Systemy nawadniania ogrodów

Podlewanie roślin ogrodowych, a szczególnie trawnika, to czynność pracochłonna i wymagająca regularności. Automatyczne podlewanie, także podczas naszej nieobecności, zapewni efektowny wygląd ogrodu, a także zaoszczędzi nasz czas i zmniejszy zużycie wody.

Floraland - Systemy nawadniania ogrodów

AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE

Tradycyjne metody podlewania za pomocą konewki, węża ogrodowego zakończonego pistoletem, czy ręcznie przestawianych zraszaczy ogrodowych są pracochłonne i wymagają naszej obecności. Nawet kilkudniowe zaniedbanie w dostarczeniu wody do nasadzeń ogrodowych, nie tylko pogarsza wygląd roślin czy zmniejsza plonowanie, ale grozi ich wyschnięciem, narażając właściciela ogrodu na kosztowną wymianę nasadzeń. Stąd, coraz powszechniejsze jest wykorzystywanie automatycznego systemu nawadniania, planowanego i instalowanego w miejscach posadzenia grup roślin. W ogrodzie spotykamy różne rodzaje nasadzeń, które wymagają zastosowania odmiennej metody podlewania. Teraz, za sprawą centralnego sterownika nawadniania połączonego przewodami elektrycznymi z elektrozaworami, możemy zarządzać dostarczaniem wody do różnych nasadzeń: z zadaną częstotliwością i długością podlewania oraz przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z wydajności źródła wody. Deszczowe dni? To również nie problem – system wyposażony w detektor deszczu odłączy podlewanie, gdy jest ono zbędne.

Oto trzy najbardziej popularne systemy podlewania ogrodu, wykorzystywane w zależności od rodzaju posiadanych nasadzeń:
+ zraszacze wynurzalne,
+ rury kroplujące,
+ system kroplowników (mikronawadnianie).


ZRASZACZE WYNURZALNE 

Zraszacze, niewidoczne podczas spoczynku, wynurzają się same na kilkadziesiąt minut. Ten obrazek staje się coraz bardziej powszechny w polskich ogrodach ze względu na swoją skuteczność i oszczędność. Na automatyczny system nawadniający trawnik składają się następujące elementy:
+ zraszacze wynurzalne różnych typó? statyczne, rotacyjne, pulsacyjne, bądź przekładniowe o regulowanym zasięgu i sektorze pracy,

Sterownik do mikronawadniania lub rury kroplującej
Elementy systemu wynurzalnego
Montaż zraszaczy wynurzalnych

+ rury wykonane z polietylenu o średnicy 25 mm, rozprowadzające wodę pod powierzchnią gruntu,
+ elementy elementy połączeniowe rur tj. trójniki, kolanka, przyłącza,
+ elektrozawory: system nawadniają? musi zostać podzielony na oddzielne sekcje włączane przez elektrozawory, aby w pełni kontrolować podlewanie. Podział instalacji na sekcje gwarantuje, że nie zabraknie wody do pracy zraszaczy, a nawadniane części ogrodu uzyskają odpowiednią ilość wody, dzięki różnym momentom rozpoczęcia pracy poszczególnych sekcji,
+ sterownik automatycznie włą? sterownik w zaprogramowanych porach dnia,
+ detektor deszczu uniemożliwi prac? systemu w deszczowe dni.

Przed przystąpieniem do montażu musimy sporządzić plan rozmieszczenia zraszaczy, z uwzględnieniem ich zasięgów i zapotrzebowania na wodę. Przy rozmieszczeniu zraszaczy należy zwrócić uwagę na przeszkody terenowe np. drzewa oraz na konieczność zachodzenia na siebie strumieni sąsiadujących zraszaczy. Montaż elementów rozpoczynamy od źródła wody do którego się podłączamy. W pobliżu kranu zakopujemy skrzynki zawierające elektrozawory, które będą uruchamiać przepływ wody w poszczególnych sekcjach instalacji. Zraszacze podłączamy przez przyłącza do rur PE, a rury zakopujemy na głębokości około 20–25 cm.

Elektrozawory

RURY KROPLUJĄCE

Do roślin posadzonych w rzędzie bądź na rabatach najlepszym rozwiązaniem podlewania jest zastosowanie rur kroplujących z polietylenu o średnicy 16 mm, posiadających fabrycznie wykonane kroplowniki, rozmieszczone w ustalonych odstępach na całej długości rury. Możemy w ten sposób podlewać zarówno żywopłoty, jak również rośliny owocowe: borówki, porzeczki, maliny, agrest, truskawki czy rabaty. Rury kroplujące układamy na powierzchni lub przysypujemy ziemią, przez co stają się niewidoczne oraz zabezpieczone przed zniszczeniem np. przez psa.
W obrębie korony krzewu układamy rurę kroplującą z kroplownikami rozmieszczonymi fabrycznie co 30–40 cm. Maksymalna długość odcinka rury kroplującej wynosi od 50 do 121 m, w zależności od jej rodzaju. Rurę kroplującą mocujemy plastikowymi szpilkami do podłoża. Podłączenie do źródła wody odbywa się poprzez wąż ogrodowy i reduktor ciśnienia. Podobnie, jak w przypadku nawadniania skrzynek balkonowych, możemy zautomatyzować podlewanie stosując elektroniczny sterownik zamontowany na kranie.
Przy podlewaniu plantacji roślin jagodowych warto rozważyć zastosowanie rury cienkościennej typu P1 (o grubości ścianki 0.4 mm) zamiast rury kroplującej o standardowej grubości ścianki (około 1.1 mm) i kilkuletniej trwałości. Rura cienkościenna wprawdzie jest tańsza, ale jej okres użytkowania jest krótszy.

