Ocieplenie przede wszystkim

Odpowiednia termoizolacja to dziś standard i wybór podyktowany przede wszystkim zdrowym rozsądkiem właściciela budynku. Oprócz zbawiennego wpływu na domowy budżet i środowisko, termoizolacja przyczynia się do poprawy komfortu cieplnego oraz klimatu panującego w budynku. Badania dowodzą, że stanowi ona także jeden z najważniejszych filarów zdrowego mieszkania.

BAUMIT - ocieplenia

RACHUNKI W DÓŁ

Ocieplanie oszczędza energię grzewczą, a tym samym pieniądze. Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, co przekłada się wprost na zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie. Innymi słowy, na ocieplony dom trzeba przeznaczyć zaledwie 40% rzeczywistych wydatków na energię w porównaniu do domu bez izolacji. To natomiast oznacza dla gospodarstwa oszczędności – im starszy dom, tym większe. Co istotne, mniejsze zapotrzebowanie na energię to także mniejsza ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś nie musimy już rezygnować z energooszczędności na rzecz estetycznych rozwiązań i odwrotnie. Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze. Ponadto, wyższa klasa energetyczna budynku oznaczająca niższe rachunki za ogrzewanie, w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem budynku podnosi rynkową wartość nieruchomości.
Takie efekty jest jednak w stanie zagwarantować wyłącznie profesjonalne wykonanie – przy użyciu wysokiej jakości materiałów.

BAUMIT - materiały do termomodernizacji

NA ZDROWIE

W dzisiejszych czasach wyzwaniem jest zaprojektowanie budynku nie tylko energooszczędnego i ekologicznego, lecz także mającego pozytywny wpływ na zdrowie przebywających w nim osób. Jak wynika z badań prowadzonych w największym w Europie parku materiałów budowlanych Baumit Viva, ocieplenie budynku to – obok wykończenia ścian wewnętrznych, kształtującego klimat wnętrz oraz solidnej i masywnej konstrukcji zapewniającej stabilność warunków wewnątrz pomieszczeń – jeden z najważniejszych filarów zdrowego mieszkania. Izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnętrznej przez cały rok – chroni zarówno przed zimnem, jak i przed nadmiernym nagrzewaniem. Ściany o dużej pojemności cieplnej utrzymują bardziej stabilne temperatury w pomieszczeniach o każdej porze roku, w związku z czym w przypadku konieczności odgrzania lub schłodzenia powietrza wymagana jest niewielka ilość energii. Ponadto ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym ryzyko pojawienia się zagrzybienia, które bywa problemem najczęściej w przypadku chłodnych ścian. Wysokiej jakości, najlepiej oddychające ocieplenie zapewnia równowagę klimatu wewnątrz pomieszczeń i istotnie zwiększa komfort przebywania w budynku.

BAUMIT - materiały do termomodernizacji

Nie są to zwykłe mrzonki, a wnioski płynące z naukowych badań. Pomiary temperatury zewnętrznej i wewnętrznej wykonane w domach testowych w Baumit Viva Park potwierdziły, że termoizolacja chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz latem. Wykazały to testy przeprowadzone podczas fali upałów. Gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał nawet na 36°C, w ocieplonych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C! W zimowych realiach podczas symulowanej dwudniowej awarii ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i temperaturze zewnętrznej –12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieocieplonym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C. Natomiast w masywnych domach z izolacją termiczną wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15–17°C. Podsumowując, im lepsze ocieplenie, tym większy komfort i mniejsze zużycie energii. 

MOCNA ZBROJA

Choć podstawową funkcją systemu ocieplenia jest zapobieganie ucieczce ciepła z budynku i eliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych, to nie mniej ważna jest ochrona ścian zewnętrznych. Kluczową rolę w układzie ocieplenia odgrywa warstwa zbrojąca, tudzież wysokiej jakości zaprawa klejowo-szpachlowa. Celując w trwałe, stabilne mocowanie do podłoża i solidne zbrojenie płyt termoizolacyjnych, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania takie jak: Baumit ProContact o doskonałej przyczepności lub niewymagającą gruntowania, wzmocnioną włóknami Baumit StarContact White. Planując prace ociepleniowe w warunkach niskich temperatur najlepszym wyborem będzie Baumit StarContact Speed o właściwościach szybkowiążących. Odpowiednio dobrana wielkość uziarnienia zapraw klejowo-szpachlowych Baumit ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej trwałości i udarności systemu ociepleń, ponieważ determinuje odpowiednią grubość warstwy zbrojącej w systemie ociepleń i zapewnia właściwe zatopienie siatki z włókna szklanego. Ponadto właściwa struktura warstwy zbrojącej, dzięki delikatnej chropowatości zapewnia również lepszą przyczepność tynku strukturalnego.

