Systemy ogrodzeń posesyjnych

ATEX - Systemy ogrodzeń posesyjnych

Ogrodzenie spełnia szereg funkcji. Nie tylko wyznacza granice własności posesji, ale nadaje jej także charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ozdobny. Chroni przed wejściem na posesję osób niepożądanych oraz nadaje wrażenie prywatności.

Wybór ogrodzenia

Szeroka gama ogrodzeń oferowanych na rynku umożliwia dobór ogrodzenia zarówno pod względem gustu, jak i zasobności portfela. Wybierać możemy od tanich ogrodzeń z profili metalowych malowanych farbą podkładową, przez ogrodzenia z profili metalowych ocynkowanych ogniowo i malowanych farbą nawierzchniową, aż po bramy, furtki i przęsła wykonane z pełnego pręta i zabezpieczone antykorozyjnie z 5-letnią gwarancją. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także systemy ogrodzeniowe wypełnione drewnianymi sztachetami. Kuszą niepowtarzalną stylistyką oraz wyjątkowym urokiem. Idealnie wkomponowują się zarówno w styl rustykalny, jak i nowoczesny. Dostępne są także elementy ogrodzeniowe wykonane z aluminium. Jest to materiał znany ze swoich właściwości antykorozyjnych, dzięki którym ogrodzenia aluminiowe objęte są aż 15-letnią gwarancją. W ofercie znaleźć można także wachlarz ogrodzeń z paneli 3D. Do wyboru mamy segmenty, bramy rozwierane i przesuwne oraz furtki z wypełnieniem 3D. Dostępne są różne wersje wysokości i kolorów. Do dyspozycji mamy ogrodzenia w wysokości 1,20 m, 1,50 m, 1,70 m, a nawet 2,00 m oraz kolory: ocynk (bez malowania), RAL 9005 (czarny), RAL 7016 (antracyt) i RAL 6005 (zielony). Tak szeroki asortyment pozwala zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających klientów, daje sprzedawcy możliwość dopasowania ogrodzenia do indywidualnych oczekiwań klienta.

ATEX - Systemy ogrodzeń posesyjnych

Gotowe zestawy

W przypadku posesji prywatnych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrodzeń metalowych. Wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie już gotowych segmentów: przęseł, bram i furtek oraz przygotowanych dla nich odpowiednich słupków i obejm montażowych. W tej sytuacji nie ma już potrzeby spawania elementów. Stosowanie akcesoriów montażowych jest proste i nie wymaga wiedzy technicznej czy specjalnych umiejętności. Praktycznie każdy, samodzielnie może podjąć się tego zadania. Niewątpliwie wielką zaletą tego typu ogrodzeń jest to, że klient kupuje gotowy i kompletny zestaw elementów. Przy zastosowaniu nowoczesnych akcesoriów montaż rzadko przekracza dwa dni. Dzięki produkcji masowej nie ma również ryzyka wystąpienia różnic konstrukcyjnych, a poszczególne elementy są do siebie idealnie dopasowane. Ponadto, elementy ogrodzeniowe możliwe są do zamontowania zarówno na słupkach metalowych, jak i murowanych, np. klinkierowych. Warto pamiętać, że w takich przypadkach wymagane jest zastosowanie właściwych łączników.


