Jak przygotować drewniane meble ogrodowe na wiosnę?

STALCO - przygotowanie mebli ogordowych do sezonu

Ogród jest doskonałym miejscem wypoczynku w okresie wiosenno-letnim. Doskonałe uzupełnienie tarasu czy altanki stanowią meble ogrodowe. Aby służyły nam na lata, proces impregnacji i konserwacji mebli ogrodowych oraz drobnych elementów drewnianych najlepiej jest wykonać jeszcze przed sezonem.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Do procesu impregnacji i konserwacji mebli ogrodowych należy się odpowiednio przygotować. Zalecamy, aby w pierwszej kolejności zadbać o niezbędne narzędzia i materiały pomocnicze, a także o przygotowanie miejsca do pracy. Czynności konserwacyjne mebli ogrodowych możemy wykonać zarówno w pomieszczeniu zamkniętym jak i na zewnątrz. Drobne elementy drewniane najlepiej konserwować wewnątrz pomieszczenia (gdzie jest ciepło i przewiewnie). Niezależnie od wyboru miejsca pracy należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Do tego celu można zastosować folię malarską. Należy także w odpowiedni sposób zabezpieczyć taśmą malarską te elementy mebli, które nie będą konserwowane np.: pochwyty Jak przygotować drewniane meble ogrodowe na wiosnę? metalowe czy części wykonane z tworzyw sztucznych.
Przy pracach konserwacyjnych należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Dobranie odpowiedniej odzieży roboczej i akcesoriów ochronnych pozwoli przeprowadzić cały proces odnowy mebli w sposób bezpieczny dla zdrowia. Do zabezpieczenia dłoni najlepiej wybrać rękawice nitrylowe – pamiętajmy, że pracujemy z farbami i lakierami, które są produktami chemicznymi i mogą podrażniać skórę przy bezpośrednim kontakcie. W celu zabezpieczenia górnych dróg oddechowych należy założyć maski przeciwpyłowe z zaworkiem, które ochronią przed przedostaniem się powstającego pyłu np. podczas szlifowania. Aby ochronić oczy najlepiej założyć okulary antyodpryskowe.

STALCO
Kostka do szlifowania powierzchni drewnianych Kostka do szlifowania powierzchni drewnianych

SZLIFOWANIE MEBLI OGRODOWYCH

Po zabezpieczeniu miejsca pracy, a także elementów, które nie będą konserwowane należy przejść do usunięcia starych powłok. W zależności od rodzaju powierzchni: elementy drewniane gięte, elementy drewniane proste, małe powierzchnie czy deski tarasowe dobieramy odpowiednie narzędzie do zeszlifowania powierzchni. Do tego celu możemy wykorzystać m.in. elektronarzędzia, szczotki lub ręczne kostki szlifierskie. Proces szlifowania drewnianych mebli ogrodowych wykonujemy przy użyciu specjalnych kostek o różnej gradacji (różnej twardości). W zależności od tego jak duża jest powłoka do usunięcia należy dobrać odpowiednią granulacje kostki. W przypadku, gdy do usunięcia jest duża ilość farby czy też powłoki lakierniczej najlepiej zastosować kostkę z granulacji G-60. Zaś do wykończenia kostkę G-180. Jeśli, natomiast nie jesteśmy pewni czy dana gradacja kostki szlifierskiej jest odpowiednia, warto dokonać próby w miejscu mniej widocznym. Im grubsza gradacja tym nasz materiał szlifierski jest bardziej agresywny. Im drobniejsza gradacja tym nasz materiał szlifierski jest bardziej dedykowany do ostatecznego wykończenia powierzchni.
Należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić powierzchnię z pozostałych powłok. Brak starannego wykończenia powierzchni i pozostawienie starej powłoki spowoduje szybszy proces „łuszczenia się” nowej powłoki.
W przypadku szlifowania dużych powierzchni najlepiej wybrać elektronarzędzia – typu szlifierka oscylacyjna bądź szlifierka mimośrodowa.

STALCO - czas na renowację

NAKŁADANIE NOWEJ POWŁOKI

Pył pozostały po szlifowaniu należy odkurzyć odkurzaczem lub użyć suchego pędzla. Powierzchnie, które będą impregnowane muszą być suche i dokładnie oczyszczone oraz wolne od luźnych części. Na powierzchnię oczyszczoną nakładamy impregnat, który należy wymieszać przed zastosowaniem. Proces malowania nie jest skomplikowany, ale należy go wykonać za pomocą wałka lub pędzla. W zależności od rodzaju impregnatu i malowanej powierzchni należy wybrać odpowiedni wałek lub pędzel, np. do lakierobejcy dedykowany jest pędzel typu Wood, który cechuje się większą wydajnością podczas pracy oraz lepszą chłonnością impregnatu. Do większych powierzchni lepiej wybrać wałek przeznaczony do danego impregnatu, a do mniejszych pędzel, którym łatwiej pomalować miejsca trudno dostępne oraz szczeliny.
Przed zastosowaniem środka impregnującego należy zapoznać się z etykietą na opakowaniu. Impregnację zaleca się wykonać dwukrotnie. Trzeba pamiętać, aby drugą warstwę nakładać po całkowitym wyschnięciu pierwszej powłoki. Należy pamiętać, aby po zakończeniu wszystkich czynności dokładnie wyczyścić narzędzia, a pędzle umyć w zalecanych przez producenta środkach.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

+ niewłaściwy dobór narzędzi m.in. wałków, pędzli, kostek szlifierskich,
+ niewłaściwe oczyszczenie (szlifowanie) konserwowanych powierzchni,
+ niewłaściwy dobór impregnatu,
+ malowanie mebli bez zabezpieczenia elementów nie konserwowych,
+ brak zabezpieczenia powierzchni nie konserwowanych wokół odnawialnych mebli,
+ odnawianie mebli w miejscach do tego nie przystosowanych np. zapylony warsztat,
+ nakładanie zbyt małej czy dużej warstwy impregnatu na konserwowane przedmioty,
+ aplikacja impregnatu przy zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze,
+ nie przestrzeganie zaleceń podawanych na etykiecie przez producentów.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Stalco Sp. z o.o. S.K.A. Stalco Sp. z o.o. S.K.A.