Jakie okna dachowe wybrać do domu?

Stolarka okienna dobrej jakości będzie nam służyć przez wiele lat, dlatego jej wybór nie powinien być przypadkowy. Wybierajmy okna dachowe dobrej jakości, o zróżnicowanych funkcjach, które zapewnią nam komfort na lata i pomogą zmniejszyć rachunki oraz jednocześnie podnieść standard mieszkania lub domu. Doradzamy, czym powinniśmy kierować się przy wyborze okien dachowych.

VELUX - okna dachowe
VELUX - okna dachowe

Wygodnie otwierane okna  

Funkcjonalność okien dachowych w dużej mierze zależy od sposobu ich otwierania. Do wyboru mamy okna obrotowe z górnym lub dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe oraz sterowane elektrycznie. Górny system otwierania będzie wygodny, gdy okno zamontowane jest stosunkowo nisko. Wtedy uchwyt jest dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Pod oknem można ustawić biurko lub kanapę, ponieważ meble nie utrudnią nam jego otwierania. Świetnie sprawdzi się też szczególnie w pokoju malucha, bo uniemożliwia otwarcie okna bez wiedzy rodziców. Okno z dolnym systemem otwierania wybieramy wtedy gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna wyżej, np. gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm. Pamiętajmy, że w tym przypadku musimy mieć swobodny dostęp do okna i nie możemy bezpośrednio pod nim ustawić mebli, bo nie dosięgniemy klamki. Okna o podwójnym systemie otwierania – uchylno-obrotowe sprawdzą się pomieszczeniach, w których zależy nam na panoramicznym widoku. Można uchylić je do kąta 45° lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Jeśli zależy nam na wyjątkowym komforcie lub w przypadku trudno dostępnych okien, dobrym rozwiązaniem są te sterowane elektryczne. Zaawansowane systemy sterowania oknami to nie tylko wygoda w użytkowaniu okien umieszczonych wysoko – to poprawa naszego zdrowia i komfortu życia w domu. Elektryczne okna dachowe wraz z roletami można dowolnie programować, mogą być one zintegrowane z systemem czujników monitorujących jakość powietrza we wnętrzu, ale także lokalną stacją pogodową. Na rynek właśnie wchodzą rozwiązania IoT (Internet of Things), które same zadbają, aby w naszym domu panowały najzdrowsze warunki mieszkalne. Gdy mamy takie okna nie musimy martwić się także skutkami nagłego deszczu, bo dzięki czujnikowi okna zamkną się automatycznie, gdy wyczują wilgoć. Dlatego najlepiej już na etapie budowy doprowadzić zasilanie w okolice okna. W ten sposób w przyszłości unikniemy prac remontowych.

VELUX - sposoby otwierania okna dachowego
VELUX - sposoby otwierania okien dachowych

Okna do zadań specjalnych

Oprócz tradycyjnych okien dachowych na rynku dostępne są rozwiązania, które możemy zastosować w różnych sytuacjach architektonicznych. Często w domach z poddaszem okna są instalowane powyżej linii wzroku z powodu wysokiej ścianki kolankowej. W takiej sytuacji właściciele sypialni nie mogą się cieszyć widokiem za oknem, a co najwyżej obserwować gwiazdy. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się okna kolankowe przeznaczone do łączenia w zestawy wraz oknami dachowymi. Dzięki ich zastosowaniu zyskamy nie tylko lepsze doświetlenie pomieszczenia, ale także możliwość podziwiania widoków z okna.
Natomiast na poddaszu bez ścianki kolankowej możemy zainstalować okno balkonowe. Jego dolna część to wysuwany element zintegrowany z barierką, zaś górna to okno uchylno-obrotowe. Odchylając dolną część okna do pionu tworzymy niewielki balkon, górną część możemy podnieść do kąta 45 stopni. W celu otrzymania balkonu możemy zastosować również inne rozwiązanie, instalując w połaci dachu tzw. balkon dachowy. Jest to zestaw elementów okiennych, który składa się z pionowego okna balkonowego połączonego z oknem do poddaszy. Umożliwia wychodzenie i swobodne korzystanie z tarasu wbudowanego w konstrukcję dachu lub dobudowanego do domu jako zewnętrzny taras. Energoo szczędnie i komfortowo Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu. Pamiętajmy jednak, że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. O energooszczędności okien świadczy współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Producenci podają też współczynniki przenikania ciepła szyby Ug, ale jest on zdecydowanie mniej ważny. Oprócz szyby w oknie ważna jest też izolacyjność ramy okiennej. Producenci stosują różne technologie, aby drewniana rama była cieplejsza, na przykład wykorzystują drewno modyfikowane termiczne lub polistyren ekspandowany. Pod tym kątem ważna jest też jakość, trwałość i dobór zastosowanych w oknie uszczelek. Obowiązujące obecnie warunki techniczne określają wymagania współczynnika dla okien dachowych na poziomie nie wyższym niż 1,3 W/m2K, zaś od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten ma być zaostrzony do 1,1 W/m2K. Warto inwestować w rozwiązania, które spełniają nie tylko obecnie obowiązujące standardy, ale także te, które wejdą w życie wkrótce. Przyszłe wymogi spełniają dostępne na rynku okna dachowe trzyszybowe, które składają się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych gazem szlachetnym najczęściej argonem lub kryptonem.

