Niezbędne narzędzia ręczne w każdym ogrodzie

Wiosna to najbardziej pracowity czas dla każdego ogrodnika. Trzeba uprzątnąć ogród po zimie, a jednocześnie odpowiednio przygotować go do nadchodzącego sezonu, co zapewni lepszy wzrost roślinom. Dzięki temu ogród będzie się pięknie prezentował, stwarzając idealne miejsce do wypoczynku. Czym powinien kierować się właściciel przydomowego ogródka kompletując zestaw niezbędnych narzędzi?

ZESTAW NARZĘDZI OGRODOWYCH

Każdy początkujący ogrodnik zadaje sobie pytanie – jak skompletować zestaw niezbędnych narzędzi ogrodowych, na co zwrócić szczególną uwagę. Według badań konsumenckich przeprowadzonych w ubiegłym roku przez firmę Fiskars, najczęściej używanym narzędziem ogrodowym okazała się szczotka, na którą wskazało prawie 70 proc. badanych. Równie popularne były grabie (66 proc.), a także szpadle (65 proc.) oraz narzędzia do pielęgnacji małych roślin (64 proc.). W grupie najczęściej używanych narzędzi ogrodowych znalazły się również sekatory.
Przy wyborze niezbędnych narzędzi do ogrodu na pewno warto kierować się użytecznością i funkcjonalnością oraz jakością i trwałością, poniważ jest to sprzęt, który ma służyć przez wiele lat.
W małych, przydomowych ogródkach, doskonale sprawdzą się narzędzia ręczne, a na rynku można znaleźć szeroką ofertę przeróżnych modeli.

Jakie narzędzia należy skompletować do dbania o przydomowy ogródek?

szpadel

1. SZPADEL – to narzędzie towarzyszące w ogrodzie przez cały sezon i służący do kopania, sadzenia, przekopywania. Dzięki odpowiedniemu narzędziu w sposób komfortowy wykona się zadanie i nie będzie się narzekało na ból peców. Na rynku dostepne są narzędzia o profilowanym trzonku, który pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, niwelując obciążenie kręgosłupa. Co więcej, kąt nachylenia uchwytu (17°) naśladuje naturalny ruch dłoni. Dzięki niemu nawet długotrwałe wykonywanie jednej czynności nie powoduje zmęczenia.

WYRYWACZ DO CHWASTÓW

2. WYRYWACZ DO CHWASTÓW – to innowacyjne narzędzie do usuwania niechcianych roślin z korzeniami, sprawia, że pielenie i oczyszczanie trawnika stanie się prawdziwą przyjemnością.
Jak działa wyrywacz do chwastów?
To innowacyjne narzędzie z końcówką ze specjalnymi pazurami, które sprawnie  chwytają roślinę, wyrywając ją razem z systemem korzeniowym. Wystarczy tylko wbić końcówkę, chwycić chwast i wyrwać go przy pomocy specjalnej podpórki, na którą naciska się stopą. To doskonały sposób na usuwanie chwastów wieloletnich, które – wyrwane niedokładnie – lubią ponownie odrastać. Co istotne, usuwanie chwastów odbywa się całkowicie bez użycia środków chemicznych.
Przy pomocy wyrywacza usunie się chwasty bez zbędnego wysiłku, schylania się i brudzenia rąk oraz kolan. Pracę z tym urządzeniem może wykonywać każdy.
Przy wyborze wyrywacza należy zwrócić uwagę czy posiada ergonomiczny uchwyt, który dopasowuje się do dłoni, ułatwiając tym samym pracę w ogrodzie oraz regulowaną długość trzonka (np. od 990 do 1190 mm), dzięki czemu urządzenie można bez problemu dopasować do wzrostu.

