Jak się ubrać, by być bezpiecznym na budowie?

Ostatnie lata pokazały, że Polacy w coraz większym stopniu zaczynają doceniać zarówno bezpieczeństwo, wygodę jak i dobry wygląd w miejscu pracy. Co takiego jest w ubraniach ochronnych, że pozwala je tak właśnie nazywać? Co powinniśmy wiedzieć, na co należy w pierwszej kolejności zwracać szczególną uwagę wybierając nowy model ubrań do pracy?

Czasy kiedy na budowach pracowało się w poprzecieranych spodniach i zużytych butach sportowych, to na całe szczęście już przeszłość. Dziś oferta odzieży ochronnej jest bardzo szeroka. No właśnie, ale czy potrafimy wskazać co tak naprawdę odróżnia odzież ochroną od tej, której używamy codziennie. Pytanie niby oczywiste, ale czy od razu na nie odpowiemy?


NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Odzież ochronna należy do grupy środków ochrony indywidualnej. Oznacza to, że spełnia wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Jest zaprojektowana oraz wykonana tak, aby zapewniać najwyższy stopień ochrony przy jednoczesnym umożliwieniu wykonywania czynności przez użytkownika.

PROFIX - ubiory robocze


PRZYJAZNE SKÓRZE, ELASTYCZNE

Czołowi producenci przywiązują dużą wagę do składu materiału z jakiego szyte są ubrania. Najczęściej wykorzystywana jest tkanina będąca mieszanką włókien bawełnianych (naturalnych) i poliestrowych (syntetycznych). Ogólnie rzecz ujmując skład procentowy odpowiada z jednej strony za przewiewność, miękkość oraz wchłanianie wody, a z drugiej za wytrzymałość i szczelność. Odczytanie składu materiału wykorzystanego do produkcji pozwala odpowiedzieć na pytanie czy dany model będzie lepszy do pracy w pomieszczeniu, czy też na otwartym powietrzu, latem czy zimą. Im więcej bawełny tym większa przewiewność, ale też mniejsza odporność na opady atmosferyczne oraz trwałość i dłuższy czas schnięcia.
Mieszanka włókien tworzących materiał, z którego powstaje ubranie ochronne musi w kontakcie ze skórą użytkownika dawać odczucie gładkości i być pozbawione ostrych brzegów, występów i krawędzi, które mogłyby powodować powstanie zadrapań, skaleczeń lub otarć. Nie może również zakłócać w znacznym stopniu odbierania bodźców przez zmysł dotyku, a także nie wymuszać na użytkowniku konieczności poruszania się w nienaturalny sposób.
Włóknem, które znacznie podnosi komfort użytkowania ubrania jest elastan. Już 2–3% jego dodatek sprawia, że tkanina zyskuje zupełnie nowe, korzystne z punktu użytkownika walory. Zaliczyć do nich można na pewno obniżenie sztywności konstrukcji, co ułatwia sprawne poruszanie się oraz dostosowywanie pozycji ciała do wykonywanych czynności. Łatwiej jest się schylać, klękać i wstawać.
Inną metodą, którą spotkać można w ubraniach ochronnych jest wyposażenie ich we wstawki z tzw. materiałów „4-way elastic”. Umieszcza się je w miejscach, w których w czasie normalnego użytkowania najczęściej dochodzi do naprężeń, to jest w okolicach kolan lub też ramion.

PROFIX - ubiory robocze


IDEALNE DOPASOWANIE

Ważnym elementem odzieży ochronnej są wszelkiego rodzaju systemy regulacji wielkości, długości. Ich głównym zadaniem jest uzyskanie maksymalnie najlepszego dopasowania do budowy ciała użytkownika. Dzięki zastosowaniu konstrukcji z elementem regulacyjnym wykonanym z elastycznej taśmy, spodnie idealnie dopasowują się do ciała użytkownika, np. gdy wykonuje on czynności w pozycji wyprostowanej dobrze opina ubiór w pasie, kiedy natomiast zachodzi konieczność pracy w pozycji pochylonej system samoczynnie zmienia stopień opinania. Spodnie cały czas pozostają na ustawionej wysokości. Samoczynnie nie opadają oraz nie powodują zbyt dużego nacisku na brzuch.

