Jak wybrać i dobrze wykonać ogrodzenie?

Właściwy projekt, dobór odpowiednich elementów i prawidłowe wykonanie ogrodzenia jest nie tylko wizytówką domu, ale także gwarancją jego funkcjonalności, solidności i trwałości. Wpływa na komfort i bezpieczeństwo codziennego życia.

Ogrodzenia - Wiśniowski

RÓŻNORODNY WYBÓR

Podobno nie szata zdobi człowieka. W przypadku domu i posesji można jednak uznać, że ogrodzenie jest niezwykle istotne – może zdobić, ale również może popsuć wygląd całości. Wiodący na rynku producenci oferują systemowe rozwiązania bram, furtek i słupów, które można zestawiać i dopasowywać do każdego typu działki. Dobrane komponenty są łatwe i szybkie w montażu, a przede wszystkim gwarantują spójność linii całego projektu. Wielość dostępnych wzorów i wykończeń sprawia, że wyposażona w nie posesja zyskuje wyjątkowy charakter. Pojawiają się więc projekty bardzo nowoczesne lub czerpiące z klasyki wzornictwa, ale również te inspirowane minimalizmem i oparte na wyrazistych liniach. Możliwość wyboru spośród wielu rodzajów wykończeń sprawia, że każde ogrodzenie jest inne i odpowiada potrzebom klienta. Można zdecydować się na zamontowanie przezroczystego lub pełnego ogrodzenia. Segmenty pozbawione prześwitów gwarantują większą prywatność, te ażurowe i wykonane z kształtowników nadają całości więcej dynamiki i pomagają uwydatnić bryłę budynku.

KOMPLEKSOWE ZESTAWY

Wygląd ogrodzenia nie powinien odbiegać od designu, który dominuje w bryle otaczanego budynku. Dlatego tak ważne jest kompleksowe zestawienie bram garażowych, okien, drzwi i ogrodzenia, których wzornictwo i kolorystyka są ze sobą spójne. Kłopoty mogą pojawić się wówczas, gdy każdy z elementów został wyprodukowany w inny sposób i gdy w ich tworzeniu użyto zupełnie innych materiałów. Okno w kolorze czerwonym może wówczas wyraźnie różnić się od czerwonej bramy garażowej – szczególnie, gdy zakup został dokonany u różnych dostawców i jedynie na podstawie próbek. Ponadto w takiej sytuacji może okazać się, że produkty inaczej znoszą zmienne warunki pogodowe i upływ lat. Początkowo podobne do siebie kolory mogą na skutek działania słońca czy deszczu „zużywać się” w zupełnie inny sposób i pozornie spójny zestaw może po latach zmienić się w mieszankę odcieni. Odpowiedzią na oczekiwania klientów są bramy, okna, drzwi i ogrodzenia w jednym designie, jednego producenta gwarantujące spójny wygląd przez lata. Warto wybierać ogrodzenia wykonane ze stali i zabezpieczone cynkowaniem ogniowym oraz malowaniem proszkowym. Posiadają one wieloletnią, nawet dziesięcioletnią gwarancję.

Ogrodzenia - Wiśniowski

OGRODZENIA POSESYJNE

Te ogrodzenia mają charakter modułowy. Ich zaletą jest możliwość dostosowania do każdego rodzaju przestrzeni, są funkcjonalne i bezpieczne, a gama modeli i wykończeń pozwala tworzyć ciekawe kombinacje, umożliwiające łatwą i szybką instalację. W skład systemu wchodzą następujące elementy:
+ segment albo panel ogrodzeniowy,
+ brama przesuwna,
+ furtka, która zapewnia łatwy dostęp i wyjście dla pieszych,
+ brama dwuskrzydłowa,
+ słup systemowy, który może być wyposażony w otwory pod słupek, podświetlany diodą LED.

Elementy systemu można łączyć ze sobą, można je także spersonalizować w celu zapewnienia niestandardowych rozwiązań, które mają zastosowanie zarówno w przypadku nowoczesnego, jak i tradycyjnego budownictwa. Innowacyjną propozycją rynkową jest funkcjonalny słup ogrodzeniowy zintegrowany ze skrzynką pocztową, wyposażoną np. w tzw. bezpieczny wrzut (z wykorzystaniem wideodomofonu czy włącznika kodowego). 

SOLIDNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO 

Wyznacznikiem funkcjonalnego i niezawodnego dostępu do posesji jest odpowiednio dobrana brama wjazdowa. Może to być tradycyjna brama dwuskrzydłowa lub brama przesuwna z samonośną konstrukcją zapewniającą płynną pracę w każdych warunkach. Silnik bramy znajduje się wewnątrz słupa zintegrowanego z całością konstrukcji. Dostęp do przedziału silnikowego mają osoby posiadające odpowiedni klucz. Brama ma migające światło, które wskazuje status funkcji i wyłącznik przeciążeniowy. Dodatkowo, może być wyposażona w fotokomórki i krawędzie zabezpieczające.

Ogrodzenia - Wiśniowski

PERSONALIZACJA PROJEKTU

Ogrodzenie jest ważnym elementem architektonicznym i każdy jego segment musi harmonijnie do siebie pasować. Dlatego liderzy branży posiadają innowacyjne oprogramowania ułatwiające klientom podjęcie optymalnych decyzji. Dzięki specjalnym aplikacjom komputerowym dystrybutor może sam opracować projekt i wycenić go w bardzo krótkim czasie. Realizuje to na podstawie wymagań klienta, który ma możliwość obejrzenia wizualizacji projektu ogrodzenia w zaaranżowanej własnej przestrzeni. W programie dostępne są elementy, które wyróżniają się stylem klasycznym, jak i te, które inspirują się nowoczesnością i współczesnością. Każdy dom będzie miał ogrodzenie zgodne ze stylem architektonicznym, w którym został zbudowany.
System ułatwia dokonanie wyboru w taki sposób, aby furtki i ogrodzenia, drzwi wejściowe i bramy segmentowe były w tym samym wzornictwie i stylu architektonicznym. Docelowo uzyskujemy obraz domu zadbanego i ekskluzywnego, a opracowany finalny projekt zawiera również kosztorys.

ZASADY MONTAŻU

Co potrzebne jest do prawidłowego montażu? Przede wszystkim dobry projekt ogrodzenia, uwzględniający nasze oczekiwania oraz właściwie zamówione materiały. Materiały powinny posiadać odpowiednie instrukcje montażu (przede wszystkim dotyczy to bram) i muszą być certyfikowane, czyli zgodne z obowiązującymi normami, co gwarantuje odpowiednią jakość produktu oraz bezpieczeństwo użytkowania.
W zależności od projektu ogrodzenia, np. czy będzie to systemowe ogrodzenie na słupach stalowych czy ogrodzenie montowane do słupów betonowych (murowanych, klinkierowych, itd.) należy przeprowadzić odpowiednie prace przygotowawcze. Obejmują one między innymi:
wytyczenie ogrodzenia zgodnie z projektem, to znaczy ustalenie linii ogrodzenia i wyznaczenie położenia wszystkich elementów ogrodzeniowych takich jak: brama, furtka czy słupy, itd.
doprowadzenie odpowiednich instalacji elektrycznych pod elementy wyposażenia ogrodzenia, np. zasilania do napędu bramy automatycznej czy też do wideodomofonu,
roboty ziemne, np. niwelacja terenu, budowa fundamentu pod bramę przesuwną, zabetonowanie słupków lub wymurowanie słupków i podmurówek.
Zakładając, że prace zostały wykonane poprawnie i zgodnie z projektem, należy przystąpić do montażu elementów ogrodzeniowych. Powinna to robić wykwalifikowana osoba – montażysta przeszkolony z zakresu montażu wyrobów danego producenta. Należy zwrócić uwagę nie tylko na sam montaż mechaniczny ale również montaż elektryczny.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY WYKONAWCZE

+ zmiana decyzji co do systemu lub wyrobów po wykonaniu prac ziemnych,
+ brak odpowiednich i podstawowych narzędzi do montażu,
+ pobieżny pomiar,
+ brak zapoznania się z instrukcją montażu,
+ niewłaściwa i niepoprawna regulacja lub jej brak, szczególnie dla bram automatycznych,
+ nieodpowiednio wykonany fundament,
+ nieprawidłowe wykonanie słupków bramowych.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.