Panele ogrodzeniowe 3D

Bardzo popularnym sposobem grodzenia posesji zarówno prywatnych, jak i terenów przemysłowych są panele ogrodzeniowe. Rozwiązanie to idealnie nadaje się do zastosowania przy zabezpieczaniu osiedli mieszkaniowych, placów zabaw, boisk, a także magazynów, składów, obiektów handlowych, baz transportowych, obiektów turystycznych czy nawet wojskowych. Rynek ogrodzeń oferuje szeroki asortyment paneli, różniących się parametrami technicznymi takimi jak: wysokość, grubość drutu, wielkość oczka technologicznego, ilość przetłoczeń, zabezpieczenie antykorozyjne oraz sposób montażu. Stosowana technologia pozwala na produkcję paneli 3D o różnych parametrach, co pozytywnie wpłynęło na powstanie szerokiej gamy ogrodzeń przemysłowych. Ponadto należy podkreślić, że produkty malowane są na kolory RAL 6005 (zielony), RAL 9005 (czarny) oraz RAL 7016 (antracyt). Do wyboru są dwie średnice drutu: fi 3,2 mm oraz fi 4,0 mm, a także dwa rozmiary oczka technologicznego 50 x 200 mm oraz 75 x 200 mm. Produkowane panele są dostępne w wysokościach: 1,23 m, 1,52 m, 1,72 m, 2,00 m.
W przypadku wystąpienia potrzeby zastosowania systemu o zwiększonej sztywności warto wybrać panele strong. Wykonane są one ze zgrzanych drutów pionowych o grubości 5 mm i poziomych o grubości 6 mm. Drut poziomy zgrzewany jest po obu stronach drutu pionowego. Całość tworzy wyjątkowo solidne i trwałe ogrodzenie. Panele strong dostępne są, podobnie jak panele 3D, w kilku wysokościach: 1,23 m, 1,43 m i 1,63 m, a także w dwóch wersjach zabezpieczenia: ocynk oraz ocynk + RAL 6005. Ogrodzenia te swoją popularność zawdzięczają prostocie montażu, bardzo wysokiej trwałości i niespotykanej odporności na warunki środowiskowe. Znacząco przewyższają wytrzymałością zwykłą siatkę ogrodzeniową. Są przy tym stosunkowo niedrogie.

ATEX - Systemy ogrodzeń posesyjnych


Bramy wjazdowe

Istotnym zagadnieniem jest wybór przez klienta sposobu otwierania bramy wjazdowej. Możliwe jest zastosowanie bramy dwuskrzydłowej lub coraz bardziej popularnej bramy przesuwnej. W tym drugim wariancie bardzo istotne jest zostawienie odpowiednio dużo miejsca na przeciwwagę, która stanowi połowę szerokości światła wjazdu. W przypadku bramy przesuwnej o świetle wjazdu 4 m niezbędne jest zostawienie 6,5 m wolnego miejsca. Każda z dostępnych bram, zarówno przesuwnych, jak i dwuskrzydłowych standardowo jest przystosowana do zamontowania automatyki. Co ważne, każda brama przesuwna, dodatkowo wyposażona jest w zamek hakowy pozwalający na zamknięcie bramy kluczem. A więc nie ma potrzeby stosowania oddzielnych kłódek. Istnieje możliwość zamówienia bramy skompletowanej z automatyką do jej obsługi. W ten sposób za jednym zakupem otrzymujemy kompletny towar i nie musimy się już martwić, czy dokupiony oddzielnie automat będzie pasował do bramy. Mamy gwarancję stuprocentowej kompatybilności wszystkich elementów.

ATEX - Systemy ogrodzeń posesyjnych


Kierunki furtek

Gdy już wiemy, jaką bramę wjazdową chcemy zamontować, pozostaje decyzja o kierunku otwierania furtki. Zgodnie z polskim prawem budowlanym furtka powinna być otwierana do wewnątrz posesji. Do decyzji klienta pozostaje, czy furtka ma się otwierać na stronę prawą czy lewą.


Unikaj błędów

Mimo łatwości montażu niekiedy zdarzają się błędy, których można by uniknąć stosując się do podstawowych zasad. Należy pamiętać zatem o zasadach bezpieczeństwa pracy i obowiązkowo zapoznać się z instrukcjami montażu dostarczonymi przez dostawcę. Jeśli ogrodzenie zostanie zainstalowane niezgodnie z instrukcją producenta, ewentualne reklamacje mogą nie zostać uznane. Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem montażu jest sprawdzenie kompletności wszystkich elementów i akcesoriów. Dopiero po stwierdzeniu, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi częściami zestawu możemy przystąpić do przymiarek bez trwałego obsadzenia słupów. Gdy już mamy pewność, że ogrodzenie jest kompletne, a wymiary poprawne oraz, że wszystkie elementy do siebie pasują, możemy przystąpić do osadzania słupów i montażu dostarczonych elementów.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.