Motyka

3. MOTYKA I KULTYWATOR – to bardzo praktyczne narzędzia ogrodnicze, które przydadzą się do regularnego oczyszczania i wzruszania gleby wokół roślin – w warzywniaku i w rabatkach kwiatowych. Dostępna gama funkcjonalnych i wytrzymałych narzędzi idealnie sprawdzi się w każdych warunkach. Warto wybrać takie narzędzie, które posiada głowicę wykonaną z hartowanej stali, a trzonek z wytrzymałego aluminium, który posiada otwór do zawieszenia go i dla łatwego przechowywania.

Grabie

4. GRABIE – oprócz kosiarki należy pomyśleć o porządnych grabiach. Wiosną przydadzą się do oczyszczenia murawy po zimie, latem do zgrabienia ściętej trawy, a jesienią do usuwania opadających liści i gałęzi. Najlepiej wybierać grabie dopasowane do powierzchni ogrodu – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do oczyszcznia niedużych powierzchni.

Sekator

5. SEKATOR do przycinania drzew i krzewów. Zabiegi te są konieczne do zachowania ich odpowiedniego wyglądu, ale też do dobrego owocowania. Podstawą pielęgnacji jest ich systematyczne przycinanie. Zadanie wydaje się trudne, ale w rzeczywistości poradzi sobie z nim nawet początkujący adept ogrodnictwa. Wystarczy odrobina wiedzy i odpowiednio dobrany sprzęt, żeby drzewa i krzewy ogrodowe wyglądały pięknie przez wiele lat.
Jaki warto wybrać sekator: – o dużej mocy cięcia – wyposażony w mechanizm PowerGearTM, który zwiększa 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów,
– z obrotową rączką, która ułatwia pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności,
– odporny na korozję – z ostrzem pokrytym powłoką, która minimalizuje tarcie i zwiększa efektywność pracy, zapewniając gładkie i czyste cięcie,
– z antypoślizgową powłoką – wówczas narzędzie wygodnie i pewnie leży w dłoni, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy.
W przypadku cięcia grubych gałęzi i konarów, gdzie potrzebna jest siła dwóch rąk, zaleca się użycie sekatora dwuręcznego, który wyposażony w mechanizm przekładniowy zwiększa trzykrotnie siłę cięcia. Dzięki temu praca narzędziem jest wyjątkowo komfortowa.
Sekatory możemy podzielić na:
– nożycowe
– do delikatnego przycinania cienkich, świeżych pędów i gałązek,
– kowadełkowe – do przycinania suchych i twardych gałęzi

Małe narzędzia ogrodnicze

6. ZESTAW MAŁYCH NARZĘDZI – na liście zakupowej powinny znaleźć się z pewnością małe, poręczne narzędzia, takie jak: łopatka, kultywator, widełki czy motyczka. Idealnie nadają się do pracy nie tylko w przydomowym ogródku, lecz także do pielęgnacji roślin na balkonie i w domu. Aby praca była efektywna, warto wybrać narzędzia wykonane z najwyższej jakości materiałów, lekkie, niezwykle wytrzymałe i trwałe oraz odporne na różne warunki pogodowe.

CO JESZCZE DO KOMPLETU?

Kosz

KOSZ – to idealny produkt do zbierania mokrych odpadów ogrodowych, jak np. wilgotnych liści oraz chwastów, ściętej trawy czy śmieci. Kosz powinien być wykonany: z materiału odpornego na pleśń i rozdarcia, posiadać specjalne zaczepy umożliwiające jego szybkie złożenie oraz powinien być łatwy w czyszczeniu i przechowywaniu. Należy też dopasować jego rozmiar do potrzeb czy wielkości ogrodu. Przyda się do porządków nie tylko w ogrodzie, lecz w domu czy garażu.

Miotła

SZCZOTKA – do zachowania porządku na tarasie czy chodniku w ogródku. Sprawdzi się przy sprzątaniu różnych powierzchni. Warto wybrać taką, która posiada dwa rodzaje włosia, co zapewni efektywną pracę.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Fiskars Polska sp. z o.o. Fiskars Polska sp. z o.o.