Ogrodzenia gabionowe

Gabion to niezwykle uniwersalny produkt, który można wykorzystać do ogradzania domów. Może być zarówno elementem uzupełniającym, jak i głównym elementem konstrukcyjnym systemu ogrodzeniowego.

Gabiony od lat z powodzeniem wykorzystuje się do zabezpieczania skarp i osuwisk. Ich konstrukcja, łącząca trwały kosz z mocnym wypełnieniem, chroni przed oberwaniem stromych wzniesień, szczególnie w sąsiedztwie dróg, torów kolejowych i budynków. Zastosowanie gabionu przy wzmacnianiu koryt rzecznych pozwala na regulowanie biegu wody i minimalizowanie ryzyka powodzi.
Coraz częściej gabiony pojawiają się przy osiedlach mieszkaniowych, a szczególnie domach jednorodzinnych do budowy małej architektury ogrodowej. Za pomocą gabionów można stworzyć rabatki kwiatowe, ławki w ogrodzie czy wygrodzenia, np. wokół grilla. Ze względu na właściwości termoizolacyjne, konstrukcje gabionowe wykorzystuje się też do obudowania fasad domów, co zapewnia utrzymanie wewnątrz budynku przyjemnego chłodu w lecie, a zimą ciepła. Gabiony świetnie sprawdzają się także jako element ogrodzenia. Przy ich pomocy można twórczo ozdobić istniejące ogrodzenie lub stworzyć kręgosłup zupełnie nowego systemu.

Betafence - Ogrodzenia gabionowe


Trwałość i estetyka 

Kluczem do popularności gabionów jest ich wysoka jakość oraz oryginalny wygląd. Pojedynczy gabion to połączenie kosza i wypełnienia. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych drutów łączonych ze sobą metodą zgrzewania, które zabezpieczono nowoczesnymi powłokami antykorozyjnymi. Warstwa składająca się z cynku i aluminium chroni stal przed utlenieniem, dzięki czemu gabion może przetrwać nawet do 120 lat w łagodnym klimacie. 
Sercem gabionu jest wypełnienie, za pomocą którego można wyróżnić ogrodzenie na tle innych. Szczególnie rekomendowanym materiałem są wszelkiego rodzaju skały, począwszy od łamanego piaskowca, przez wapień i granit, na skałach wulkanicznych kończąc. Coraz modniejsze staje się np. drewno, kora czy szkło. Wybór wypełnienia zależy oczywiście od gustu klienta i konceptu architektonicznego.


Element ogrodzenia
 

Najpopularniejszym zastosowaniem gabionów jako elementu ogrodzenia jest stworzenie przy ich pomocy podmurówki oraz słupów. Jedną „warstwę” koszy stawia się bezpośrednio na podłożu, a słupy tworzy się układając kilka gabionów jeden na drugim. Budowa takich konstrukcji możliwa jest dzięki akcesoriom przygotowanym przez producentów. Z ich pomocą łączy się kosze gabionowe, a także montuje przęsła paneli lub siatki ogrodzeniowej. Akcesoria zapewniają stabilność systemu i wytrzymałość na uderzenia czy podmuchy wiatru. 


Profesjonalny montaż 

Gabiony to produkt wyjątkowy, ale i specyficzny, dlatego jego montaż wymaga doświadczenia i specjalistycznej wiedzy.
Przed rozpoczęciem instalacji warto więc skonsultować się z inżynierem, który podpowie, jak prawidłowo zamontować konstrukcję oraz jakich błędów unikać. Jeżeli brakuje nam pewności, lepiej oddać cały proces w ręce fachowców. Tylko prawidłowa instalacja konstrukcji zagwarantuje jej stabilność i trwałość. To z kolei przełoży się na wysoki poziom bezpieczeństwa chronionej posesji.


Zasady montażu 

Proces montażu należy rozpocząć od zbadania gruntu pod i za koszem. Konstrukcja gabionowa wymaga stabilnego i utwardzonego podłoża. Jeśli w planach jest postawienie wysokich ścian, składających się z kilku warstw gabionów, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznej kalkulacji wytrzymałościowej, która da pewność, że grunt nie zapadnie się pod wpływem ciężaru konstrukcji. 
Dobór koszy to kolejny niezwykle ważny element procesu. Kluczem jest przede wszystkim wielkość kosza, choć trzeba także zwrócić uwagę na renomę producenta i jakość jego produktu – materiał, z którego został wykonany oraz użyte powłoki. Również w tym wypadku niezbędna jest fachowa wiedza, która pomoże ocenić czy na danym terenie lepiej użyć koszy o małej czy dużej pojemności oraz jaki materiał zastosować jako wypełnienie. 
Bardzo istotnym elementem montażu jest przygotowanie stabilnego fundamentu, na którym zostanie ustawiona cała konstrukcja. Jego głębokość, jak już wspominaliśmy, zależna jest od wysokości konstrukcji oraz właściwości podłoża. Trzeba pamiętać także o odseparowaniu gabionów od gruntu. Na stabilność ogrodzenia powstałego z użyciem gabionów wpływa instalacja tzw. „ściągów stabilizacyjnych” oraz prawidłowe wykonanie połączeń pomiędzy poszczególnymi gabionami. Ten proces również wymaga wiedzy, dlatego warto, by wykonał go doświadczony fachowiec, co pozwoli na uniknięcie błędów. 
Prawidłowo wykonany montaż to gwarancja długowieczności pięknego i oryginalnego ogrodzenia gabionowego, które nie tylko wyróżni grodzoną posesję, lecz także zapewni jej mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

Wymiary standardowych koszy gabionowych: 
– długość: 1 m, 1,5 m, 2 m, 3 m, 4 i 5 m, 
– szerokość: 1 m, 
– wysokość 0,5 m lub 1 m.

Betafence - Ogrodzenia gabionowe
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Betafence Sp. z o.o. Betafence Sp. z o.o.