Na czym polega system centralnego odkurzania?

System centralnego odkurzania to komfortowe rozwiązanie, będące korzystniejszą alternatywą dla tradycyjnego odkurzacza. Decyzję o założeniu centralnego odkurzania należy podejmować już na wczesnym etapie budowy domu. W późniejszym etapie jest to spore przedsięwzięcie, ale nie niemożliwe do wykonania.

System centralnego odkurzania

SYSTEM CENTRALNEGO ODKURZANIA

Magistrala (rurociąg) systemu centralnego odkurzania prowadzona jest w ścianach i podłogach. We wnętrzu domu widoczne są wyłącznie gniazda ssące, które do złudzenia przypominają kontakty elektryczne. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, które z łatwością można dopasować do każdego wnętrza. Jednostka centralna (odkurzacz) zazwyczaj umieszczona jest w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu. Ma to na celu odseparowanie jej od pomieszczeń mieszkalnych. System centralnego odkurzania doskonale sprawdza się nie tylko w domach, ale także w hotelach, apartamentach, budynkach komercyjnych, lokalach biurowych, usługowych czy pensjonatach.

JAK DZIAŁA CENTRALNE ODKURZANIE?

Po podłączeniu rury ssącej do gniazda ssącego wystarczy włącznikiem na rękojeści uruchomić odkurzacz. Zanieczyszczenia rurociągiem w ścianie odprowadzane są do pojemnika w jednostce, a brudne zanieczyszczone powietrze wyrzucone jest na zewnątrz budynku.

System centralnego odkurzania
System centralnego odkurzania
System centralnego odkurzania

ZALETY CENTRALNEGO ODKURZANIA

Nie przenosimy odkurzacza, nie wnosimy i nie znosimy po schodach. Takie problemy nie istnieją. Wystarczy lekki wąż ssący, oferowany w długościach 7, 9 czy nawet 12 mb, który sięgnie w każdy zakamarek. Alergicy od razu poczują różnicę, gdyż brudne powietrze jest wyrzucane przez jednostkę na zewnątrz budynku. Nic się nie kurzy, nigdy więcej zapachu „podgrzanego kurzu”, który wcześniej razem z drobnoustrojami krążył w pomieszczeniach. Mniej pyłków i roztoczy w domu. Jednostka zamontowana jest daleko od miejsca, w którym się odkurza, dzięki temu jest bardzo cicho. Można nawet odkurzać gdy śpią dzieci.

Pojemnik na nieczystości przy odkurzaniu średniej wielkości domu może być opróżniany tylko kilka razy w roku.
Odkurzacze centralne produkowane są na bazie odkurzaczy przemysłowych, w związku z czym są bardzo skuteczne, a moc ssania jest zawsze odpowiednia – nawet przy zapełnionym pojemniku. Rury i kształtki instalacyjne wykonane są z tworzywa PVC, do którego w procesie produkcji dodaje się substancje neutralizujące działanie ładunków elektrostatycznych, przyciągających kurz – tworzą one powłokę antystatyczną.

Montaż systemu centralnego odkurzacza jest inwestycją bardzo długoterminowa, która może służyć nawet następnym pokoleniom. Natomiast w przypadku sprzedaży domu z taką instalacją znacząco, wzrasta jego wartość.

Aby właściwie zaprojektować system centralnego odkurzania należy wziąć pod uwagę:
+ powierzchnię budynku i liczbę kondygnacji,
+ długość rurociągu i odległość od jednostki do najbardziej oddalonego gniazda,
+ miejsce zainstalowania jednostki centralnej,
+ rozmieszczenie i typy gniazd ssących,
+ długość węża ssącego.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy USTM Sp. z o.o. USTM Sp. z o.o.