Wykańczanie pomieszczeń gładzią uniwersalną

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz często wykorzystuje się światło do uzyskania interesującego efektu. Wszelkie połyski światła odbijającego się od farby można uzyskiwać tylko na bardzo gładkiej ścianie. Dlatego obecnie podczas wykańczania pomieszczeń często wykorzystywana jest gładź polimerowa. Dzięki domieszce polimerów i nowoczesnej strukturze gotowa gładź szpachlowa Raptor pozwoli nam stworzyć niemal idealnie gładką ścianę i to dowolną metodą.

Jakie właściwości ma gotowa gładź szpachlowa?

Sporo osób zadaje sobie pytanie, co to jest gładź polimerowa? Jest to nic innego jak tradycyjna gładź szpachlowa z domieszkami składników polimerowych. Dzięki nim możliwe jest nakładanie nawet bardzo cienkiej warstwy gładzi i dokładne wyrównywanie powierzchni ścian. Jej właściwości wykluczają używanie mieszanki do wyrównywania większych szczelin i nierówności.

Zanim zobaczymy efekty pracy, warto lepiej poznać polimerową gotową gładź szpachlową Raptor od firmy Franspol. Już po otwarciu widać, że jest to gładź gotowa do użycia o konsystencji masy szpachlowej. Jednak ręczne nakładanie gładzi szpachlowej to nie jedyny sposób jej aplikacji. Produkt ma właściwości tiksotropowe, czyli zmienia swoją konsystencję po rozmieszaniu. Po kilku minutach pracy mieszadła uzyskuje konsystencję lejącą, nieco bardziej gęstą, niż farba.

Właściwości tiksotropowe tego produktu dają wiele nowych możliwości jego aplikacji. Taka konsystencja umożliwia nakładanie gładzi wałkiem podobnie do farby. To znacznie przyspiesza pracę i czyni ją mniej uciążliwą. Unikalne właściwości produktu umożliwiają także mechaniczne nakładanie gładzi agregatem, co sprawdza się szczególnie przy dużych powierzchniach.

W przypadku, kiedy mechaniczna aplikacja nie zdaje egzaminu, możliwe jest ręczne uzupełnienie mniejszych powierzchni tym samym preparatem. Już po dwunastu godzinach gotowa gładź szpachlowa Raptor od firmy Franspol ponownie uzyskuje pierwotną konsystencję. Taka uniwersalność daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie produktu.

Jak nakładać gładź szpachlową uniwersalną?

Poza uniwersalnym zastosowaniem gładź szpachlowa Raptor nie sprawia problemów przy aplikacji. Już po otwarciu opakowania można przeprowadzić tradycyjne nakładanie gładzi pacą. Mieszankę rozprowadza się przy użyciu narzędzi ręcznych, jednak należy pamiętać o zachowaniu cienkiej warstwy. Grubość pojedynczej powłoki powinna mieścić się w granicach 1 - 3 mm.

Z uwagi na trudność uzyskania tak cienkiej warstwy podczas ręcznej aplikacji, większość specjalistów wybiera rozmieszanie preparatu i nakładanie innymi sposobami. Raptor to dobra gładź szpachlowa do nakładania wałkiem, dlatego ta metoda polecana jest przez specjalistów. Jak nakładać gładź wałkiem? Praca przebiega podobnie do malowania ścian i polega na równomiernym rozprowadzeniu preparatu po całej powierzchni ściany. Warto pamiętać o zachowaniu niewielkiej grubości powłoki. Gładź Raptor jest też przystosowana do nakładania metodą “mokre na mokre”, dzięki czemu już po godzinie od nałożenia pierwszej warstwy można zaaplikować kolejną.

Do rozprowadzania gładzi na większych jednolitych powierzchniach często wykorzystywane są urządzenia mechaniczne. To najlepszy sposób, żeby warstwa preparatu miała jednakową grubość. Jak położyć gładź za pomocą agregatu? Za pomocą aplikatora prowadzonego równolegle do ściany i jednostajnych, regularnych ruchów.

Wykańczanie gotowej powierzchni

Gotowa gładź szpachlowa Raptor ma jeszcze inne właściwości, które można dostrzec podczas gładzenia powierzchni. Umożliwia nakładanie preparatu na mniejsze powierzchnie bez potrzeby późniejszego szlifowania. Jak położyć gładź bez szlifowania? Wystarczy za pomocą mokrej gąbkowej pacy wygładzić wierzchnią warstwę gładzi. To pozwoli uzyskać bardzo dobry efekt i całkowicie gładką strukturę ściany, a na dodatek po wyschnięciu nie wymaga gruntowania.

Przy większych powierzchniach nieco trudniejsze będzie ułożenie warstwy gładzi bez szlifowania. Jednak praca z preparatem Raptor nie jest bardzo uciążliwa. Na drugi dzień po nałożeniu gładź jest na tyle sucha, że ścieranie nierówności jest łatwe i przychodzi bez kłopotu. Co więcej, pozostałości nie unoszą się w powietrzu w postaci pyłu, ale opadają na podłogę. Po zagruntowaniu wygładzonej powierzchni można malować po niej farbą.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Franspol Sp. z o.o. Franspol Sp. z o.o.