Krok w przyszłość, czyli efektywna budowa z XELLA Polska

W najbliższych latach place budowy staną się polem wdrażania coraz śmielszych innowacji. Murarze przekwalifikują się w monterów i instalatorów, których w pracy wspierać będą zaawansowane maszyny. Pierwsze takie próby podjęła Xella Polska – producent materiałów Ytong, Silka i Multipor już dziś odmienia budownictwo.

Xella - Systemy do szybkiej budowy

Efektywna Budowa – to nowe hasło Xella Polska, ale i strategia. Na czym polega?
Robert Turski, prezes zarządu Xella Polska: Efektywna Budowa to naturalna ewolucja naszej oferty. Obejmuje ona systemy wielkowymiarowe, szybki montaż, mechanizację prac na budowie oraz digitalizację i BIM. Od początku istnienia mamy ambicję oferować znacznie więcej niż tylko wysokiej jakości materiały budowlane. W ostatnich latach coraz bardziej rozbudowywaliśmy portfolio usług. Od kilku lat prężnie rozwijamy dział projektowy BIM, jak wskazuje nazwa – nasi inżynierowie i architekci opracowują dla klientów projekty konstrukcji w technologii BIM. W niektórych sprzedawanych przez nas technologiach, jak Ytong Panel, czyli w systemie do szybkiej budowy ścian działowych, możemy nie tylko dostarczyć materiał na budowę, jak i niezbędne narzędzia do montażu paneli – w tym zaprojektowane specjalnie dla nas wózki elektryczne.

Czy to poszerzenie działalności ma zwiększyć przewagę konkurencyjną Xelli, jak w klasycznej dywersyfikacji przychodów?
RT: Bardziej zależało nam na zbudowaniu kompletnej oferty dla klientów: deweloperów, biur projektowych, wykonawców czy klientów indywidualnych. Efektywna Budowa to holistyczne podejście do całego procesu budowy, w którym jesteśmy obecni już na etapie projektowania. Wiele naszych technologii jest „szytych” na wymiar, jak nowy produkt Ytong Panel SWE do budowy ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych, gdzie wysokość elementów odpowiada wysokości danej kondygnacji. Prosto z działu projektowego BIM rysunki są wysyłane do zakładu na linię produkcyjną. Na budowę dostarczamy materiał, ale i plany montażowe oraz potrzebne narzędzia, a także urządzenia.

Michał Jończyk, dyrektor działów sprzedaży technicznej i DIY Xella Polska: W ostatnim czasie znacznie rozbudowaliśmy ofertę miniżurawi. Ma to ścisły związek z sukcesywnym poszerzaniem portfolio wielkowymiarowych elementów murowych, które montuje się za pomocą różnego rodzaju dźwigów. W zeszłym roku pracowaliśmy intensywnie nad prototypem miniżurawia Spider, który pozwala na montaż wielkowymiarowych bloków Silka Tempo lub Ytong Jumbo. To urządzenie przeszło pozytywne testy i pierwsza partia miniżurawi pracuje już na budowach w całej Polsce. Spider pozwala montować bloki nawet tuż pod stropem. Tradycyjne miniżura wie wymagały znacznie więcej przestrzeni do pracy. Co więcej Spider po złożeniu mieści się w zwykłym otworze drzwiowym. To nowe urządzenie pozwala ofertować nasze technologie na budynki szkieletowe, które w dużych miastach, jak Warszawa czy Wrocław, dominują na rynku mieszkaniowym.

