WKRĘTY CIESIELSKIE z pełnym gwintem jako wszechstronne łączniki w budownictwie drewnianym

Wraz ze wzrostem popularności budownictwa drewnianego, światowi producenci zamocowań budowlanych muszą pracować nad dostarczaniem nowych adekwatnych rozwiązań. Takie produkty, przeznaczone dla budownictwa drewnianego, zaprezentowała w tym roku firma Klimas Wkręt-met, której wkręty ciesielskie  z pełnym gwintem należą do najbardziej niezawodnych rozwiązań branży.                                                        

Budownictwo drewniane zyskuje aprobatę z wielu powodów, jednak wśród tych najbardziej znaczących wymienia się przede wszystkim aspekt ekologiczny, estetykę oraz szybkość wykonania. Dążenie do zrównoważonego rozwoju coraz częściej wynika ze świadomości klientów, którzy chcą mieć wpływ na środowisko. Za tymi zmianami w świadomości musi nadążać branża budowlana, proponując rozwiązania, odpowiadające współczesnym oczekiwaniom. Konstrukcja drewniana, aby w nienaruszonym stanie wytrzymała przez lata, wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, w tym przede wszystkim łączników, które zapewnią jej trwałość. Do takich łączników należą wkręty ciesielskie z pełnym gwintem, których wszechstronność i łatwość montażu sprawiają, że rozwiązanie błyskawicznie zyskuje aprobatę fachowców.

WKRĘTY CIESIELSKIE Z PEŁNYM  GWINTEM – UNIWERSALNE  ROZWIĄZANIE DLA WYKONAWCY  Tym, co we wkrętach ciesielskich  z pełnym gwintem cenią sobie specjaliści  z branży budowlanej, jest  wszechstronność tego rodzaju zamocowań.  Znakomicie sprawdzają  się zarówno w łączeniu elementów  drewnianych, jak i w kombinacji z innymi  materiałami, na przykład stalą.  To z kolei oznacza oszczędność czasu,  mniej zabiegów logistycznych i ergonomię  pracy. Dzięki tej uniwersalności  zastosowania, wkręty ciesielskie  z pełnym gwintem są nieezawodne  w szerokim spektrum projektów: od  niewielkich domków letniskowych,  przez domy czy pensjonaty z drewna,  aż po duże konstrukcje hal przemysłowych. 

  MONTAŻ, KTÓRY MOŻNA  POPRAWIĆ  W ofercie Klimas Wkręt-met są dziś  wkręty ciesielskie z pełnym gwintem  o różnych długościach oraz rozmiarach,  co sprawia, że można dostosować  je nie tylko do rozmaitych  typów konstrukcji, ale  także miejsc pracy, także  tych nietypowych i wymagających.  Niewątpliwą zaletą  tego rodzaju zamocowania  jest prosty i szybki  montaż, a wpływ na to ma  przede wszystkim kształt  ostrza wkrętu. Dzięki  specjalnie zaprojektowanej  końcówce, wkręt  można wprowadzać bezpośrednio  w drewno, bez  potrzeby wcześniejszego  nawiercania otworu.  To z kolei znacznie przekłada się na  oszczędność czasu i energii podczas  pracy. Nie jest problemem także  drobna montażowa pomyłka, bo nauczony  wieloletnim doświadczeniem  producent przewidział taki scenariusz.  Dlatego wkręty ciesielskie z pełnym  gwintem można w przypadku  nieprawidłowego montażu wykręcić  i wkręcić ponownie. 

  RÓŻNE ZASTOSOWANIA  WKRĘTÓW CIESIELSKICH  Z PEŁNYM I NIEPEŁNYM  GWINTEM  Główne typy wkrętów ciesielskich  Klimas Wkręt-met różnią się od siebie  konstrukcją, dzięki czemu dają  możliwość dopasowania ich do kon- 

kretnego zastosowania. Wyróżnia się wśród nich wkręty z gwintem częściowym, przeznaczone do połączeń, w których wymagane jest „dociągnięcie” dwóch elementów konstrukcyjnych. W portfolio producenta znajdują się również wkręty z pełnym gwintem, które wykorzystywane są do łączenia, a także wzmacniania konstrukcji drewnianych w miejscach osłabionych. Wkręty z pełnym gwintem mają zatem dużo szersze zastosowanie, a ich wpływ na stabilność konstrukcji jest znaczący.

