REMONT ŁAZIENKI. Jaki wybrać rodzaj baterii?

Każdy, kto urządza łazienkę, marzy o tym, by była ładna, funkcjonalna i trwała. Wymaga to jednak przemyślenia, jaki styl aranżacji sprawdzi się w domu i pozostanie modny przez kolejne lata. Równie ważne będzie określenie, jakiego typu elementy łazienkowego wyposażenia będą do niego pasowały i czy wszystkie bez problemu uda się zamontować. Istotne zatem jest dokładne poznanie dostępnych na rynku rodzajów armatury i ich funkcji. Jedynie tak uda się wybrać najlepsze baterie do łazienki. 

IDEALNA STREFA UMYWALKI 

W łazience strefa umywalki z lustrem i szafką jest najbardziej reprezentacyjnym punktem, z której korzysta się najczęściej. Każdorazowe mycie rąk wymaga uruchomienia baterii. Dlatego odpowiedni dobór duetu armatura i  umywalka, jest niezwykle istotny zarówno ze względów ergonomicznych, jak i funkcjonalnych. Warto wiedzieć, że nie każda bateria będzie pasowała do wybranej umywalki. W  łazienkach, oprócz klasycznych modeli z  półką montowanych do ściany, coraz częściej pojawiają się te stawiane na blacie lub wpuszczane w blat. Do rozwiązań w wersji stawianej, idealnie sprawdzą się baterie na-blatowe, nazywane też stojącymi wysokimi. Warto odróżnić je od baterii stojących, tzw. niskich. Te sprawdzą się w  przypadku umywalek z  półką. Modele wpuszczane w blat także nie-rzadko posiadają półkę i wtedy należy wybrać do nich baterię stojącą niską. Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się na rozwiązanie bez półki, to należy sięgnąć po modele stojące wysokie lub np. podtynkowe. 

WIELKOŚĆ UMYWALKI

Dla wielu osób samodzielnie wybierających wyposażenie do łazienki, odpowiednie zestawienie wielkości umywalki i  baterii także nie zawsze jest oczywiste. Jednak właściwy do-bór proporcji gwarantuje komfortowe mycie rąk. Oznacza to przede wszystkim nierozchlapywanie wody po blacie czy podłodze. Małej umywalce powinna towarzyszyć mała bateria. Dużej – odpowiednio większa. Warto zwrócić uwagę, by wylewka nie znajdowała się niżej niż 15 cm nad dnem umywalki, a  woda padała w  centralnym punkcie misy. Zbyt wysoka wylewka spowoduje mocne chlapanie, zbyt niska – trudności z  wygodnym włożeniem rąk pod strumień wody. Dlatego warto przy-mierzyć ją do wybranej umywalki, zwracając przy tym uwagę zarówno na wysokość korpusu, jak i długość wylewki. Uniknie się wtedy sytuacji, w  której wylewka będzie za blisko rantu umywalki. 

KOMFORTOWO PRZY WANNIE 

Kąpiel w wannie kojarzy się z maksimum relaksu. W łazienkach w miarę możliwości stawia się zatem na co-raz większe niecki oraz wyposaża je w miękkie zagłówki i akcesoria, takie jak: niewielkie stoliki czy bambusowe tace. Przed zakupem baterii wannowej warto kierować się upodobania-mi – czy lubi się korzystać z  modeli dwu- czy jednouchwytowych, albo gdzie powinna znaleźć się rączka prysznicowa, by wygodnie można było z niej korzystać. Równie istotne będzie miejsce i sposób montażu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, wciąż pozostają baterie na-ścienne – modele jedno- i  dwu-uchwytowe. Baterie te standardowo wyposażone są w przełącznik wanna/natrysk i posiadają rączkę prysznicową z  wężem. Inną opcją są modele wielootworowe, które ustawia się na rancie. To ciekawe rozwiązanie wizualne, które umożliwia schowanie większej części korpusu i miejsc przy-łączy wody w obudowie wanny. Można w niej ukryć także wąż prysznicowy. Jeszcze innym rozwiązaniem, jest montaż baterii podtynkowych. Taka armatura prezentuje się niezwykle elegancko, bowiem i  tu korpus oraz przyłącza ukryte zostają w ścianie za specjalną rozetą maskującą. 

Strefa wanny wymaga nie raz także zastosowania rozwiązań specjalnych. Do coraz popularniejszych wanien wolnostojących wybiera się stojące baterie wysokie, które podkreślą charakter luksusowego salonu kąpielowego. A  tam, gdzie przeciwnie liczy się każdy centymetr przestrzeni, należy zdecydować się na model wannowy ze składaną wylewką. 

