PROCUT – PRECYZYJNE ROZWIĄZANIA w konstrukcjach drewnianych

Jak można zredefiniować standardy w branży budowlanej? Marka Rawlplug dokonała tego za sprawą precyzyjnych wkrętów konstrukcyjnych do drewna. Wiosna to dobry czas, aby wypróbować je podczas prac w domu i ogrodzie. Sprawdź czym wyróżnia się PROCUT, jak go montować i jakie efekty gwarantuje.

Drewno – materiał piękny i uniwersalny – można wykorzystać niemal do wszystkiego. Króluje w naszych domach i ogrodach zarówno w detalu jak i w konstrukcjach drewnianych. Posiada doskonałe właściwości fizyczno-techniczne, mechaniczne i dlatego też jest coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie. 

Rawlplug postanowił opracować łączniki, które dorównają drewnu pod względem parametrów i doskonałości konstrukcji. I tak powstała gama wkrętów do drewna PROCUT.

 Konstrukcje drewniane cechuje trwałość i odporność – uważa się, że domy z drewna mogą być użytkowane nawet 100 lat. Wkręty zatem powinny spełniać te same wymogi – w tym przypadku możemy być pewni, że tak faktycznie będzie bowiem Rawlplug to ekspert w sektorze zamocowań i elementów złącznych. Ich ponad stuletnie doświadczenie przejawia się w skrojonej na miarę ofercie i precyzyjnie zaprojektowanych produktach. Nowa linia wkrętów do drewna to odpowiedź na realne potrzeby i wymagania rynku budowlanego. 

WKRĘTY STWORZONE Z MYŚLĄ O DREWNIE

 Wkręty PROCUT dzięki unikalnym detalom konstrukcyjnym, w przeciwieństwie do większości wkrętów innych producentów, nie niszczą drewna. Wykorzystując naturalną elastyczność materiału, jedynie sprawnie rozsuwają jego włókna. Tym samym nie dochodzi do zapychania gwintu i otworu zwiercinami. Co więcej, mniejsza siła potrzebna do montażu wkrętów sprawia, że ich instalacja jest aż o 30% szybsza i bardziej komfortowa. Idealne dopasowanie wkrętów i drewna sprawia, że wytrzymałość połączenia i nośność są o wiele lepsze niż w przypadku innych rozwiązań. 

TO MUSISZ WIEDZIEĆ O WKRĘTACH PROCUT

 Wkręty konstrukcyjne od marki Rawlplug dostępne są w 5 wariantach, a zakresem rozmiarów pokrywają 99% aplikacji spotykanych podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych w technologii szkieletowej, w domach z bali i obiektach z prefabrykatów. Można je wykorzystywać do pracy nie tylko w drewnie i drewnie konstrukcyjnym, ale też płycie wiórowej, płycie drewnopodobnej i drewnopochodnej, a także sklejce.

Dostępne warianty PROCUT: 

  • R-PTX – łeb stożkowy, gwint częściowy, 
  • R-PTK – łeb podkładowy, gwint częściowy, 
  • R-PVS – łeb stożkowy, gwint pełny, 
  • R-PVZ – łeb cylindryczny, gwint pełny, 
  • R-PCZ – łeb cylindryczny, gwint podwójny. 

R-PTK posiada odpowiednią certyfikację do każdego podłoża. Dodatkowo, szeroki zakres dostępnych rozmiarów czyni go rozwiązaniem, bez którego nie obejdzie się ani specjalista, ani samodzielny majsterkowicz. W zakresie mocowań do drewna wyrazem troski producenta o użytkowników z różnych sektorów branży są wkręty z gwintem R-PVS i R-PVZ oraz podwójnie gwintowany R-PCZ. Pierwsze dwa znajdują zastosowanie szczególnie jako wszelkiego rodzaju „zbrojenia” w wielkowymiarowych konstrukcjach drewnianych, stosowane w takich obiektach jak: wystawiennicze, biurowe, rekreacyjne, sportowe, przemysłowe czy rolne. W trakcie wnoszenia takich konstrukcji, dźwigary z drewna klejonego wzmacniane są wkrętami z pełnym gwintem.