DODATKOWA WENTYLACJA

Odzież ochronna musi spełniać wymogi dt. ich wagi, przy zapewnieniu przez nie ochrony, a także wytrzymałości na długotrwałe użycie. Wykrój i sposób uszycia każdego modelu spodni, bluz, kurtek (oraz innych rodzajów ubiorów) musi zapewniać również możliwie największy stopień wentylacji. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której użytkownik nadmiernie się poci w następstwie źle opracowanego sytemu wymiany ciepła. Rozwiązaniem znacznie podnoszącym komfort użytkowania jest zastosowanie siatkowych wstawek. W przypadku spodni umieszcza się je w miejscu zgięcia kolan, a w bluzach można je znaleźć pod pachami – gdzie za pomocą zamka błyskawicznego reguluje się stopień dodatkowej wentylacji (zasuwając bądź odsuwając wstawki z wentylacją).

WIĘKSZA WYTRZYMAŁOŚĆ

W odzieży ochronnej znaleźć również można rozwiązania skutecznie wydłużające czas jej użytkowania. Należą do nich np. nie podwójne, a potrójne szwy, dodatkowe wzmocnienia z wytrzymałych materiałów takich jak: poliester 600 D. Pojawiają się one w miejscach, które w trakcie pracy często mogą stykać się z podłożem, a w związku z tym są szczególnie narażone na przetarcia. W spodniach bardzo często owe dodatkowe wzmocnienia pełnią także rolę dedykowanych kieszeni, w które można włożyć piankowe wkładki nakolannikowe i zdecydowanie wygodniej pracować w pozycji klęczącej.

PRAKTYCZNE KIESZENIE

Ubrania ochronne, obok swojej podstawowej funkcji jaką jest podniesienie bezpieczeństwa użytkownika zawierają także dodatkowe udogodnienia. Można do nich zaliczyć na pewno większą, niż w normalnych wersjach, liczbę kieszeni. W tym także specjalne, bardzo pojemne tzw. kieszenie monterskie. Można w nich przenosić przedmioty o większych gabarytach. Dużym ułatwieniem w codziennej pracy są także wszelkiego rodzaju dedykowane uchwyty np. na miarkę, czy też młotek. Dzięki nim można przytwierdzić na czas przenoszenia narzędzie do ubrania.

PROFIX - ubiory robocze


OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM

Dużą innowacją w obszarze ubrań ochronnych jest wyposażenie niektórych modeli w specjalne kieszenie przeznaczone do przechowywania telefonów komórkowych. Jak powszechnie wiadomo urządzenia te emitują nawet w czasie czuwania fale elektromagnetyczne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i spełnić zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) zasady ostrożności, mówiące o przechowywaniu telefonu możliwie daleko od ciała, kieszeń dedykowana do jego przenoszenia została wyposażona w podszewkę odbijającą promieniowanie elektromagnetyczne.


WYMAGANIA FORMALNE

Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania, użyte materiały, krój w postaci gotowego wyrobu poddawane są przed wprowadzeniem do sprzedaży procedurze potwierdzenia zgodności z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, określonymi w dyrektywie 89/686/EWG. Polega ona na udowodnieniu, że dany produkt spełnia wymagania tzw. norm zharmonizowanych, czyli dokumentów opracowanych przez europejskie organizacje normalizacyjne. Informacje potwierdzające spełnienie tych wymagań można z łatwością odnaleźć w instrukcji obsługi, dostarczanej wraz z każdym produktem. Znajdziemy w niej także dokładne zalecenia dotyczące m.in. użytkowania, skuteczności ochrony, znakowania oraz co bardzo istotne sposobu konserwacji, czyli mówiąc potocznie prania. Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważne jest zapoznanie się z instrukcją.


NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY WYBORZE I UŻYTKOWANIU ODZIEŻY OCHRONNEJ:

+ brak należytej uwagi przy czytaniu informacji dostępnych na opakowaniu (m.in. dotyczących spełniania norm, gramatury, składu materiałowego, etc.),
+ nie zapoznanie się z instrukcją obsługi,
+ źle dopasowany rozmiar,
+ źle dopasowana do miejsca wykonywanej pracy gramatura oraz skład materiału,
+ brak skutecznych rozwiązań pozwalających na dopasowanie danego modelu do budowy ciała (np. systemy regulacji szerokości w pasie),
+ niewielka liczba kieszeni,
+ brak dodatkowych wzmocnień podnoszących trwałość,
+ brak dodatkowych systemów poprawiających oddychalność,
+ niska jakość zamków błyskawicznych, klamer,
+ brak nawet najmniejszych elementów odblaskowych,
+ kierowanie się wyłącznie ceną,
+ nie zwracanie uwagi na jakość wykonania, wykończenia, co ma negatywne skutki w czasie użytkowania,
+ zakup produktów niewiadomego pochodzenia,
+ zakup bez paragonu/faktury,
+ nieprzestrzeganie zaleceń dot. konserwacji (np. pranie w zbyt wysokiej temperaturze).

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Profix Sp. z o.o. Profix Sp. z o.o.