Piękna i funkcjonalna brama garażowa

Proste, geometryczne bryły z dużymi, zintegrowanymi z budynkiem garażami – tak wyglądają współczesne domy jednorodzinne powstające zgodnie z aktualnymi architektonicznymi trendami. W tych nowoczesnych budowlach ważnym elementem wizualnej harmonii są bramy garażowe. Istotne jednak jest, aby wpisując się w estetykę elewacji, stanowiły one jednocześnie funkcjonalne, bezpieczne i ciepłe zamknięcie.


HORMANN - Piękna i funkcjonalna brama garażowa

Tego właśnie oczekują świadomi inwestorzy. Połączony z domem garaż staje się bowiem jego rozszerzeniem, warsztatem, w którym uprawia się hobby, dodatkową spiżarnią, miejscem przechowywania rowerów czy np. snowboardu. Nowoczesny design musi więc łączyć się tu z pełną funkcjonalnością i bezpieczeństwem oraz bardzo dobrą izolacyjnością termiczną.

Przemyślany wybór

Aby brama spełniała te wszystkie oczekiwania, należy bardzo dokładnie przemyśleć jej wybór. Dlatego już na etapie pomiaru otworu garażowego powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących m.in. funkcji, jakie będzie w przyszłości pełnił nasz garaż. Ważne też, by zwrócić uwagę, w którym kierunku świata zwrócona będzie brama. Ewentualne silne nasłonecznienie z tej strony stanie się powodem do wyboru takiej, w której zminimalizowany zostanie efekt bimetaliczny.

Kamera termowizyjna: kolor żółty pokazuje źródła największych strat ciepła

Ciepła znaczy dobrze uszczelniona

W garażu umieszczonym w bryle budynku, ściśle przylegającym do części mieszkalnej i pełniącym dodatkowo funkcję np. przydomowego warsztatu, musimy maksymalnie ograniczyć nieuniknione straty ciepła powstające podczas jego otwierania. W tym celu powinniśmy dobrze zaizolować przylegające do niego ściany i sufit oraz zamontować drzwi do części mieszkalnej o niskiej przenikalności ciepła. Ale najważniejsza będzie tu dobrze ocieplona brama segmentowa o współczynniku przenikania ciepła około 1,3 W/(m2K). Taką termoizolacyjność zapewni brama zbudowana ze stalowych segmentów o grubości 42 mm szczelnie wypełnionych pianką poliuretanową. Natomiast po zastosowaniu specjalnej ościeżnicy z dodatkowymi uszczelkami ta wartość spaść może nawet do 1,1 W/(m2K). O energooszczędności bramy decydują bowiem głównie uszczelnienia. Grubość skrzydła ma drugorzędne znaczenie i w niewielkim stopniu wpływa na jej izolacyjność cieplną – może ją poprawić zaledwie o około 0,2 W/(m2K).

Brama garażowa z ościeżnicą ThermoFrame

Specjalna ościeżnica 

Jak pokazują zdjęcia z kamery termowizyjnej, największe straty ciepła powstają na łączeniach poszczególnych segmentów bramy oraz na styku płyty bramy z ościeżnicą, a także ościeżnicy ze ścianą garażu, gdzie tworzy się mostek termiczny. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy te słabe punkty, najskuteczniej ograniczymy ucieczkę ciepła z garażu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego zestawu do ościeżnicy. Zestaw ten, składający się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz z kątownika z tworzywa sztucznego, eliminującego mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą, może poprawić termoizolacyjność bramy nawet o 15%.

Bramy garażowe


Precyzyjny montaż

O zastosowaniu specjalnej ościeżnicy podnoszącej izolacyjność bramy zdecydować musimy już na etapie montażu. Warto też pamiętać, że od precyzyjnego montażu w dużej mierze zależy wieloletnia bezawaryjna i bezpieczna praca bramy. Aby mogła ona zostać zamontowana we właściwy sposób, należy starannie przygotować otwór. Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wymiary, a powierzchnie, które będą stykać się z elementami ościeżnicy, muszą być idealnie pionowe, tak aby z łatwością można było przymocować do nich elementy boczne ościeżnicy. Idealnie poziomy próg bramy zapewni natomiast właściwy montaż ościeżnic bocznych do podłogi.
Do montażu bramy przystępujemy po zakończeniu wszelkich prac murarskich i tynkarskich, kiedy wylana została już posadzka. Jeżeli jednak z jakichś względów – co, jak wiemy, często się zdarza – prace te nie zostały wykonane przed montażem, należy bardzo dokładnie zabezpieczyć bramę, aby chronić jej powierzchnię przed uszkodzeniem.
Podczas samego montażu najistotniejsze jest precyzyjne połączenie bramy ze ścianą budynku. Koniecznie należy pamiętać, że bramę mocujemy do muru garażu, a nie np. do warstwy styropianu. Bardzo istotne jest też wykonanie solidnych odprowadzeń wody z rejonu uszczelki progowej i elementów ościeżnicy, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku – to najlepsze zabezpieczenie przed ewentualną korozją.
Fachowo i precyzyjnie wykonany montaż bramy w połączeniu z regularnymi przeglądami i profesjonalnym serwisem podczas eksploatacji zapewni jej nawet kilkudziesięcioletnią trwałość.