VELUX - okno kolankowe
VELUX - okno balkonowe

Odporne i trwałe

Okna dachowe najczęściej wykonane są z drewna, a od zewnątrz przed warunkami atmosferycznymi chronią je oblachowania aluminiowe. Drewno jest odporne zarówno na niskie, jak i na wysokie temperatury i ma niską rozszerzalność cieplną, dlatego świetnie pracuje z drewnianą więźbą dachową. Na rynku dostępne są również okna drewniano-poliuretanowe, które łączą zalety drewna z wyjątkową odpornością na wodę poliuretanu. W przeciwieństwie do okien PCV ich rama i skrzydło są monolitem, nie mają łączeń w narożnikach. Warto zwrócić uwagę na długość gwarancji udzielanej przez producenta, a także możliwości jej przedłużenia np. poprzez zastosowanie gotowych materiałów instalacyjnych.

Okno dachowe trzyszybowe
Gotowe materiały instalacyjne do montażu
Montaż okna dachwego
Rama izolacyjna do montażu okna dachowego

Montaż okien

Każde okno połaciowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. Do montażu okna potrzebny jest kołnierz uszczelniający wykonany najczęściej z aluminium. Rodzaj kołnierza dobiera się do rozmiaru okna, rodzaju i wysokości pokrycia dachowego, a także zależnie od tego czy okno ma być zamontowane samodzielnie czy w zestawie z innymi oknami. Podstawową zasadą dobrego montażu jest właściwe ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej wokół ościeżnicy. Poprawne wykonanie tych czynności jest kluczowe, gdyż to właśnie błędy montażowe, a nie jakość materiałów, są najczęstszą przyczyną reklamacji. Wykwalifikowana ekipa dekarska może wykonać to za pomocą tradycyjnych materiałów dostępnych na budowie: folii paroprzepuszczalnych, paroizolacyjnych i wełny. Wymaga to dużej staranności i precyzji. Aby zminimalizować błędy, a także usprawnić proces montażu warto skorzystać z gotowych zestawów izolacyjnych oferowanych przez producenta.

Kontrola światła i ciepła  

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Podejmując decyzję o ich zakupie warto zastanowić się, które ich funkcje są dla nas najważniejsze: zaciemnienie, ochrona przed nagrzaniem pomieszczenia, izolacja okna w zimie, tłumienie hałasu czy może walory dekoracyjne.
Rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny – w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 17 proc., z kolei w lecie redukują ilość wpadającego ciepła o 94 proc. Dodatkowo, dają efekt całkowitego zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz, odgłosy padającego deszczu, a także poprawiają bezpieczeństwo. Sprawdzą się na każdym oknie, bez względu na jego lokalizację względem strony świata. Innym, zewnętrznym produktem stosowanym na oknach dachowych są markizy. Tkanina w formie siateczki odbija promienie słoneczne i chroni wnętrze przed nagrzewaniem, redukując je nawet o 76 proc. Jednocześnie, markiza nie ogranicza widoku za oknem. Rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i można je stosować przez cały rok. Markizy stosujemy tylko latem. Z kolei rolety wewnętrze umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem bezpieczeńdekoracji wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające; gama wzorów i kolorów jest naprawdę bardzo szeroka. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej osłony wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje bardzo wiele na funkcjonalności.

Rolety zewnętrzne
Markizy
Rolety wewnętrzne zaciemniające
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Velux Polska Sp. z o.o. Velux Polska Sp. z o.o.