Xella - Systemy do szybkiej budowy

Xella przez lata kojarzyła się z bloczkami Ytong i Silka. Dlaczego obecnie tak mocno promujecie wielkowymiarowe technologie?
MJ: W zasadzie od początku, czyli od połowy lat 90. mieliśmy również dział sprzedaży na obiekty przemysłowe, w którym oferowaliśmy i oferujmy zbrojone płyty Ytong do budowy hal i magazynów. Ale to prawda – dziś stawiamy jeszcze większy nacisk na rozwój systemów wielkowymiarowych. Ma to związek z tym, jak zmienia się rynek budowlany w Polsce. Ostatni boom unaocznił problem braku rąk do pracy, szczególnie wykfalifikowanych pracowników. Stale rosną też koszty pracy. Jeszcze 10 lat temu w Polsce relacja kosztów robocizny do materiałów wynosiła na inwestycji średnio 20% do 80%, dziś jest to już pół na pół. Zbliżamy się do unijnej średniej, gdzie praca stanowi aż 70% kosztów inwestycji. Do tego dochodzą zmiany demograficzne, nasze społeczeństwo będzie się starzeć w szybkim tempie, a populacja kurczyć. To tylko zwiększy trudności ze znalezieniem ludzi do pracy na budowie, która jest fizycznie wymagająca.
RT: Odpowiedzią Xelli na te zmiany rynkowe są właśnie systemy wielkowymiarowe i mechanizacja prac. Ich atutem jest mniejsza liczba potrzebnych pracowników, a dzięki mechanizacji i prefabrykacji – równocześnie zwiększa się efektywność i przyspieszenie prac budowlanych. Nie bez znaczenia jest też mniejszy wysiłek fizyczny, co ma znaczenie nie tylko dla starszych pracowników. Także młodsi może wrócą do pracy w budowlance, jeśli zobaczą, że murowanie to dziś nierzadko obsługa joysticka miniżurawia.

Xella - Systemy do szybkiej budowy

Xella dostarcza na budowę materiały, ale i niezbędne miniżurawie. Tylko gdzie znaleźć wykwalifikowanych monterów?
MJ: Z tym samym wyzwaniem mierzyliśmy się w połowie lat 90. – bloczki Ytong były wówczas pierwszymi w Polsce murowanymi na cienką spoinę. Równolegle ze sprzedażą prowadziliśmy szeroko zakrojone programy szkoleniowe dla wykonawców, aby nauczyć ich pracy w zupełnie nowej technologii. Teraz wykonujemy podobną pracę u podstaw. Mamy doradców serwisowych w całym kraju, którzy na budowach uczą montowania w systemach Ytong Panel czy Silka Tempo. Prowadzimy również szkolenia w ramach naszej Akademii Profesjonalnego Budowania, które w pandemii odbywają się w formie webinariów. Reklamujemy szkolenia hasłem: „Murarzu, zostań monterem i przyspiesz na budowie”.

Xella - Systemy do szybkiej budowy

Systemy do szybkiej budowy to przyszłość budownictwa?
RT: Absolutnie tak. Różne nasze systemy pozwalają wielokrotnie przyspieszyć budowę, co przekłada się na niższe koszty prowadzenia inwestycji, w tym koszty stałe budowy. A mniejsza liczba pracowników, dzięki mechanizacji prac – to również wymierne korzyści finansowe dla inwestorów czy wykonawców.

Xella podkreśla też, jak ważna jest digitalizacja w budownictwie.
MJ: Bardzo silnie działamy w technologii BIM. Dla systemów wielkowymiarowych nasz dział projektowy przygotowuje plany montażowe. Projekt w BIM przynosi inwestorom i wykonawcom kolejne korzyści, przede wszystkim związane z mniejszą liczbą błędów na budowie, optymalizacją projektu, przyspieszeniem wymiany informacji, ale i przygotowaniem przez naszych projektantów logistyki budowy. Ale to nie koniec innowacji. Testujemy na budowie okulary do rozszerzonej rzeczywistości – Microsoft HoloLens 2. Możliwości wykorzystania technologii augmented reality w budownictwie są naprawdę potężne, to np. koordynacja na modelach wirtualnych w środowisku budowy, kontrola wykonania prac lub instruktaż wykonania.
RT: Efektywna Budowa to nasza zintegrowana oferta dla deweloperów, biur projektowych, jak i firm wykonawczych. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich partnerów biznesowych PSB.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Xella Polska Sp. z o.o. Xella Polska Sp. z o.o.