Brama garażowa

Sposób na efekt bimetaliczny

Nawet najbardziej profesjonalny montaż bramy i najwyższa dbałość o nią podczas użytkowania nie wystarczą, by uniknąć efektu bimetalicznego, jeśli garaż położony jest od nasłonecznionej strony. Bardzo modne w minimalistycznej architekturze domów jednorodzinnych są ostatnio szerokie, często dwustanowiskowe bramy w kolorze antracytowym. Takie duże i ciemne bramy są szczególnie narażone na skutki nagrzewania powierzchni. Nasłoneczniona zewnętrzna powierzchnia bramy może się nagrzewać nawet do 70°C, a wtedy różnica temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną powierzchnią bramy może wynieść nawet 50°C. To powoduje łukowate wygięcie segmentów bramy na zewnątrz garażu. Im większe bramy – tym bardziej się wyginają, co powodować może ich nieszczelność, a nawet blokowanie w prowadnicach.
Temu jednak można zaradzić. Renomowani producenci fabrycznie wyposażają szerokie bramy w zestaw wzmocnień. Montaż tych wzmocnień musi odbyć się w czasie montażu bramy, ale jeszcze przed umieszczeniem paneli w otworze.


Bramy na 100 lat

Tak wzmocnione bramy, nawet o największych wymiarach i bardzo ciemnych kolorach, przez wiele lat zachowują estetyczny wygląd, a ich powierzchnie pozostają odporne na działanie słońca. Powierzchnie bram dobrej jakości powinny także przez lata nie zmieniać swojego wyglądu pomimo deszczu, śniegu i wiatru. Żywotność bram może też przedłużyć wykonana z tworzywa sztucznego stopa ościeżnicy. Zakrywa ona ościeżnicę w miejscu narażonym na powstawanie rdzy i trwale zabezpiecza bramę przed ewentualną korozją. Ta długotrwała ochrona musi być skuteczna nawet w przypadku długo utrzymującej się wilgoci. Markowe bramy mają ponadto idealnie dopasowane do swojego ciężaru sprężyny oraz odpowiednio dobrany napęd – dzięki temu nawet przez kilkadziesiąt lat działają płynnie, cicho i bezpiecznie.

Dwukierunkowe sterowanie radiowe BiSecur


Bezpieczne sterowanie

Aby piękna, doskonale wkomponowana w elewację, ciepła segmentowa brama garażowa zapewniała także prawdziwy komfort i bezpieczeństwo – powinna zostać wyposażona w szybki i bezpieczny napęd. Najbardziej komfortową obsługę zapewniają napędy działające w dwukierunkowym systemie sterowania radiowego BiSecur i wykorzystujące znaną z bankowości elektronicznej technologię 128 bitów. Takie kodowanie stanowi maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem, np. przez włamywacza. Wielkość kodu decyduje o skuteczności zabezpieczenia. Napędy z popularnym 40-, a także 70-bitowym kodowaniem są mniej bezpieczne. Może dojść do skopiowania kodu przez niepowołane osoby, a wtedy, z uwagi na brak śladów włamania, trudno nawet wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Dobre napędy wyposażone też są w system automatycznego ryglowania bramy w szynie napędu, co uniemożliwia jej podważenie. Ryglowanie to działa mechanicznie, a więc także w razie awarii zasilania. Dla pełnego bezpieczeństwa użytkowników takie napędy mają też automatyczny przeciążeniowy układ zabezpieczający, który zatrzymuje bramę zaraz po natrafieniu na przeszkodę.

Brama garażowa


Pełna kontrola

Napędy z systemem BiSecur zapewniającym bezpieczny przekaz sygnału z pilota do napędu i z napędu do pilota są również bardzo komfortowe. Dwukierunkowe działanie umożliwia nie tylko sterowanie bramą, lecz także odczyt jej statusu (otwarta/zamknięta). Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk nadajnika dioda LED sygnalizuje położenie bramy odpowiednim kolorem. W każdej sytuacji można więc mieć pewność, że polecenie zostało wykonane, nawet gdy brama znajduje się poza zasięgiem wzroku.


Sterowanie przez Internet

Na jeszcze większy komfort obsługi pozwala sterowanie bramą przez Internet. Dzięki intuicyjnej aplikacji na smartfona i tablet kontrola i obsługa bram garażowych i wjazdowych oraz drzwi zewnętrznych możliwa jest teraz z dowolnego miejsca na świecie. W domu lub na urlopie, na rowerze czy w pociągu – w każdej chwili można uruchomić aplikację, aby sprawdzić, czy brama garażowa lub wjazdowa jest otwarta czy zamknięta, i w razie potrzeby zamknąć ją jednym przyciskiem. Aplikacja pozwala też na sterowanie oświetleniem i innymi urządzeniami. Aby z niej korzystać, trzeba kupić dodatkowo specjalną bramkę, połączyć z domowym routerem i bezpłatnie zarejestrować ją przez Internet.

Brama segmentowa boczna i brama rolowana


Do nietypowych sytuacji montażowych

Brama segmentowa to najpopularniejsze rozwiązanie. Tam jednak, gdzie w garażu brakuje miejsca pod sufitem, lub gdzie chcemy wykorzystać je na przechowywanie dużych przedmiotów, np. bagażników samochodowych, warto wybrać bramę rolowaną lub segmentową boczną. Bramy rolowane oferowane są w wersji rolowanej do wewnątrz, jak i na zewnątrz. To drugie rozwiązanie idealnie sprawdza się w garażach o mniejszej wysokości nadproża i/lub z niewielką ilością miejsca po bokach. Boczne bramy są także doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy brama stanowi jedyne wejście do garażu, a garaż służy jako miejsce przechowywania często używanych rowerów czy motocykla – mają bowiem funkcję drzwi przejściowych, która pozwala na częściowe ich otwarcie – np. tylko na szerokość umożliwiającą wygodne wyprowadzenie jednośladu. W garażach wolnostojących, które nie wychodzą bezpośrednio na drogę czy ulicę, można zamontować niedrogie bramy uchylne.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Hörmann Polska sp. z o.o. Hörmann Polska sp. z o.o.

Zapoznaj się z produktami