Wkręty PROCUT mają z założenia spełniać wymagania branży budowlanej niezależnie od jej sektora, dlatego też ich konstrukcja jest wypadkową kilku cech. Wkręty gwarantują komfort i szybkość aplikacji oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne wkrętów PROCUT: 

  • duży łeb talerzykowy – zapewnia maksimum docisku i nośności na przeciąganie, 
  • kieszenie pod łbem stożkowym – umożliwiają estetyczne licowanie w każdym materiale drewnianym lub drewnopochodnym, 
  • łeb cylindryczny – umożliwia zagłębianie wkrętów w podłożu w celu wzmocnienia konstrukcji, 
  • gwint częściowy – z frezem o obniżonym zarysie, co redukuje ilość czasu i energii podczas montażu, 
  • pełny gwint – o optymalnym skoku, podnosi nośność na wyrywanie, 
  • podwójny gwint – o zmiennej geometrii zapewnia dodatkowy docisk, 
  • przeciwległe karby – rozpychają włókna drewna nie niszcząc ich, ułatwiają montaż i podnoszą siłę połączenia, 

Różne rodzaje łbów gwarantują precyzyjne dopasowanie do wymogów aplikacji. Umożliwiają zlicowanie wkręta, zapewniają docisk elementu mocowanego, jak również zagłębienie wkręta w podłożu. Jednakże nie są to jedyne zalety tej oferty. Precyzyjnie zawalcowana struna gwintu przechodzi w ostry szpic, co umożliwia natychmiastowy start od momentu przyłożenia wkręta do materiału. Punkt frezujący poprzedzający gładką część wkrętu zwiększa średnicę otworu za gwintem – przygotowuje otwór w celu obniżenia oporów toczenia na gładkiej części trzpienia.

PRODUKTY POWIĄZANE 

Gamę wkrętów PROCUT uzupełniają akcesoria oraz elektronarzędzia Rawlplug. Projektując wkręty postawiono na nowy rodzaj gniazda typu T, które w połączeniu z grotami Rawlplug RT-BIT zapewniają ciasne spasowanie i optymalną transmisję momentu dokręcania. To umożliwia montaż jedną ręką, podczas gdy druga ręka podtrzymuje element mocowany. Ponadto: 

  • stożkowa geometria uformowanego w dolnej tolerancji gniazda napędu Torx powoduje efekt mechanicznego zespojenia grotów w górnej tolerancji typu T Rawlplug RT-BIT, 
  • gniazda T o zredukowanej ilości rozmiarów w zakresie dostępnych w ofercie średnic pozwalają ograniczyć ilość potrzebnych końcówek, a tym samym zredukować zakres niezbędnych narzędzi. 

PROFESJONALNE WSPARCIE DZIĘKI EASYFIX 

Wkręty konstrukcyjne PROCUT są wspierane przez specjalny moduł obliczeniowy DREWNO w darmowej aplikacji EasyFix (do pobrania na stronie https://easyfix.rawlplug.com/pl/), która umożliwia wykonywanie precyzyjnych obliczeń w czasie rzeczywistym. Program optymalizuje projektowanie połączeń konstrukcji drewnianych, opiera się na wytycznych norm europejskich w tym zakresie. To gwarancja zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. 

Korzystając ze wspomnianego modułu w aplikacji można zoptymalizować projekt i jego koszt. Program jest w stanie sam wyliczyć odpowiednią liczbę wkrętów potrzebnych do danej aplikacji, a co więcej wskaże ich odpowiednie rozmieszczenie. 

Już na starcie kategoria Wkręty do drewna została wyposażona w cztery moduły: 

  • połączenie ogólne – najbardziej typowe połączenia dwóch elementów drewnianych lub elementów stalowych i drewnianych,
  •  połączenie belki głównej z drugorzędną – konkretny układ łączonych elementów, np. belek stropowych, 
  • oraz dwa moduły – Wzmocnienie podpory oraz Wzmocnienie karbu – w których wkręt nie jest traktowany jako element łączący, tylko jako element wzmacniający istniejącą lub projektowaną konstrukcję drewnianą. 

Profesjonaliści wykorzystujący PROCUT docenią uniwersalność tego rozwiązania, a także ich trwałość i gwarancję bezpieczeństwa. Wkręty konstrukcyjne Rawlplug wprowadzą do ich pracy zupełnie nową jakość.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Rawlplug S.A. Rawlplug S.A.