Nowoczesność w ogrodzie

Ogród czy teren posesji wymaga ogrodzenia. Najlepiej w zgodzie ze stylem samego budynku, a te coraz rzadziej przypominają tradycyjne domostwa naszych rodziców i dziadków. Na polskich działkach królować zaczyna prostota formy i nieszablonowy modernizm, a takie rozwiązania wymagają odpowiedniej oprawy.


Na szczęście czasy, kiedy wszystkie płoty i ogrodzenia wyglądały podobnie, mamy już dawno za sobą. Obecnie różnorodność modeli, wzorów i rozwiązań otwiera furtkę do aranżacji przestrzeni wokół domu zgodnie z naszymi upodobaniami, nawet najbardziej wymyślnymi. Mamy dziś do czynienia z prawdziwym rozkwitem wzornictwa w każdym stylu – klasyka przybiera nowe formy, a minimalizm z dumą zajmuje równorzędne miejsce w kanonie wzornictwa. Każdy, kto zapozna się z ofertą najnowszych ogrodzeń posesyjnych, nie będzie miał wątpliwości, że nowoczesność na dobre zagościła w krajobrazie polskiego budownictwa.

Nowoczesność w ogrodzie

Minimalizm formy

Dla każdego miłośnika minimalistycznego stylu, ogrodzenia nieprzezierne są doskonałą oprawą posesji, które dodatkowo zapewniają pożądaną prywatność.
Jeśli więc chcemy odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i zaszyć w zaciszu ogrodu, nie ma dla nas nic lepszego, niż nowoczesne rozwiązania powstałe na bazie blachy. Segmenty tego typu nie są przy tym ciężkie, jak można by się spodziewać – przeciwnie, jednorodność ich formy przydaje im wizualnej lekkości. Najnowsze kolekcje ogrodzeń to w dużej mierze wzory nieprzezierne.
Takie wzornictwo świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne i skutecznie podkreśla minimalizm samych budynków. Dostępne są jako systemy ogrodzeniowe, co oznacza, że do segmentu łatwo dobierzemy pozostałe elementy ogrodzenia: bramę wjazdową przesuwną lub dwuskrzydłową, furtkę, słupy, a także skrzynkę na listy i inne akcesoria. Na rynku dostępne są także systemy ogrodzeniowe zawierające balustrady, co znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne.
Ogrodzenie posesji stanowi zwieńczenie inwestycji. Wybór funkcjonalnego i ciekawego wzorniczo rozwiązania w połączeniu z odpowiednim doborem np. roślin ozdobnych, pozwoli na stworzenie oryginalnego efektu końcowego.

Nowoczesność w ogrodzie

Brama w trudnym terenie

Jeśli nie dysponujemy dużą i płaską działką, wybór bramy wjazdowej na posesję może nie być łatwy. Najczęściej spotykane problemy to brak przestrzeni bocznych wokół miejsca, gdzie ma być usytuowana brama oraz stromy podjazd, jeżeli działka leży w terenie pochyłym. Każdy scenariusz wymaga indywidualnego podejścia i domaga się pewnych kompromisów. Na szczęście, z pomocą eksperta można znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdego typu działki. Brama wjazdowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna – zapewniać bezpieczeństwo, wygodę, ale także powinna spełniać funkcję reprezentacyjną, dlatego warto dopasować ją do stylu domu oraz ogrodzenia.
Wybór jest zdeterminowany przez miejsce, w którym ma się ona znajdować. Najczęściej ze względów praktycznych wjazd na posesję znajduje się naprzeciw garażu lub wiaty. W przypadku, gdy jest on dość wąski, a ograniczona powierzchnia boczna wyklucza montaż popularnej bramy przesuwnej, naturalnym wyborem jest brama dwuskrzydłowa. Właściwie jedynym ograniczeniem w jej montażu jest konieczność posiadania wystarczającej ilości wolnego miejsca na swobodne otwarcie skrzydeł i w miarę płaski teren. Kiedy spełnione są te warunki, brama dwuskrzydłowa sprawdzi się doskonale, nawet na bardzo wąskiej posesji. Bramy rozwieralne, dwuskrzydłowe, można wyposażyć w automatyczny napęd, co zwiększa komfort użytkowania, pozwalając na wjeżdżanie i wyjeżdżanie z posesji bez konieczności wysiadania z samochodu. Bramy te są wyposażone w rygiel blokujący, który chroni skrzydła przed przypadkowym otworzeniem lub w metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża, od strony ulicy, dzięki któremu brama nie otworzy się na zewnątrz posesji. 

Pochyły podjazd

Jeśli działka jest pochyła, warto zdecydować się na nowoczesną bramę przesuwną. Dwa warunki decydują o możliwości jej zamontowania: musimy dysponować wystarczającą długością powierzchni bocznej, w której powinno zmieścić się całe ruchome skrzydło bramy i kilka centymetrów dzielących spód bramy od podłoża, aby zapewnić jej płynną pracę. Jest to najlepszy wariant dla stromych podjazdów, ponieważ brama po otwarciu nie zajmuje zbędnego miejsca i daje swobodę wygodniejszego manewrowania autem na posesji. Jako konstrukcja samonośna, brama przesuwna pracuje cicho, sprawnie i płynnie. Brama ta jest w pełni zautomatyzowana i w zależności od potrzeb może być montowana na dwóch lub trzech śrubach montażowych.
Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie automatu do bramy w słupku zintegrowanym z konstrukcją. Dzięki temu dostęp do urządzenia sterującego ma jedynie użytkownik posiadający klucz. Mamy zatem pewność, że napęd chroniony jest przed kradzieżą, a dodatkowo słup zabezpiecza go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Nowoczesność w ogrodzie

Ogrodzenie XXI wieku

Niezależnie od tego, jaką bramę wjazdową wybierzemy, pamiętajmy, że jej zadaniem jest zabezpieczenie posesji, dopełnienie walorów estetycznych, a dodatkowo zapewnienie mieszkańcom pełnego komfortu. Teraz jest to jeszcze bardziej możliwie, dzięki nowoczesnym technologiom. Za pośrednictwem specjalnych sterowników i automatyki kompatybilnej z systemem sterowania inteligentnym domem, będziemy mogli sterować bramą przez smartfona, a geolokalizacja sprawi, że wjedziemy na posesję bez konieczności szukania pilota czy telefonu, bo brama otworzy się sama, gdy będziemy w pobliżu.
W dzisiejszych czasach zaawansowane technologie wyeliminowały problemy, z którymi jeszcze do niedawna borykali się właściciele posesji. Komfortowe propozycje są dostępne na wyciągnięcie ręki. Nam pozostaje jedynie cieszyć się z błogiego spokoju na własnej działce.

Nowoczesność w ogrodzie
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.

Zapoznaj się z produktami