Mocowanie na ścianach – taśmy i kleje montażowe do wieszania

Wieszanie bez wiercenia otworów było przez lata niemożliwe. Umieszczenie na ścianie obrazka, lustra czy wieszaka kojarzyło nam się z koniecznością zamocowania w nich gwoździ czy haków, co wiązało się z zeszpeceniem gładkiej powierzchni. Czym można skutecznie zastąpić tradycyjne gwoździe, haki i kołki?

Dzisiaj zawieszenie na ścianie lustra czy obrazu, a także listew przypodłogowych czy skrzynki na listy nie wymaga wiele czasu, który trzeba było przeznaczyć na uciążliwe i generujące hałas wiercenie otworów oraz uprzątnięcie związanego z tym bałaganu. Dzięki nowoczesnym akcesoriom wieszanie bez wiercenia to nie problem – do dyspozycji mamy wiele produktów, które zapewnią bezpieczne i trwałe zamocowanie na ścianach różnych przedmiotów. To najczęściej taśmy i kleje montażowe, samoprzylepne gwoździe czy haczyki, które umożliwiają mocowanie na ścianach wewnętrznych oraz elewacyjnych wykończonych farbą, płytkami ceramicznymi, szkłem, drewnem czy metalem.

Wieszanie bez wiercenia – taśmy montażowe

Do produktów wszechstronnych i chętnie wykorzystywanych do bezinwazyjnego mocowania na ścianach należą taśmy montażowe. To szeroka gama wyrobów dostosowanych do różnych zadań. Można więc dobrać odpowiednią do zamocowania obrazu, fotoramki, lustra, numeru posesji, taśmy ledowej czy listwy przypodłogowej. Najmocniejsze z nich wytrzymują obciążenie do 10 kg na 10 cm taśmy. Ograniczeniem może być waga oraz grubość produktów, która nie może przekroczyć 10 mm – są to więc tylko płaskie przedmioty. Taśmy montażowe będą przydatne zarówno do wieszania bez wiercenia w domu czy garażu, a także na elewacji budynku. Dlatego oprócz obciążenia, jakie zdoła taśma „udźwignąć” znaczenie mają ich właściwości użytkowe. W łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach należy zastosować taśmy montażowe do luster. Wbrew nazwie posłużą nie tylko do instalacji luster o maksymalnych wymiarach 70 x 70 cm, ale także innych płaskich przedmiotów tam, gdzie poziom wilgoci jest ponadprzeciętny. Na zewnątrz można używać taśm do montażu dedykowanych specjalnie do tych miejsc. Są one odporne na promieniowanie UV, temperaturę od -10 do 80°C oraz wilgoć. Taśmy montażowe przeznaczone do użytku zewnętrznego doskonale przylegają do materiałów elewacyjnych zarówno ceramicznych, kamiennych, jak i tworzyw sztucznych.

Taśmy są dwustronne. Przed naniesieniem paska na powierzchnię podłoże do którego ma być zamontowany wybrany element musi być przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta taśmy.

Wieszanie bez wiercenia – kleje montażowe

Kleje montażowe to grupa produktów, która ma największe możliwości mocowania na ścianach różnych przedmiotów. Można ich użyć nie tylko wieszania bez gwoździ luster, sztukaterii gipsowych czy polistyrenowych oraz tabliczek metalowych z nazwą ulicy, ale także półek, skrzynki pocztowej czy dachówek. Równie duży jest zakres materiałów, do których można przyklejać na klej montażowy wybrane przedmioty. Do dyspozycji mamy wyroby dostosowane do takich podłoży jak tapeta, tynk, beton, płytki, metal, cegła, kamień, szkło i inne przezroczyste materiały. Umożliwiają przyklejenie ciężkich elementów, o wadze do 35 kg. Kleje montażowe możemy kupić zarówno do zastosowań we wnętrzach domu, jak i na zewnątrz budynku. Z łatwością dobierzemy produkty odporne na wilgoć, duże wahania temperatury, promieniowanie UV, czy też podmuchy wiatru lub drgania spowodowane ruchem. Kleje montażowe są najczęściej dostępne w kolorze białym, te do przyklejania luster są przezroczyste. W przeważającej mierze są to produkty polimerowe. Ich zaletą jest doskonała przyczepność, która jest możliwa dzięki szybkiemu utwardzeniu kleju. Można dobrać produkt, który po przyklejeniu obrazu czy półki nie będzie wymagał podpierania na czas schnięcia. Przy montażu cięższych elementów lepiej sprawdzą się kleje na bazie nowoczesnej technologii MS polimeru, czyli kleje modyfikowane silanami. Ich zaletą jest bardzo wysoka elastyczność, odporność na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że wieszane za pomocą klejów montażowych elementy trzymają się bardzo mocno, dlatego ich usunięcie nie będzie łatwe.

zdjęcia: Tesa

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.