Wkręty z gwintem częściowym wkręca się zazwyczaj pod kątem 90 stopni do podłoża. W tego rodzaju połączeniu, jeśli mamy do czynienia z działaniem sił poprzecznych (ścinających), wytrzymałość wzrasta wraz ze średnicą wkrętu. W przypadku wkrętów z pełnym gwintem połączenia mogą być wykonane pod różnymi kątami, czyli na przykład 60 lub 45 stopni. W takich połączeniach wytrzymałość rośnie wraz z długością gwintu. Warto pamiętać, że wkręty z pełnym gwintem przenoszą większe obciążenia na rozciąganie oraz charakteryzują się większą sztywnością połączenia.

  WKRĘTY Z PEŁNYM GWINTEM W KONSTRUKCJACH DREWNIANYCH Wkręty konstrukcyjne z pełnym gwintem WKFC i WKFS marki Klimas Wkręt-met to rozwiązanie o tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie zarówno w nowych połączeniach konstrukcji, jak i w połączeniach podlegających renowacji i wzmocnieniu. Dzięki pełnemu gwintowi wkręty do drewna doskonale trzymają ze sobą łączone materiały, a zatem możliwości ich zastosowania jest naprawdę mnóstwo. Dla przykładu, jeśli zachodzi potrzeba wzmocnienia aktualnej konstrukcji poprzez dodanie dodatkowej belki (na przykład na stropie), połączenie wkrętami z pełnym gwintem to najlepsze rozwiązanie. Takie połączenie belek wkrętami umieszczonymi pod kątem zwiększy sztywność konstrukcji, spowoduje też mniejsze odkształcenie belki pod obciążeniem, a równocześnie pozwoli na zastosowanie mniejszej liczby wkrętów.

  WKRĘTY DLA WZMOCNIENIA KONSTRUKCJI Innym przykładem miejsca, w którym doskonale sprawdzą się wkręty z pełnym gwintem, są miejsca osłabienia elementów konstrukcyjnych, powstałe poprzez wykonanie otworu w belce lub podcięcia. Możemy mieć wtedy do czynienia z rozwarstwieniem drewna pod wpływem działania sił. W takich miejscach zalecane jest wykonanie dodatkowego wzmocnienia wkrętami z pełnym gwintem WKFC lub WKFS. 

Wkręty WKFC i WKFS mogą również  zabezpieczać elementy konstrukcji  przed zgniataniem, co zdarza  się w miejscach połączenia belek  z podporami. Aby poprawić wytrzymałość  połączenia, zaleca się zastosowanie  wkrętów w celu wzmocnienia  belki. 

RÓŻNE TYPY WKRĘTÓW Z PEŁNYM GWINTEM Wkręty ciesielskie z pełnym gwintem występują w dwóch wersjach: mogą posiadać łeb walcowy lub stożkowy. Wkręty WKFC z łbem walcowym zdążyły już zdobyć uznanie i popularność na rynku. Łeb walcowy po wykonaniu połączenia chowa się w strukturze drewna, dlatego jest idealny wszędzie tam, gdzie zależy nam na łączeniach niewidocznych. Wkręty WKFS wyposażone są natomiast w łeb stożkowy, który zapewnia lepszy docisk elementu skręcanego, toteż najczęściej stosowane są z płytkami stalowymi. Wkręty konstrukcyjne zostały wyposażone w gniazdo typu TORX, które umożliwia zastosowanie większej siły, bez ryzyka uszkodzenia końcówki czy gniazda. Wkręty ciesielskie z pełnym gwintem Klimas Wkręt-met to propozycja dla wykonawców, którzy cenią sobie wysoką jakość wykonania, ale także czas  pracy i uniwersalność użycia produktu.  Brak konieczności nawiercania  drewna przed użyciem wkrętu mocno  skraca czas pracy, co doceniają  fachowcy nie tylko z Polski, ale także  ze świata, bo firma eksportuje dziś  swoje produkty do blisko siedemdziesięciu  krajów.  Po pełną ofertę producenta, dostęp  do katalogów i nowości produktowych  warto zajrzeć na: wywww. wkret-met.com

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Klimas Sp. z o.o. Klimas Sp. z o.o.