Pokojowa antena telewizyjna do odbioru telewizji naziemnej

Telewizja naziemna oferuje dość sporo programów telewizyjnych. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Aby jednak spokojnie oglądać telewizję, potrzebna jest antena – możemy zdecydować się na model pokojowy.

Pokojowa antena telewizyjna jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy możliwości montażu zewnętrznej anteny. Jej instalacja jest szybka, bezproblemowa i bezinwacyjna, a oferta urządzeń jest bardzo duża – z pewnością dobierzemy model pasujący do wnętrza i naszych potrzeb. Niezaprzeczalnym atutem wewnętrznej anteny jest niska cena (ceny zaczynają się od ok. 30 zł).

Kiedy sprawdzi się antena pokojowa

Wewnętrzna antena jest sprawdzi się, jeśli mieszkamy w mieście lub miejscu mocno zaludnionym. Dlaczego? Ponieważ zapewne nadajnik emitujący sygnał znajduje się gdzieś niedaleko naszego mieszkania – najczęściej antena odbiera i przekazuje sygnał, gdy nadajnik znajduje się 10-15 km od nadajnika, chociaż dobre modele mają zasięg 30, a nawet 40 km. Informacji o tym, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik możemy poszukać np. w internecie. Ponadto sygnał będzie odbierany łatwiej i bez zakłóceń, gdy mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze. Antena pokojowa to czasami jedynie rozwiązanie. np. gdy zarządca czy właściciel lokalu, w którym mieszkamy, nie zgadza się na montaż anteny zewnętrznej.

Nie martwmy się, że antena będzie psuła wystrój wnętrza. Producenci oferują kompaktowe, designerskie urządzenia, które w niczym nie przypominają topornych anten sprzed kilkudziesięciu lat – niektóre to małe dzieła sztuki (ale za nie będziemy musieli zapłacić nieco więcej).

Pokojowa antena telewizyjna – na co zwrócić uwagę

Wybór anten jest ogromny. Oprócz wyglądu – musi przecież pasować do wnętrza – powinniśmy zwrócić uwagę na inne parametry.

Zakres częstotliwości działania. Najlepszym wyborem będzie zakup anteny pokojowej, która szerokopasmowo obejmuje zakres UHF, na zakresie kanałów 6-29, a także VHF. Niektóre anteny wewnętrzne odbierają również fale radiowe na zakresie częstotliwości FM, DAB, DAB+ – warto mieć również taką możliwość. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to najlepsze anteny wewnętrzne odbierają sygnał w jakości Full HD, a nawet 4K Ultra HD.

Wzmacniacz. Jego zadaniem jest poprawa jakości odbieranego sygnału i zapewnienie oglądania telewizji bez zakłóceń. Jeśli sygnał z nadajnika jest silny, nie ma potrzeby stosowania wzmacniacza. Zasilacz nie przyda się także, gdy sygnał jest nikły – po prostu nie ma czego wzmocnić. Wzmacniacz stosuje się najczęściej, gdy sygnał rozchodzi się na kilka odbiorników (jest osłabiony). Większość anten standardowo wyposażona jest już w zasilacz.

Filtry. Filtry LTE/GSM oczyszczają sygnał z szumów i zakłóceń.

Przewód. Zwróćmy uwagę na jego długość, aby później nie wymieniać na dłuższy – zazwyczaj przewód ma długość 1-1,5 m, chociaż są znacznie dłuższe. Ważne, aby kabel koncentryczny był dobry jakościowo, ponadto powinien dobrze zabezpieczań gniazdko i wejście urządzenia.

Ustawienie anteny pokojowej

Jeśli kupiliśmy antenę kierunkową, to powinniśmy ustawić ją jak najwyżej jest to możliwe i skierować w stronę najbliższego nadajnika. Natomiast w przypadku anteny wyłapującej sygnał elektomagnetyczny z każdego miejsca, ważne jest jedynie umieszczenie jej na odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy, że im wyżej, tym mniej zakłócaczy zewnętrznych w linii łączącej. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkamy na niskim piętrze – jest więcej ludzi i sprzętów elektrycznych. Co ważne, montaż anteny pokojowej jest bezproblemowy – wystarczy podłączyć ją za pomocą przewodu do telewizora. Oczywiście niezbędne jest ustawienie częstotliwości MUX na odbiorniku.

zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.