Jak ozdobić ściany w łazience?

Czasy, kiedy ściany w łazience od góry do dołu wykańczano płytkami odchodzą w zapomnienie. Przyczyna jest prosta – nie ma potrzeby stosowania tego materiału na całej powierzchni wszystkich ścian, zwłaszcza, że takie rozwiązanie znacznie podnosi koszt wykończenia. Aby nie pozostały puste, warto je udekorować w inny sposób.

Na ścianach w łazience, które nie zostały wykończone standardowymi płytkami ceramicznymi, warto zastosować inne elementy dekoracyjne, które nadadzą wnętrzu odpowiedni charakter. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, w zależności od oczekiwanego efektu.

Farby do łazienek

Jeśli chcemy w łatwy i szybki sposób zmienić wygląd ściany w łazience, możemy zdecydować się na jej pomalowanie. W sprzedaży znajdziemy farby dedykowane do pomieszczeń wilgotnych określane jako „Kuchnia i Łazienka”. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii w wystarczającym stopniu zabezpieczają one ściany pomieszczeń „mokrych” przed działaniem szkodliwych czynników. Oferta producentów obejmuje m.in. farby do łazienki z dodatkiem cząsteczek srebra, które działają bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie – producenci opisują ją jako innowacyjną technologię SILVER FORMULA. Farby do łazienek są bardzo odporne na szorowanie za pomocą detergentów, dzięki czemu nawet po wielokrotnym myciu ściany nie wybłyszczają się, a kolor nie blednie. Producenci deklarują aż 10-krotnie większą odporność na szorowanie niż innych farb. Ta klasa produktów cechuje się niską nasiąkliwością i zwykle nawet po zalaniu nie pozostają widoczne ślady ani zacieki. Farby do łazienek mają też zwykle właściwości hydrofobowe – pomalowana taką farbą powłoka „odpycha” wodę i wszelkie płynne zanieczyszczenia, a w efekcie nie absorbuje plam i zabrudzeń, co pozwala dłużej zachować jej kolor. Ciekawym rozwiązaniem, który ożywi łazienkę jest pomalowanie wybranej ściany na kolor kontrastującymi z odcieniami zastosowanymi na pozostałych powierzchniach. Można też się pokusić o udekorowanie ściany w łazience malując ją np. w pasy lub inny wzór pasujący do materiałów wykończeniowych zastosowanych w tym pomieszczeniu.

Ściany w łazience z lustrem w roli głównej

Jeśli nie mamy pomysłu na wykończenie ścian, możemy przymocować do niej lustrzaną taflę, która stanie się idealnym elementem dekoracyjnym. Do lustra można wybrać dekoracyjną ramę nadającą łazience określony styl lub zupełnie z niej zrezygnować, mocując lustro na całej wolnej powierzchni ściany. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku małych łazienek. Lustro sprawi, że stanie się ona optycznie większa niż w rzeczywistości, tworząc efekt głębi. Pod lustrem można zamontować matę grzejną, która nie pozwala na osadzanie się pary i ułatwia odparowanie wilgoci. Podgrzewane lustro jest zawsze przejrzyste i higienicznie czyste.

Ściany w łazience wykończone drewnem

Drewno to materiał, który z powodzeniem możemy stosować również w łazience. Warunkiem jest jednak dobór odpowiedniego rodzaju drewna. W wilgotnym pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdza się lite drewno o jak najniższym skurczu. Na ściany w łazience poleca się między innymi termodrewno, poddawane obróbce termicznej oraz gatunki egzotyczne takie jak tek, iroko, merbau, doussie i padouk. Drewno ociepli charakter łazienki i sprawi, że przestanie być ona odbierana jako pomieszczenie zimne. Dzięki ścianie pokrytej drewnem poczujemy się jak w domowym spa. Drewno na ścianie może stać się motywem przewodnim, do którego dobierzemy drewniane dodatki i akcesoria.

Tapety łazienkowe

Niebanalne wzornictwo tapet pozwoli na zindywidualizowanie wystroju łazienki. Nawet fragment ściany wyłożony ciekawą tapetą potrafi nadać charakter całemu wnętrzu. Jednak nie każda tapeta sprawdzi się w łazience. Tapety do łazienek muszą być odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak i wilgoć. Ważne też, aby były również odporne na szorowanie. Specjalne tapety łazienkowe to produkty, które dzięki zastosowaniu specjalnej technologii radzą sobie ze specyficznym mikroklimatem panującym w łazience. Innowacyjna technologia wykonania nadruku oraz dodatkowa powłoka ochronna zabezpiecza włókno tapety przed wilgocią i strumieniem wody. Na ścianie łazienkowej można też zastosować fototapetę.

Ściany w łazience – domowa galeria

Jeśli chcemy ocieplić nieco charakter pomieszczenia, puste ściany w łazience możemy udekorować wieszając na nich obrazy. Gdy powierzchnia ściany jest większa, warto pokusić się o stworzenie minigalerii z ulubionymi motywami, nawiązującymi np. do stylu łazienki. Taka dekoracja ściany w łazience z pewnością umili nam relaks w wannie. Ciekawym rozwiązaniem w łazience wykończonej w oszczędnym stylu będzie stworzenie kompozycji składającej się z ram zróżnicowanych pod względem wyglądu i wielkości.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fotolia.com


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.