Praktyczne kabiny prysznicowe – powierzchnie hydrofobowe

Hydrofobowość to zdolność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie wody. Tę właściwość z powodzeniem wykorzystali producenci kabin prysznicowych. Na czym ona polega? Czy warto kupić kabinę prysznicową z dodatkową powłoką na szkle?

Każda woda, z wyjątkiem destylowanej lub deszczowej, zawsze zawiera w sobie pewną ilość soli, która wiąże się chemicznie ze szkłem tworząc trwały i trudny do usunięcia osad. Ponadto związki chemiczne zawarte w wodzie powodują matowienie szklanych tafli. Do powierzchni przywierają również resztki mydła czy szamponu, z których korzystamy każdego dnia i pozostawiają trwały ślad na szkle. Wchodzą w reakcje chemiczne, które prowadzą do jego korozji. O ile proces korozji pozostawia widoczny ślad na takich materiałach jak metal czy drewno, o tyle w przypadku szkła pozostaje on trudny do zauważenie przez bardzo długi czas. Korozja szkła sprawia, że jego powierzchnia staje się coraz bardziej chropowata. Aby utrzymać kabinę prysznicową w czystości, powinno się ją po każdej kąpieli spłukiwać i gumową ściągaczką do szyb usuwać wodę. Jednak, nie oszukujmy się, nikt tego nie robi, ponieważ jest to dość uciążliwe. Dlatego producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, swoje produkty pokrywają powłokami hydrofobowymi, które zapobiegają trwałym osadom i ułatwiają utrzymanie kabiny w czystości. W wersji standardowej powłoki w kabinach prysznicowych są rzadko dostępne. Najczęściej musimy za nie dopłacić kilkaset złotych. Jednak warto zdecydować się na takie ulepszenia.

Jak działa powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa to niewidoczna gołym okien warstwa ochronna, nakładana w procesie obróbki szkła. Ma ona za zadanie wypełnić niewidoczne dla ludzkiego okna nierówności szkła, tworząc idealnie gładką powierzchnię oraz chronić je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Takie zabezpieczenie tafli sprawia przede wszystkim, że krople wody mają ograniczoną możliwość zatrzymywania się na jej powierzchni – krople nie utrzymują się na szklanych taflach, tylko szybko spływają, nie powodując tworzenia się trwałych osadów i zacieków. Jednocześnie zbierają część zanieczyszczeń osadzających się na szkle. Powłoka hydrofobowa zabezpiecza również szkło przed zjawiskiem korozji, czyli wraz z upływem czasu kabina nie ulega naturalnemu zniszczeniu. Także rozwój bakterii jest wielokrotnie mniejszy niż w przypadku szkła bez powłoki. Mniejsze krople, które zdołają utrzymać się na powierzchni szkła pozostawiają suchy osad, który nie jest chemicznie związany ze strukturą szkła i można go łatwo usunąć wilgotną ściereczką.

Rodzaje powłok hydrofobowych

Na rynku dostępne są 3 rodzaje powłok, różniących się swoimi właściwościami oraz sposobem nakładania. Podstawową ochronę zagwarantują powłoki nanoszone maszyną, metodą na zimno, przez producenta kabiny lub samodzielnie, w domu, po jej zamontowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że są to powłoki, które wymagają dużej uwagi. Należy je systematycznie odświeżać, a do pielęgnacji szkła używać tylko delikatnych, nietrących środków czystości. Jeśli zależy nam na lepszej ochronie, powinniśmy szukać kabin wyposażonych w szkło, którego powłoka utrwalana jest w piecu, pod wpływem wysokiej temperatury. Kabiny z takimi powłokami zapewniają wysoki komfort użytkowania, łatwość czyszczenia oraz długą żywotność powłoki wynoszącą, w zależności od producenta, od 5 do 12 lat. Jeśli zależy nam na najlepszej ochronie, powinniśmy wybrać powłoki nakładane na szkło w trakcie jego produkcji. Są to obecnie najlepsze powłoki na rynku, które gwarantują największą łatwość utrzymania szkła w czystości oraz dożywotnią ochronę przed procesem korozji. Pamiętajmy, że każdy producent używa innych nazw handlowych powłok, np. EasyClean, ActiveShield, AntiCalc, DP Active, NanoGlass, Reflex.

Jak dbać o powłokę hydrofobową

Kabinę prysznicową po kąpieli wystarczy spłukać wodą, która usunie pozostałości mydła i innych substancji myjących. Następnie szklane tafle należy przetrzeć miękką szmatką. Taki zabieg zapobiega odłożeniu się grubego osadu na szkle. Do pielęgnacji kabiny warto wykorzystać preparaty do tego przeznaczone. Niektóre zawierają naturalne kwasy owocowe, na przykład winogronowy, który znany jest z właściwości oczyszczających i rozjaśniających. Do mycia szklanych powierzchni kabiny na zewnątrz można wykorzystać płyn do szyb i luster. Nie wolno natomiast używać preparatów szorujących, np. mleczka, pasty lub proszku do prania, oraz środków zawierających kwasy, aceton lub benzynę. Takie zabiegi wyrządzą tylko szkodę – porysują powierzchnie szklane.

Niestety pod wpływem wody oraz środków myjących skuteczność działania powłoki hydrofobowej stopniowo się obniża, dlatego co 3-6 miesięcy należy odświeżać ją specjalnym preparatem (odżywką). Przed jego nałożeniem szkło trzeba dokładnie wyczyścić i wytrzeć do sucha. Taki zabieg dodatkowo chroni kabinę na kilka miesięcy przed nadmiernym odkładaniem się osadów z mydła i wapnia (kamień). Sprawia także, że kabinę łatwiej i szybciej się czyści. Regularne stosowanie odżywki efektywnie przywraca właściwości powłoki hydrofobowej i wydłuża jej funkcjonalność do minimum 10 lat.

zdjęcie otwierające: AdobeStock


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.