikami atmosferycznymi) tynk może przejąć część wilgoci w swoją porowatą strukturę. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada, ta „zmagazynowana” wilgoć w tynku hybrydowym jest sukcesywnie oddawana do otoczenia. Tynk gipsowo-cementowy pomaga utrzymać w miarę stałą, przyjazną dla użytkowników wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach zdecydowanie pogarsza samopoczucie. Wpływa negatywnie na oczy, powodując wysuszenie spojówek, czego konsekwencją jest częstsze mruganie. Zmniejsza komfort oddychania, a także wywołuje suchość w jamie ustnej. Na co dzień, pochłonięci różnymi sprawami, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełni dla nas otoczenie, w którym przebywamy. Dlatego też warto o tym pomyśleć na etapie projektowania domu, mieszkania czy biura.

Narzut bezpośrednio na zagruntowane podłoże, nie wymaga dodatkowej warstwy szczepnej
Narzut bezpośrednio na zagruntowane podłoże, nie wymaga dodatkowej warstwy szczepnej

KRÓTSZY CZAS REALIZACJI – REALNE OSZCZĘDNOŚCI

Całkowity cykl roboczy tynku hybrydowego trwa przeciętnie około cztery godziny. To czas, po którym otrzymuje się gotową wyprawę tynkarską – poszczególne etapy pracy są bardzo zbliżone do tych znanych z tynków gipsowych.
To niezwykle krótki czas w porównaniu do czasu wykonania kompletnego tynku cementowo-wapiennego. Tynk hybrydowy nie wymaga wykonywania dodatkowej warstwy sczepnej (obrzutki). Narzut odbywa się bezpośrednio na zagruntowane podłoże. Dzięki temu, inwestor i wykonawca mogą zaoszczędzić czas realizacji oraz maksymalnie uprościć zamówienie materiałowe.

Aplikacja maszynowa zapewnia szybki postęp prac
Aplikacja maszynowa zapewnia szybki postęp prac

UNIWERSALNY POD WIELOMA WZGLĘDAMI

Uniwersalność tynku hybrydowego można rozpatrywać pod wieloma względami. Skupmy się na dwóch najważniejszych aspektach:
+ uniwersalność ?+ uniwersalność zastosowania hybrydowy umożliwia szeroki zakres zastosowania – począwszy od pomieszczeń typu pokój dzienny, kuchnia, sypialnia, skończywszy na pomieszczeniach technicznych, spiżarni, kotłowni,
+ uniwersalność wykoń?+ uniwersalność wykończenia hybrydowy jest świetnym, uniwersalnym podłożem pod różnego typu materiały wykończeniowe. Bardzo wysokie parametry techniczne tynku gwarantują wysoką nośność podłoża przeznaczonego pod wykończenie okładzinami ściennymi, tynkami dekoracyjnymi, gładzią lub farbą.

Lekka obróbka wpływa na jakość i wydajność prac tynkarskich
Lekka obróbka wpływa na jakość i wydajność prac tynkarskich

TYNK, KTÓREGO NAWET DZIECI NIE POKONAJĄ

Wiadomo, że każdy użytkownik obiektu, chciałby mieć przez dłuższy czas eksploatacji gładkie, nienaruszone ściany. Niestety, czasem jest to bardzo trudne, zwłaszcza gdy po mieszkaniu czy domu biegają dzieci, które w mgnieniu oka potrafią zniszczyć perfekcyjny stan ścian. Można temu przeciwdziałać już na etapie tynkowania. Tynk hybrydowy to prawdziwy mistrz wśród dostępnych tynków, jest chodzi o twardość i odporność na uderzenia.

EKOLOGICZNY

Tynk hybrydowy powstał na bazie czystych, ekologicznych spoiw oraz dodatków uszlachetniających. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie zawiera w swoim składzie i nie wydziela na etapie aplikacji jak i późniejszej eksploatacji, żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, co jest potwierdzone atestem przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Efekt końcowy to gładka i bardzo twarda powierzchnia
Efekt końcowy to gładka i bardzo twarda powierzchnia

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY WYKONAWCZE:

+ odbarwienia powierzchni ś?+ stosowanie cienkich warstw tynku daje wyłącznie pozorne oszczędności, które na etapie eksploatacji potrafią zemścić się w postaci mało estetycznych wybarwień na wykończonej powierzchni ścian i sufitów. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą pola elektromagnetycznego powstałego w obszarze poprowadzonych przewodów elektrycznych. Nieodpowiednia jakość i grubość otuliny w zastosowanych przewodach potęguje to zjawisko. Jednym z zabiegów prewencyjnych jest rozprowadzenie przewodów elektrycznych we wcześniej przygotowanych bruzdach instalacyjnych, co umożliwia pokrycie przewodów elektrycznych odpowiednio grubą warstwą tynku bez konieczności pogrubiania całej wyprawy,

+ zbyt krótkie sezonowanie podłoż?+ zbyt tynki: tynkowanie wilgotnego podłoża betonowego – bo o takim mowa – to niejednokrotnie efekt wymuszony przez zawrotne tempo realizacji inwestycji budowlanych. To kolejny z błędów, których skutki uwidaczniają się najczęściej w trakcie eksploatacji obiektu. Odpadająca tafla tynku stanowi realne zagrożenie zniszczenia mienia, jak również uszczerbku na zdrowiu mieszkańców. Dwutlenek węgla z powietrza przenikający przez porowaty tynk, łącząc się z wapnem w betonie, wytwarza węglan wapnia, którego objętość zwiększa się o ok. 11% w stosunku do wodorotlenku wapnia. W procesie karbonatyzacji wydziela się także woda, która zmniejsza wytrzymałość gipsu w strefie kontaktowej. To osłabienie gipsu w połączeniu ze zwiększającym się ciśnieniem zapoczątkowuje proces odspajania. Dlatego też tak ważnym jest przestrzeganie zaleceń, aby rozpoczynać prace tynkarskie po wysezonowaniu podłoży betonowych/żelbetowych i osiągnięciu maksymalnej wilgotności na poziomie 3%.

+ pogrubienia warstwy tynku: brak należytej staranności wykonawczej oraz błędy przenoszone na kolejne etapy realizacji. W rezultacie wcześniejszych zaniedbań staje się przed koniecznością stosowania pogrubionych warstw wyprawy tynkarskiej – przecież każdy chciałby mieć równe, proste ściany z zachowaniem wszelkich norm. Teoretycznie z wielu problemów można wybrnąć na etapie tynkowania, ale wymaga to wiedzy oraz doświadczenia wykonawcy.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Dolina Nidy Sp. z o.o. Dolina Nidy Sp. z o.o.