Docieplenie elewacji wełną kamienną

Płyty standardowe czy lamellowe?

WEłna kamienna PAROC

To już ostatni dzwonek, aby docieplić budynek przed zimą. W przypadku ścian zewnętrznych bardzo dobrym wyborem jest elastyczna wełna kamienna, która nie tylko świetnie izoluje termicznie, lecz także łatwo dopasowuje się do wszelkich nierówności starszego podłoża. W ofercie PSB dostępne są dwa zasadnicze typy płyt: standardowe i lamellowe. Czym się od siebie różnią i jakie oferują korzyści?

Wełna kamienna PAROC

W przypadku fasad otynkowanych, bardzo wdzięcznym rozwiązaniem termoizolacyjnym jest wełna kamienna. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z nierówną powierzchnią ściany nośnej, której konstrukcja wykonana jest z drewna i/lub gdy wymagana jest dodatkowa redukcja hałasu. Ten naturalny materiał, poza skutecznym zatrzymywaniem ciepła wewnątrz budynku, oferuje szereg dodatkowych, ciekawych korzyści:
najwyższa możliwa klasa reakcji na ogień A1 – znacząco zwiększa bezpieczeństwo pożarowe,
włóknista struktura materiału – bardzo dobrze wycisza i odizolowuje od niepożądanych dźwięków,
materiał paroprzepuszczalny i odporny na wilgoć – umożliwia „oddychanie” konstrukcji i zdrowy mikroklimat wnętrz.

Do ocieplenia fasad otynkowanych stosuje się dwa zasadnicze rodzaje płyt z wełny kamiennej: standardowe płyty fasadowe oraz tzw. płyty lamellowe. Czym się różnią?

Wełna kamienna PAROC

PŁYTY STANDARDOWE

Ze względu na dużą sprężystość, standardowe płyty fasadowe z wełny kamiennej PAROC Linio 10 charakteryzuje wysoka tolerancja na ewentualne nierówności i niedoskonałości podłoża, co znacznie ułatwia przyklejanie płyt. Z drugiej strony płyty cechuje zwiększona wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, co pozwala na uzyskanie gładkiej i szczelnej powierzchni bazowej pod zaprawę tynkarską – także w okolicach wszelkich naroży, gzymsów, krawędzi ścian i ościeży (PAROC Linio 15), które z reguły stanowią miejsca ucieczki ciepła. W kontekście zwiększonej energooszczędności inwestorów może zainteresować płyta PAROC Linio Pro, która oferuje bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie jedynie 0,034 W/mK.
• Konstrukcja nośna: beton.
• Izolacja termiczna: PAROC Linio 10 / PAROC Linio 15/ PAROC Linio Pro.
• Łączniki mechaniczne.
• Tynk + siatka zbrojąca z włókna szklanego powlekanego plastikiem.
• Warstwa elewacji: tynk cienkowarstwowy.

Wełna skalna PAROC

PŁYTY LAMELLOWE

W przypadku projektu zakładającego grubszą warstwę izolacji lub budynku wysokiego, narażonego na wyższe obciążenia mechaniczne, alternatywnie wykorzystać można rozwiązanie PAROC Linio 80. Jest to płyta lamellowa – ułożone prostopadle do ocieplanej powierzchni włókna gwarantują bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie oraz wyższą przyczepność do podłoża, umożliwiając tym samym montaż bez łączników mechanicznych. To z kolei przekłada się na brak ryzyka mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynku najintensywniej. Starta powierzchnia płyt tworzy równe podłoże do tynkowania, przekłada się na szybki i łatwy montaż.
• Konstrukcja nośna: beton.
• Izolacja termiczna: PAROC Linio 80.
• Tynk+ siatka zbrojąca z włókna szklanego.
• Warstwa elewacji: tynk cienkowarstwowy.
Ze względu na naturalne właściwości wełny kamiennej, wszystkie rozwiązania z serii PAROC Linio są niepalne, nie gromadzą wilgoci, są w pełni odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

www.paroc.pl

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Paroc Polska Sp. z o.o. Paroc Polska Sp. z o.o.