Świat z betonu. Czemu nie! Jakość o skandynawskim rodowodzie

Dachówki IBF - Jakość o skandynawskim rodowodzie

Prostota jako szczyt wyrafinowania – parafraza słów Leonarda Da Vinci coraz częściej znajduje zastosowanie w odniesieniu do współczesnych projektów i realizacji budowlanych.
Dzisiejsze budynki, place jak i elementy małej architektury, wpisane w istniejącą niejednokrotnie zabytkową zabudowę, choć na wskroś nowoczesne, potrafią być efektownym i często funkcjonalnym uzupełnieniem. Wywodzący się z modernizmu, znanego z dość utopijnych projektów Le Corbusier’a czy Ludwiga Mies van der Rohe, dzisiejszy minimalizm znajduje podatny grunt w architekturze i sztuce użytkowej.
Prosta forma zabudowy jednorodzinnej, coraz częściej obserwowana, z rozpędem wkracza na przedmieścia i osiedla. Ostre, wyraźne linie przykuwają wzrok i uatrakcyjniają okolicę, dają poczucie nowości i nowoczesności.
Minimalizm w architekturze, to poniekąd efekt ewolucji sposobów rozwiązywania problemów funkcjonalności i estetyki, w projektowaniu przestrzeni życiowej, polegającej na skupieniu szczególnej uwagi na funkcjonalności zastosowanych rozwiązań bez rozpraszania się na „zbędne” elementy. Surowa forma dzięki temu staje się bardziej przyjazna i akceptowalna. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny. Prawo i wzrastająca świadomość społeczna, wymuszają poniekąd stosowanie materiałów budowlanych naturalnych, mających minimalny wpływ na środowisko. Stosowanie energooszczędnych technologii przy produkcji materiałów budowlanych również nie pozostaje bez znaczenia i doskonale wpisuje się w tą filozofię.

PIASEK + ŻWIR + CEMENT + WODA = BETON

Materiał ten doskonale wpisuje się w nurt minimalizmu i nie jest już używany wyłącznie w konstrukcji budynku, czy jako surowiec, ale został stopniowo przyjęty i w innych dziedzinach projektowania bardziej niekonwencjonalnych. Projektowane nowoczesne meble i dzieła sztuki, wskazują, jakie zastosowanie może mieć ten materiał.
Betonowe materiały budowlane takie jak: dachówka, kostka brukowa, płyty chodnikowe czy cała gama galanterii drogowej pozwalają dzisiaj na kształtowanie przestrzeni zgodnie z wizją projektanta, pozwalając jednocześnie czerpać z funkcjonalności tych rozwiązań. Beton jest materiałem naturalnym, a sprawdzona receptura i dobór składników gwarantują bezproblemowe i długoletnie użytkowanie.
Dachówki IBF produkowane są z barwionego w masie betonu, w skład którego wchodzą m.in. naturalne piaski o bardzo wysokiej zawartości kwarcu, a także najlepsze gatunki cementów.
Powierzchnia zewnętrzna dachówki zabezpieczona jest w zależności od rodzaju powłoką „MODERNE” lub „REFLEKTE”. Dachówkę wytwarza się poprzez walcowanie i prasowanie na nowoczesnych liniach, w pełni zautomatyzowanym procesie produkcyjnym, przy ciągłej kontroli jakości.
Skandynawskie produkty są inspirowane naturą, ekologią i zasadą bezwarunkowej jakości. Dotyczy to także pokryć dachowych. Przykładem jest dachówka betonowa IBF Skagen, która charakteryzuje się uniwersalnym profilem „podwójne S”. Dachówka została pokryta specjalną powłoką Reflekte, która zabezpiecza przed promieniowaniem UV, zwiększa gładkość powierzchni i zapewnia połysk. Posiada zwiększony indeks SRI (Solar Reflectance Index), który oznacza, że ma znacznie większą zdolność odbijania promieni słonecznych. Dzięki temu poddasze mniej się nagrzewa, a mieszkańcy domu mogą się cieszyć wyższym komfortem termicznym. Dachówka IBF Skagen jest dostępna w trzech kolorach: ceglastym, antracytowym i czarnym. Barwienie w masie gwarantuje wysoką trwałość i intensywność koloru. Ponadto specjalna powłoka chroni pokrycie przed wilgocią, zabrudzeniami oraz osadami organicznymi. Posiada 30-letnią gwarancję.
Wysokiej jakości dachówki betonowe nie ustępują wyglądem produktom ceramicznym. Są natomiast wyraźnie tańsze. Jest to zasługa procesu produkcji - szybszego, mniej kosztownego, bardziej przyjaznego środowisku.
Proces produkcji zapewnia trwałość i powtarzalność produkowanych dachówek. Zastosowanie komponentów rozpuszczalnych w wodzie powoduje, że produkt jest bezpieczny dla jego użytkowników, a cały proces pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne.
Dachówka betonowa IBF dostępna jest wraz z szerokim wyborem akcesoriów, dzięki czemu możliwe jest wykonanie dachu o indywidualnym charakterze, odpowiadającego oczekiwaniom inwestorów i wizji architekta.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy IBF Polska Sp. z o.o. IBF Polska Sp. z o.o.

Zapoznaj się z produktami