Jak dobrze zabezpieczyć powierzchnie przed malowaniem?

Podczas wykonywania prac remontowych ścian i sufitów, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni taśmami i foliami. Dobre przygotowanie to 70% oszczędności czasu i energii poświęconej na całe malowanie.

Kroki i zasady wykonywania czynności podczas malowania:

Krok 1

Każde malowanie należy zacząć od wyniesienia mebli i innych rzeczy z pomieszczenia.

To co nie da się wynieść trzeba zabezpieczamy folią malarską i taśma malarską do zabezpieczania powierzchni. Dzięki tym działaniom, uniknie się dodatkowych poprawek malarskich, oszczędzając czas i pieniądze. Folia malarska przeznaczona jest do ochrony różnych powierzchni podczas prac malarskich i ogólnobudowlanych. Służy do zabezpieczania dużych przedmiotów o nieregularnych kształtach, takich jak meble. Chroni przed farbą, wodą, pyłem i kurzem podczas remontu.

Chociaż nie ma jednej recepty na to, jak poradzić sobie ze wspomnianym bałaganem, to istnieje kilka zasad, których stosowanie pozwoli zmniejszyć ewentualne szkody. Jedna z nich dot. dokładnego zabezpieczenia mebli podczas malowania ścian.

Robiąc plan prac malarskich, warto uwzględnić kolejność pomieszczeń, które będą odświeżane. Ustalając chronologię działań, nie tylko usprawni się ich przebieg, ale także nie zaburzy się codziennego rytmu życia. Mało kto może sobie pozwolić na przeniesienie do innego lokalu na czas prac wykończeniowych – zazwyczaj mieszkamy i funkcjonujemy w przestrzeni, którą się odnawia. Dlatego też, decydując się na prace remontowe, warto przemyśleć wcześniej potrzeby domowników – dzięki temu uniknie się przykrych perturbacji i niespodzianek, jak np. niemożność skorzystania z pomieszczenia do nauki lub pracy, nieczynna łazienka albo świeżo pomalowana kuchnia, do której przez pewien czas lepiej nie wchodzić, jeżeli nie chcemy zaprzepaścić efektów pracy.

Chociaż wiele osób unika remontu jak ognia i miesiącami przekłada na inny termin, to ostatecznie musi kiedyś do niego dojść. Z jednej strony przeraża każdego towarzyszący mu bałagan i ciężka praca, natomiast z drugiej każdy uwielbia chwile, gdy już zakończymy się remont i można cieszyć się odświeżonym, cudownym wnętrzem.

Dlatego warto stosować poniższe rady, aby nie wyrządzić żadnych szkód podczas malowania.

Po pierwsze – wszystko co można należy wynieść z pomieszczenia, które zamierz się malować. Dotyczy to zwłaszcza sprzętu elektronicznego oraz cennych pamiątek.

Po drugie - większe meble, których nie da się wynieść, dobrze zgrupować w jednym miejscu. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich na środku pomieszczenia. W ten sposób uzyska się bezproblemowy dostęp do wszystkich ścian.

Podczas malowania wiele rzeczy może ulec zabrudzeniu. Aby tego uniknąć, należy użyć taśm i folii malarskich do zabezpieczenia dużych przedmiotów oraz powierzchni narażonych na zniszczenie z powodu cieknącej farby.

Krok 2

Zabezpieczanie podłóg, parapetów lub blatów matą malarską, tekturą bądź papierem malarskim.

Podczas remontu nie można zapominać o ochronie podłóg, parapetów lub blatów. W przeciwnym razie wkrótce po malowaniu będzie czekała znacznie cięższa i bardziej wymagająca praca – usuwanie zabrudzeń i szkód powstałych podczas odnawiania pomieszczeń. Żeby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto zaopatrzyć się mate malarską lub papier malarski.

Warto również przemyśleć wykorzystanie mat malarskich do zabezpieczenia schodów. Tylko w ten sposób nie narazi się na niepotrzebne straty.

Mata malarska posiada dwie formy ochrony powierzchni – fizyczna i chemiczna. Fizyczna chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi np. jak coś spadnie podczas malowania, a chemiczna chroni przed rozlaniem farby lub gruntu.

Zewnętrzna filcowana powierzchnia chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi podłogę i inne powierzchnie, natomiast folia zabezpiecza przed przesiąkaniem w przypadku rozlania farby czy gruntu. Chroni przed farbą, wodą, pyłem i kurzem podczas remontu.

Krok 3

Zabezpieczanie okien (szyb) lub parapetów lub większych powierzchni np. ścian.

Do tego celu można użyć maskera – taśmy z folią malarską. Jest szybki i skuteczny sposób na zabezpieczanie dużych powierzchni pionowych takich jak: ściany szafki, witryny, płytki, okna, witryny podczas prac malarsko-remontowych.

Elektrostatyczna folia o trzech szerokościach połączona jest w taśmę malarską do odcinania kolorów (washi – ultra - premium), co pozwala na sprawne przygotowanie i ochronę powierzchni przed zabrudzeniem podczas malowania.

Na czas malowania okucia, zawiasy, ramy i szyby należy szczelnie osłonić folią. Do zabezpieczania okien od strony wewnętrznej, najlepiej wybrać taśmę z folią malarską. Zadaniem folii jest ochrona szyb przed zachlapaniem farbą. Folia jest elektrostatyczna więc dobrze dolega do szyby.

Krok 4

Maskowanie listew przypodłogowych, oklejanie gniazdek, przełączników taśma malarską.

Do zabezpieczania mniejszych powierzchni, m.in. do ochrony listew, okien, drzwi, gniazdek, przełączników oraz wszelkich innych elementów, których nie chce się pokryć farbą służy taśma malarska. Bardzo dobrze przykleja się do różnorodnych powierzchni i z łatwością się z nich usuwa, nie pozostawiając śladów kleju. Warto wybrać taśmę malarską do zabezpieczenia, która jest wytrzymała, nie pozostawia śladów kleju, nie podcieka i niezawodnie chroni zaklejone powierzchnie. Taka taśma przystosowana jest do długotrwałego przebywania na powierzchni (do 30 dni). Cechuje się odpornością na promieniowanie UV. Produkt nadaje się do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Krok 5

Sprawdzenie powierzchni przed malowaniem.

Warto sprawdzić czy na malowanej powierzchni nie znajdują się jakieś ubytki, które należy zaszpachlować.

Ściany i sufit trzeba oczyścić z kurzu i pyłu – zanieczyszczenia wpływają na zdolność krycia farby. Aby efekt był jak najlepszy, powierzchnia powinna być maksymalnie gładka.

Dopiero teraz można zabrać się za malowanie i mieć pewność, że uniknie się poprawek, zaoszczędzi się czas i pieniądze.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

  • przed przystąpieniem do pracy należy dobrać odpowiedni produkt do danej powierzchni,
  • warto zrobić próbę klejenia, aby sprawdzić stabilność podłoża (sprawdzić czy taśma nie uszkodzi powierzchni),
  • należy zwrócić uwagę na czas przebywania taśmy na powierzchni,
  • aby uniknąć podciekania farby pod taśmę należy dokładnie docisnąć krawędź taśmy.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy XL - Tape - International Sp. z o.o. XL - Tape - International Sp. z o.o.

Zapoznaj się z produktami