MODNY PRYSZNIC 

Rosnąca popularność kąpieli pod prysznicem wiąże się z  jej ekologicznym wymiarem, ale także z  szerokimi możliwościami aranżacji tej strefy. Efektowne kształty kabin z kolorowym wypełnieniem szklanym i barwnymi profilami, modele walkin oraz płaskie brodziki zlicowane z po-wierzchnią podłogi tworzą wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń łazienki. Dziś w kabinie można zainstalować zarówno dobrze znany zestaw z rączką, jak i rozbudowany system wyposażony np. w deszczownicę. Wybierać można spośród gotowych kompletów z  drążkiem, rączką i  baterią, a  także samodzielnie dobierać elementy. Znajdzie się wśród nich rozwiązania z  wyborem siły strumienia wody, regulacji wysokości i pozycji rączki, a  także deszczownice, które mogą być montowane na drążku bądź w  przypadku armatury podtynkowej np. w suficie. Najpopularniejsze baterie prysznicowych to modele dwuuchwytowe, jednouchwytowe oraz termostatyczne. Te ostatnie utrzymują zadaną temperaturę wody i  posiadają blokadę zapobiegającą niechcianemu przekręceniu uchwytu, co może być przydatne szczególnie w  przypadku dzieci. Armatura termostatyczna ochroni przed oparzeniem. 

BATERIE PODTYNKOWE - ATUTY 

Decydując się na wybór baterii do łazienki, coraz częściej myśli się o rozwiązaniach podtynkowych. Ich głównym atutem jest z  pewnością estetyka. W  tych modelach wszystko to, co zazwyczaj schowane jest w  widocznym korpusie baterii, umieszczone zostaje w  specjalnej obudowie pod ścianą i  przykryte np. płytkami lub rozetą maskującą. Rozwiązanie to sprawia, że w zależności od rodzaju baterii, widzi się jedynie wylewkę, uchwyty sterujące, czy rączkę prysznicową. Zwolennicy modeli podtynkowych wśród ich zalet wymieniają także prostsze czyszczenie. Mniej elementów  oznacza mniej osadów z mydła i ka-mienia wapiennego. Umieszczenie wszystkich części mechanicznych baterii w  specjalnym, ukrytym w  ścianie boxie, zdecydowanie  ułatwia naprawę w przypadku ewentualnej awarii. 

Warto jednak pamiętać, że montaż modeli podtynkowych wymaga za-awansowanych prac. Konieczne jest m.in. wykucie w  ścianie specjalnego otworu, w  którym umieszczony zo-stanie mechanizm baterii. Jeszcze wcześniej należy podprowadzić do tego miejsca wodę. Dlatego wykorzystanie armatury podtynkowej należy zaplanować już na etapie projektu, a  montaż jej elementów wykonać przed ułożeniem płytek czy innej okładziny ściennej. To idealna opcja do nowych łazienek bądź takich, w których przeprowadzany jest gruntowny remont. 

BATERIE EKO 

Wybierając baterie do łazienki, war-to przemyśleć także ich możliwości w  zakresie oszczędzania wody. Należy szukać baterii wyposażonych w  perlatory, ograniczniki przepływu wody, regulatory ceramiczne, czy też funkcję zimnego startu. Niejednokrotnie pozwalają one na oszczędności rzędu nawet do 50% wypływającej wody w  porównaniu do tradycyjnych modeli. Bardziej oszczędne będą także rozwiązania jednouchwytowe lub termostatyczne niż tradycyjne dwuuchwytowe. Pozwalają bowiem na szybsze i  bar-dziej precyzyjne ustawienie siły strumienia wody i jego temperatury.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY WYBORZE I MONTAŻU ARMATURY.  JAK ICH UNIKNĄĆ?

Poprawnie dobrana do potrzeb użytkowników, a  następnie właściwie zamontowana armatura jest gwarancją komfortowego i  bezpiecznego korzystania z  łazienki. Niestety, zbyt często osoby skupiają się na walorach wizualnych baterii, pomijając kwestie związane ze stanem sieci instalacyjnej czy szczegółami dotyczącymi sposobu instalacji armatury. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć błędów:

  • na szczelność instalacji

Kwestia ta wydaje się podstawową i  zasadniczą, jeśli chodzi o  bez-problemowe korzystanie z  łazienki. Niestety, zdarza się, że podczas montażu jest pomijana. Dotyczy to szczególnie przypadku gdy wybierana jest armatura podtynkowa, ale także wtedy, gdy montuje się baterie na specjalnie wybudowanych półkach, czy prowadzi się instalację w  podłodze, aby podłączyć baterię wannową stojącą. Szczelność instalacji sprawdza się przed zabudową i  wykonaniem prac wykończeniowych. W  innym przypadku może być konieczny długotrwały i  kosztowny remont. 

  • na właściwe podłączenie ciepłej i zimnej wody

Niewłaściwe podłączenie ciepłej i  zimnej wody to kolejny dość częsty przypadek występujący podczas montażu armatury. Jeśli woda zo-stanie źle podłączona możliwy jest np. zakup specjalnego adaptera korygującego.

  • na dopasowanie rozmieszczenia elementów baterii podtynkowej 

Najczęstszym problemem jest nie-właściwe rozplanowanie położenia baterii oraz poszczególnych jej elementów. Baterie podtynkowe mogą mieć podłączenia o  różnym rozstawie i  z  różnej strony. Dlatego instalację zarówno zasilającą, jak i rozprowadzającą należy prowadzić wówczas, gdy jest już wybrany czy też kupiony określony model. 

  • na wybór odpowiedniej baterii

Kolejnym częstym błędem jest nie-odpowiednie dopasowanie baterii do umywalki bądź kabiny prysznicowej. W  pierwszym przypadku problemem jest niewłaściwa relacja wysokości baterii oraz długości wy-lewki do wielkości misy umywalki. 

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Ferro S.A. Ferro S.A.