Szlifierka taśmowa czy oscylacyjna – którą wybrać?

Jak wskazuje nazwa, szlifierki służą do szlifowania. Na rynku jest kilka rodzajów tych urządzeń, które różnią się zastosowaniem. Dlatego przed zakupem szlifierki, należy zastanowić się, do czego będzie wykorzystywana.

Szlifierki

przeznaczone są do obrabiania różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu ich powierzchnia jest gładka i pozbawiona niepożądanych warstw. Urządzenia te zastępują narzędzie ręczne, co sprawia, że praca jest nie tylko szybsza, ale i dużo przyjemniejsza. Szlifierka taśmowa czy oscylacyjna? Którą wybrać? Czym kierować się podczas zakupu? Pamiętajmy, że oprócz wybrania odpowiedniego modelu, równie ważne jest zastosowanie papieru ściernego o odpowiedniej gramaturze.

Szlifierka taśmowa czy oscylacyjna

Zacznijmy od tego, że szlifierka taśmowa od oscylacyjnej różni się nie tylko budową, ale precyzją pracy, a co się z tym wiąże zastosowaniem. Szlifierka taśmowa przede wszystkim wykorzystywana jest do szlifowania dużych, płaskich powierzchni drewnianych, ale także pokrytych okleiną czy lakierowanych. Możemy nimi wygładzić np. podłogi, boazerie czy blaty. Urządzenie sprawdzi się także podczas renowacji starych mebli, ale ze względu na intensywność działania wykorzystuje się go najczęściej na początkowym etapie szlifowania, a nie do wykańczania mebla. Niestety, sposób zamocowania papieru ściernego nie pozwala na dotarcie nim do trudno dostępnych miejsc. Szlifierka taśmowa najczęściej znajduje zastosowanie w zakładach czy warsztatach, rzadziej w domowym warsztacie. Aby zeszlifować dany materiał, urządzenie przesuwa się wyłącznie w jednym kierunku po linii prostej. Natomiast szlifierka oscylacyjna – jak wskazuje nazwa – wykonuje stosunkowo szybki ruch oscylacyjny – posuwisty, dwukierunkowy. Sprawdzi się przy szybkim szlifowaniu zarówno płaskich, jak i zaokrąglonych powierzchni drewnianych, np. drzwi, mebli czy blatów. Wyposażona jest w prostokątną stopę, dzięki czemu z łatwością zeszlifujemy nią krawężniki i narożniki. Na rynku dostępne są również szlifierki oscylacyjne typu delta, które mają stopę w kształcie litery delta (przypomina nieco stopę żelazka). Takie urządzenia doskonale nadają się do szlifowania narożników i trudno dostępnych miejsc. 

Jak szlifierka oscylacyjna

Kupując szlifierkę oscylacyjną, zwróćmy uwagę na wielkość stopy. Zasada jest taka: im większa powierzchni stopy, tym szybciej wyszlifujemy dużą powierzchnię, Jednak z drugiej strony dotarcie do trudno dostępnych miejsc może sprawiać problemy – w tym przypadku dobrym wyborem będzie szlifierka oscylacyjna typu delta. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup szlifierki z wymiennymi stopami (kwadratowe, prostokątne lub typu delta). Większość „markowych” producentów oferuje takie urządzenia. Standardowo długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość waha się od 90 do 115 cm. Ważna jest także prędkość oscylacji, czyli liczba oscylacji, wyrażona jako liczba oscylacji na minutę. Zazwyczaj parametr ten wynosi 14000-2700 drgań na minutę. Im większa ilość drgań na minutę, tym praca szlifierką jest wydajniejsza i dokładniejsza. Niektóre modele mają funkcję regulacji obrotów. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Na średnicę oscylacji, czyli mimośrodowość lub amplitudę oscylacji. Określa ona odległość odchylenia stopy od jej pozycji spoczynkowej. Wartość średnicy oscylacji standardowo wynosi od 1  do 2,5 mm. Profesjonaliści twierdzą, że największą efektywność pracy osiągniemy, wykorzystując urządzenia z największą amplitudą oscylacji. Oczywiście, podczas szlifowania powstaje dużo pyłu. Dlatego w trosce o swoje zdrowie oraz porządek, wybrać modele wyposażone w system odprowadzania pyłu. Warto wiedzieć, że dobre szlifierki oscylacyjne mają podwójny system mocowania papieru ściernego – na rzep lub na klamry. Najpopularniejsze w warunkach domowych są elektryczne szlifierki elektryczne. Tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego, możemy wykorzystać modele akumulatorowe. Pamiętamy jednak o czasie pracy na jednym naładowaniu. Na rynku dostępne są jeszcze pneumatyczne szlifierki oscylacyjne, ale wykorzystywane są zazwyczaj w warsztatach lakierniczych – konieczne jest posiadanie kompresora. 

Jaka szlifierka taśmowa

Wybierając szlifierkę taśmową, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na prędkość przesuwu, wymiar taśmy i moc. Prędkość przesuwu waha się od 200 do 420 obr./min. Im parametr ten jest wyższy, tym szybciej i dokładniej wyszlifujemy powierzchnię. Od wymiaru taśmy zależy również precyzja i szybkość pracy. Pamiętajmy jednak, że im większy rozmiar taśmy, tym szlifowanie będzie przebiegało szybciej, ale zmniejsza się jego dokładność. Na efektywność pracy wpływa także moc szlifierki taśmowej. Im jest ona wyższa, tym łatwiej obrobimy twardą i wymagającą powierzchnię, np. drewno dębowe. Ponadto duża moc pozwala szlifować długo pod większym obciążeniem bez ryzyka przegrzania. Urządzenia o mocy do 1000 W wykorzystywane są zazwyczaj podczas lekkich prac, natomiast  te o mocy powyżej 1400 W sprawdzą się podczas krótkotrwałego szlifowania, ale pod dużym obciążeniem. Tak jak w przypadku szlifierek oscylacyjnych szlifierki taśmowe mogą być elektryczne, akumulatorowe i pneumatyczne. Występują w wersji ręcznej i stacjonarnej. Urządzenia stacjonarne montuje się na blacie roboczym, co jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie trzeba trzymać ich w rękach, a obrabiany materiał wystarczy przyłożyć do powierzchni roboczej i nim odpowiednio poruszać. Inne przydatne opcje, które przydadzą się podczas szlifowania szlifierką taśmową to: system odsysania pyłu (pył nie jest tak uciążliwy, co jest szczególnie ważne podczas obrabiania dużych powierzchni) oraz regulacja prędkości szlifowania. 

Więcej na temat szlifierek taśmowych można przeczytać w artykule "Jaką szlifierkę taśmową wybrać do metalu, a jaką do drewna?”.

Jaka szlifierka lepsza – oscylacyjna czy taśmowa

Podsumowując, to, na jaką szlifierkę się zdecydujemy, zależy od zakresu przeprowadzanych prac. Chociaż zazwyczaj większość z nich wymaga zastosowania zarówno szlifierki taśmowej, jak i oscylacyjnej. Szlifierka taśmowa pozwala szybko i skutecznie usunąć niechciane warstwy na pierwszym etapie przygotowania materiału. Natomiast szlifierką oscylacyjną nadamy końcowy szlif. Biorąc pod uwagę precyzyjność, to wygrywają szlifierki oscylacyjne, ale dużo bardziej efektywne są już szlifierki taśmowe. Tak naprawdę to każde z tych urządzenie ma inne zastosowanie – nie zapominajmy o tym podczas zakupów i podczas pracy z materiałem. 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.