Zakopywanie rury
Rury kroplujące


SYSTEM KROPLOWNIKÓW 

Rośliny balkonowe i tarasowe wymagają precyzyjnego nawadniania, gdyż ich naturalne nawadnianie wodą deszczową i pochodzącą z gruntu jest ograniczone. Z pomocą przychodzi system mikronawadniania: cienkie i dyskretne rurki doprowadzają wodę do kroplowników umieszczonych przy każdej roślinie, dzięki czemu podlewamy przy minimalnym zużyciu wody. Na 1mb skrzynki balkonowej używamy 3–4 kroplowniki rzędowe. W przypadku doniczek stosujemy jeden kroplownik, a w przypadku większych donic 2–3 kroplowniki końcowe. Do połączenia kroplowników używamy cienkiej rurki z PE o średnicy 4 mm, którą mocujemy do ziemi plastikowymi szpilkami. Jeśli zachodzi potrzeba rozgałęzienia rurek możemy zastosować trójniki. Podłączenie do źródła wody odbywa się poprzez wąż ogrodowy i reduktor ciśnienia.
W sprzedaży znajdują się gotowe zestawy zawierające niezbędne elementy. Podłączenie kroplowników przez elektroniczny sterownik na kranie umożliwi automatyczne nawadnianie w określonych porach. Zakupiony zestaw można rozbudować za pomocą dodatkowych elementów.

Przykładowy zestaw systemu 8 zraszaczy wynurzalnych sterowanych automatycznie z detektorem deszczu potrzebny do nawadniania ogrodu o powierzchni 250 m2, trawnik otoczony żywopłotem

A CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY MONTAŻU I UŻYTKOWANIU SYSTEMÓW NAWADNIANIA

+  już na etapie wodnej warto pomyśleć o możliwości późniejszego montażu systemu nawadniającego. Minimalna średnica kranu ogrodowego, wodomierza i rur wyprowadzających wodę do ogrodu to 3/4”, a zalecana to 1”,
+ dobrym pomysłem kranu w pobliżu środka nawadnianego obszaru, aby ograniczyć długość rur kładzionych w ogrodzie,
+ przed utwardzeniem i położeniem  nawierzchni trzeba zadbać o instalację przepustów, którymi w przyszłości poprowadzone zostaną rury rozprowadzające wodę w systemie. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku klombów czy żywopłotów położonych pośrodku obszaru wyłożonego kostką,
+ na początku instalacji nawadniają? zawsze należy zainstalować filtr, co uchroni system przed uszkodzeniem przez brudną wodę,
+ planujmy nieco mniejszy zakres każdego zraszacza, niż wynika to z jego zasięgu,
+ dla ograniczenia strat wody, najlepsz? porą nawadniania roślin jest świt. Podlewanie w środku dnia skutkuje dużymi startami wody z powodu parowania. Nie zalecane jest podlewanie w nocy i późnym wieczorem, gdyż pozostająca na roślinach woda może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.
+  mimo, że wody jest korzystne dla roślin, należy zachować umiar w podlewaniu. Zbyt częste lub zbyt duże dawki wody używanej do podlewania mogą spowodować zalanie korzeni roślin, a tym samym narazić je na choroby. System nawadniający powinien wspomagać okresy suszy lub niewystarczających opadów.
+ przed nastaniem mrozów należ? przed przygotować system do zimy: zakręcić dopływ wody i przedmuchać instalację sprężonym powietrzem. Umożliwi to wieloletni okres użytkowania systemu nawadniającego.


ZALETY INSTALACJI AUTOMATYCZNEGO SYSTEMU NAWADNIANIA

+ oszczędność czsu,
+ zmniejszenie kosztów nawadniania,
+ polepszenie wzrostu, wyglądu i plonowania roślin,
+ zachowanie naturalnego wyglądu ogrodu – kluczowe elementy systemu, jak rury i zraszacze znajdują się pod powierzchnią ziemi.

Przewodniki samodzielnego planowania i montażu systemu nawadniającego dostępne są na stronach internetowych dystrybutorów.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Floraland Sp. z o.o. Sp.k. Floraland Sp. z o.o. Sp.k.