Jak dobrać płytki ceramiczne do łazienki?

Łazienkowa okładzina ceramiczna to całkowicie ekologiczny produkt, trwały, funkcjonalny, łatwy w pielęgnacji, gwarantujący jakość i – przy właściwym doborze – ponadczasowe piękno w naszym domu.

TUBĘDZIN - płytki do łazienki

JAKOŚĆ I DESIGN

Niezależnie od tego, czy remontujemy czy też urządzamy nową łazienkę, warto pamiętać, że przy wyborze płytek ceramicznych powinniśmy się kierować ich jakością, wzornictwem i estetyką produktu. Mody mijają, a idealne płytki ceramiczne powinny dobrze komponować się w różnych aranżacjach, szczególnie gdy po latach postanowimy odświeżyć dodatki czy wyposażenie łazienkowe. Płytki ceramiczne nie powinny być w takim przypadku ograniczeniem. Wiele osób korzysta z porad architektów czy projektantów wnętrz, jednak wielu z nas kieruje się przede wszystkim własnym gustem i potrzebami. Dzisiaj możemy wybierać płytki o różnej wielkości, fakturze czy wykończeniu. Na rynku dostępne są sprawdzonej jakości płytki ceramiczne na ścianę (które można wybrać w wersji matowej lub połyskującej) oraz płytki gresowe, które doskonale nadają się zarówno na ścianę, jak i na posadzkę - mogą być matowe lub polerowane. W zależności od tego, jaką kolekcję zdecydujemy się wybrać do łazienki, najczęściej możemy zastosować płytki o wymiarach od 20 x 20 cm do 120 x 60 cm.

KOLORYSTYKA I FAKTURA

Osobom, które poszukują nienachalnych, nieco romantycznych rozwiązań z subtelnie połyskującym wykończeniem, przypadną do gustu modne płytki ścienne w odcieniach beżu i brązu. Wyglądają one dobrze w połączeniu z jasną płytką dekoracyjną. Łagodne zdobienia i pozłacane elementy ożywiają płytkę bazową, przywołując na myśl ornamentalne, dekoracyjne płaskorzeźby. Subtelna kolorystyka rozjaśnia i ociepla wnętrze, nadaje mu spokojny, spójny charakter z odrobiną splendoru.
Z kolei w nowoczesnych, wyrazistych wnętrzach dobrze jest postawić na różnorodność kolorów i faktur. Kontrastowe zestawienie pięknych, klasycznych płytek, inspirowanych rysunkiem naturalnych kamieni, np. białego i ciemnego marmuru pozwala na dopasowanie wnętrza do indywidualnych upodobań i sprawdzi się w prawie każdej sytuacji. Płytki inspirowane kamieniem zawsze dodają łazience elegancji i kojarzą się z luksusem, natomiast oryginalne dekory ścienne nadają jej indywidualny sznyt. Miłośników naturalnych wnętrz oraz roślinnych aranżacji zawsze przyciągają kolekcje nawiązujące do klimatu egzotycznych lasów, czy tropikalnej roślinności. Dekory ścienne przedstawiające liście palmowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem, zwłaszcza w czasach, w których zwracamy się ku naturze i rozwiązaniom eko, dbając o środowisko i redukcję materiałów przyczyniających się do jego degradacji. Chcemy poczuć bliskość natury także w naszej łazience, tym bardziej, że motywy, rysunki i wzory roślinne działają odprężająco. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy naturalne zestawienie kolorów i połączenie stonowanej zieleni z brązami i rudością, które wprowadzają do wnętrza harmonijny nastrój i komponują się przy tym pięknie z roślinnością i drewnianymi elementami. Dyskretną bazą dla motywu roślinnego mogą być białe i jasnozielone płytki, które doskonale dopełniają aranżację, wprowadzając do łazienki spokój i tworząc komfortową przestrzeń do relaksu i wyciszenia.

TUBĘDZIN - płytki do łazienki

CZAS NA MONTAŻ

+ Przy zakupie płytek ceramicznych należy upewnić się, że okładzina ma jedną i tę samą datę produkcji. Unikniemy w ten sposób możliwości ewentualnego otrzymania płytek, ze względu na proces technologiczny produkcji, różniących się np. nieznacznie wybarwieniem.
+ Dodatkowo, warto obejrzeć płytki przed montażem oraz zaplanować prace zgodnie ze sztuką glazurniczą.
+ Zarówno podczas montażu płytek, jak i fugowania należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do ich zarysowania, bądź zabrudzenia. Przed fugowaniem zalecamy sprawdzić czy pigment zawarty w fudze nie brudzi trwale powierzchni płytek. Nadmiar fugi należy usuwać zgodnie z czasem schnięcia podanym przez producenta. Należy to czynić ostrożnie – bez nacisku i szorowania, aby nie spowodować wybłyszczenia bądź zarysowania. Wiele osób próbuje położyć płytki bez użycia fug, wierząc, że przylegające ciasno do siebie płytki dadzą lepszy efekt wizualny. To nie jest dobry pomysł – każda płytka ceramiczna czy gresowa wymaga zastosowania fug, niezależnie od swojego formatu.
+ Płytki zamontowane na posadzce należy dodatkowo zabezpieczyć, jeśli remont nie został jeszcze ukończony. Samo przykrycie folią lub innym materiałem nie zapewnia im odpowiedniej ochrony – płytki są jednocześnie produktem bardzo trwałym, ale i delikatnym. 
+ Nie należy kłaść ani przesuwać po położonych już płytkach ciężkich przedmiotów, kartonów, worków z klejem, itp.

PIELĘGNACJA PŁYTEK

Gdy łazienka jest już gotowa, a płytki cieszą oko na posadzce i na ścianach, czas pomyśleć o pięknych dodatkach, meblach łazienkowych i szczegółach dekoracyjnych. Musimy pamiętać, że aby relaksować się, regenerować czy znaleźć chwilę wytchnienia w łazience – należy właściwie dbać o płytki ceramiczne tak, aby mogły nam służyć kolejne lata. Przede wszystkim – impregnacja. Jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył tego na opakowaniu, płytki nie wymagają dodatkowej impregnacji. Do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni zalecamy używać wyłącznie delikatnych środków myjących renomowanych producentów, bez właściwości ściernych. Sprawdzą się w takich przypadkach specjalne detergenty posiadające atesty. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Jeśli robimy to odpowiednimi preparatami, czyszczenie płytek w łazience jest wyjątkowo proste i efektywne. Wydaje się oczywistym, że po płytkach nie należy pisać markerami, pisakami, ołówkami, atramentem i innymi silnie penetrującymi barwnikami. Nie powinno się także czyścić zabrudzeń narzędziami mogącymi powodować zarysowania czy zadrapania, np. metalowymi szpachelkami. Właściwa pielęgnacja płytek ceramicznych i zdrowy rozsądek w ich użytkowaniu pozwolą cieszyć się tym niezwykłym, przyjaznym naturze produktem przez wiele lat.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.