BAUMIT - materiały do termomodernizacji

REPREZENTACYJNA OCHRONA

Dodatkową ochronę zapewniają systemowe tynki strukturalne i farby fasadowe. Skutecznie chronią elewację przed działaniem warunków atmosferycznych, poprawiając dodatkowo jej parametry wytrzymałościowe. I choć zdarza się, że na pierwszy rzut oka tynki zdają się wyglądać tak samo – mają identyczny kolor i fakturę – różnią się między sobą parametrami w zależności od rodzaju użytego w nich spoiwa. Najczęściej wybór pada na odmianę tynków silikonowych, choć i te mogą różnić się między sobą parametrami w zależności od tego, czy zdecydujemy się na produkt w wersji standard, czy premium jak np. Baumit StarTop. Właściwości hydrofilne oraz struktura koralowa tego tynku powodują rozprowadzenie wilgoci, dzięki czemu po deszczu powierzchnia elewacji wysycha szybciej, a właściwości hydrofobowe zapewniają wysoką wodoodporność. Połączenie tych dwóch funkcji – szybkiego wysychania oraz skraplania się wody – sprawia, że powierzchnia elewacji jest niemalże całkowicie odporna na zabrudzenia i najlepiej chroniona przed algami czy grzybami.

BAUMIT - materiały do termomodernizacji

ŻYCIE W PEŁNYM KOLORZE

Co ważne, tynki i farby elewacyjne barwione są dziś w bardzo bogatej kolorystyce, co otwiera przed inwestorami i architektami olbrzymie możliwości w zakresie kreowania wyglądu fasady. Przykładowo, najszersza w Europie paleta standardowych kolorów Baumit Life obejmuje ich aż 888. Jest to stała baza, która daje pewność niezmienności w przypadku domówienia lub potrzeby realizacji tego samego odcienia w przyszłości. Co więcej, specjalna technologia Baumit Cool Pigment umożliwia stosowanie nawet najciemniejszych barw na dużych ocieplanych powierzchniach. Wymagające tego odcienie tynków i farb elewacyjnych Baumit wyposażone są bowiem w specjalne Cool Pigmenty, które odbijają dużą ilość światła słonecznego, dzięki czemu cały system ocieplenia jest efektywnie chroniony przed skutkami nadmiernego nagrzania elewacji promieniami słonecznymi. Ponadto, nawet ciemne kolory przez długi czas nie blakną i nie ulegają odbarwieniu. Dzięki temu elewacja dłużej zachowuje estetyczny wygląd.

BAUMIT - paleta kolorów

OCIEPLENIOWY ZAWRÓT GŁOWY

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ociepleń ścian, w zależności od materiału termoizolacyjnego. Do najpopularniejszych należą systemy z zastosowaniem styropianu. Przy obecnych standardach energetycznych, podążając tą ścieżką i biorąc pod uwagę rosnącą grubość ocieplenia, musimy jednak mieć w perspektywie krajobraz z domami przywołującymi na myśl bunkry z oknami strzelniczymi. Alternatywą jest zastosowanie bardziej efektywnych (o niższym przewodzeniu ciepła) materiałów termoizolacyjnych, które pozwolą osiągnąć wymaganą wartość współczynnika U przy użyciu cieńszej warstwy ocieplenia. Takie efekty gwarantuje między innymi system ociepleń Baumit StarSystem Resolution, w którym na straży ciepłych wnętrz staje rewolucyjna płyta fenolowa ResolutionTherm o znakomitym współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,022 W/mK. To natomiast oznacza niemal dwukrotnie lepsze wyniki w porównaniu do powszechnie dziś stosowanego białego styropianu. Podpierając się liczbami, płyta ResolutionTherm o grubości 8 cm pozwala uzyskać ten sam efekt termoizolacyjny co 15 cm warstwa styropianu o współczynniku λ = 0,040 W/mK.

Materiały do dociepleń budynków
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Baumit Sp. z o.o. Baumit Sp. z o.o.