Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety – to, którym oddychamy wychodząc z domu jest coraz gorszej jakości. Zanieczyszczenia i dokuczliwy smog negatywnie wpływają na nasze zdrowie, stanowiąc jedną z przyczyn alergii i chorób układu oddechowego. Natomiast dzięki oczyszczaczom powietrza mamy wpływ na to, jakiej jakości powietrzem oddychamy we własnym domu.

Oczyszczacz powietrza

DLA KOGO OCZYSZCZACZ POWIETRZA?

Oddychanie to podstawowa funkcja organizmu, a bez powietrza człowiek może wytrzymać zaledwie kilka minut. Niestety, jakość powietrza jest coraz gorsza – coraz mniej w nim tlenu, a coraz więcej pyłów i szkodliwych gazów. A im gorsza jego jakość, tym gorsze samopoczucie. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować m.in. alergie wziewne czy nasilać inne choroby układu oddechowego. Doskonałą jakość powietrza w każdym domu zagwarantują oczyszczacze powietrza – są to profesjonalne urządzenie, dbające o jakość powietrza w najbliższym otoczeniu. Usuwają cząsteczki smogowe, dym, kurz, zapachy, alergeny, niwelują bakterie, wirusy, zarodniki grzybów.
Polecany jest szczególnie osobom zmagającym się z alergiami, astmatykom, właścicielom zwierząt domowych, osobom palącym. Oczyszczacz powietrza jest niezbędny w domu, gdzie przebywają małe dzieci lub osoby starsze – ich organizmy są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia atmosferyczne.
Oczyszczacze powietrza zyskują na popularności zwłaszcza w okresie grzewczym (jesień/zima), kiedy masowe jest zjawisko smogu. Warto jednak pamiętać, że o jakość powietrza warto dbać przez cały rok – także w okresie wzmożonych alergii powietrznych oraz w okresach o podwyższonym ryzyku epidemii (chorób bakteryjnych i wirusowych).

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE OCZYSZCZACZA POWIETRZA?

Oczyszczacz musi być skuteczny i potwierdzony certyfikatem Państwowego Zakładu Higieny. Dokonując wyboru konkretnego modelu, należy brać pod uwagę kilka wskaźników: + wydajność – czyli ilość oczyszczanego powietrza w jednostce czasu,
+ powierzchnia – jaką mamy do obsługi, + głośność urządzenia,
+ system filtracji – który wyłapuje zanieczyszczenia od tych „największych" typu sierść zwierzęca, po mikro cząsteczki, elementy smogu. Zabijają także wszelkie alergeny, bakterie, grzyby,
+ dodatkowe funkcje urządzenia – np. lama UV (najlepiej typu C) oraz jonizator,
+ dostępność akcesoriów – filtrów wymiennych,
+ serwis gwarancyjny i pogwarancyjny producenta,
+ atesty i certyfikaty – gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania.

Zintegrowany filtr wewnętrzny HL-OP-10 Zintegrowany filtr wewnętrzny HL-OP-10

JAK SKUTECZNIE UŻYTKOWAĆ OCZYSZCZACZ POWIETRZA?

+ Urządzenie należy postawić w pomieszczeniu, w którym spędza się najwięcej czasu. Najbardziej oczywistym wyborem jest sypialnia oraz pokój dziecka. Jeśli zdecydujemy się na jedno urządzenie do całego domu czy mieszkania – w ciągu dnia należy ustawić je w salonie lub pokoju dziennym, zaś w nocy w sypialni.
+ W pomieszczeniu w którym pracuje oczyszczacz okna powinny być zamknięte.
+ Jeśli całe mieszkanie ma powierzchnię ok. 40 m2 i składa się z kilku pomieszczeń – nie oznacza to, że oczyszczacz przeznaczony do takiej powierzchni będzie działał skutecznie. Mała cyrkulacja pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami ogranicza działanie urządzenia. Podobnie jak drzwi, duże meble, tzw. zakamarki ścian.
+ Należy kontrolować czystość filtrów. Większość modeli oczyszczaczy posiada specjalne wskaźniki, które informują o konieczności wymiany filtra. W mocno zanieczyszczonym środowisku filtr może zanieczyścić się już po kilku miesiącach.
+ Można skorzystać z funkcji Sleep, jeśli nie chcemy aby urządzenie zakłócało spokój. Jest ono wtedy wyciszone i pozbawione iluminacji.

System filtracji w oczyszczaczu HL-OP-20 System filtracji w oczyszczaczu HL-OP-20
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy MPM AGD S.A. MPM AGD S.A.