PROFESJONALNY montaż foteli i siedzisk podwieszanych do stropu

Wiosna to idealny czas na korzystanie z przyjemności związanych z relaksem na balkonie lub tarasie, dlatego wiele osób przystępuje właśnie do meblowania swoich zielonych stref wypoczynku. Coraz liczniejsza grupa konsumentów wybiera meble tarasowe podwieszane do stropu, takie jak: fotele brazylijskie, siedziska, ławeczki, hamaki czy huśtawki. Jak poprawnie je zamontować, by były w pełni bezpieczne w użytkowaniu?

Rawlplug to ceniony producent zamocowań budowlanych, oferujący mocowania huśtawkowe dostosowane do różnych rodzajów stropów, które gwarantują pewność i bezpieczeństwo montażu – bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Zamocowania huśtawkowe Rawlplug dostępne w sklepach PSB Mrówka to kompletne zestawy, które jako jedyne na rynku posiadają aprobatę bezpieczeństwa (kotwy certyfikowane ETA/ KOT) i pasują do większości huśtawek, foteli, podwieszanych ławek i sprzętu sportowego – tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

Zamontuj fotel w stropie z betonu (zbrojonego lub niezbrojonego) w kilku prostych krokach: 

 1. Wybierz jedno- lub dwupunktowe zamocowanie huśtawkowe Rawlplug do sufitów betonowych, na bazie segmentowej kotwy mechanicznej z hakiem zamkniętym. 
 2. Wywierć otwór o średnicy 16 mm i głębokości min. 65 mm. 
 3. Usuń zwierciny z otworu (np. za pomocą odkurzacza). 
 4. Włóż tuleję łącznika do otworu i dobij ją młotkiem, aż do zrównania z podłożem. 
 5. Umieść śrubę z hakiem wraz nakrętką i podkładką w tulei łącznika (która umieszczona była w otworze w poprzednim kroku), w taki sposób aby hak był wkręcony na maksymalną głębokość. Następnie, używając klucza dynamometrycznego dokręć nakrętkę łącznika do wymaganego momentu dokręcenia (27 Nm – dla betonu, betonowych płyt kanałowych; 12 Nm – dla cegły ceramicznej pełnej i betonu lekkiego). 
 6. Wepnij karabińczyk w hak, a następnie zawieś fotel wiszący.

UWAGA! Po zakończeniu montażu przeprowadź kontrolę połączenia. W przypadku poluzowania się nakrętki bezwzględnie dokręć ją odpowiednim momentem. W przypadku przetarcia się któregoś z elementów (hak/karabińczyk), wymień uszkodzony element na nowy. 

Jeśli montujesz fotel w stropie z materiałów poryzowanych, lub nie masz pewności co do rodzaju podłoża, sięgnij po zestaw huśtawkowy Rawlplug na bazie żywicy poliestrowej bez styrenu, certyfikowanej do 14 różnych podłoży. 

 1. Wywierć otwór o odpowiedniej średnicy i głębokości. Usuń zwierciny z otworu (np. za pomocą odkurzacza). Uwaga, materiały poryzowane nie wymagają czyszczenia. 
 2. Umieść tuleję siatkową w wywierconym otworze. 
 3. Umieść kartridż kotwy wklejanej w dozowniku i przymocuj dyszę mieszającą. 
 4. Rozpoczynając dozowanie, odrzuć część żywicy, aż do uzyskania jednorodnego koloru mieszanki. 
 5. Włóż dyszę mieszającą na dno wywierconego otworu i wstrzyknij żywicę, powoli wyciągając dyszę w miarę wypełniania otworu do 100% jego głębokości. 
 6. Natychmiast po zadozowaniu żywicy ruchem obrotowym umieść hak metryczny zamknięty w otworze. Usuń zbędną ilość żywicy, która wypłynęła z otworu i odczekaj odpowiedni czas wiązania żywicy. 
 7. Wepnij w hak karabińczyk dołączony do zestawu i powieś na nim fotel. 

Także w przypadku tego połączenia, koniecznie należy sprawdzić jego stabilność przed oddaniem siedziska w użytkowanie. Montaż siedziska podwieszanego do sufitu może budzić obawy, ale jeśli tylko dokładnie zapoznasz się z instrukcją montażu i zrozumiesz wszystkie kroki przed przystąpieniem do pracy, pójdzie on szybko i sprawnie. W przypadku wątpliwości lub braku pewności, należy skorzystać z doradztwa technicznego, które inżynierowie Rawlplug świadczą poprzez stronę www. Ich specjaliści pomogą Ci w montażu siedziska w sposób bezpieczny i solidny.

https://rawlplug.com/pl/pl

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Rawlplug S.A. Rawlplug S.A.