• Jak zaplanować garaż wolno stojący?

  2019-08-13

  Garaż planowany jako oddzielny budynek daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o projekt architektoniczny. Prawie jedynym ograniczeniem jest powierzchnia zabudowy, jaką możemy wykorzystać pod jego budowę.

 • Projekt domu – program funkcjonalny parteru w domu dwukondygnacyjnym

  2019-07-31

  Dom piętrowy lub z poddaszem stwarza duże możliwości rozplanowania układu funkcjonalnego wnętrz. Dwie kondygnacje umożliwiają czytelny podział na strefę dzienną mieszczącą się na parterze i nocną na drugiej kondygnacji. Schemat ten jednak powinien być jedynie ogólną zasadą planowania funkcji poszczególnych wnętrz.

 • Wygodna strefa nocna domu

  2019-07-31

  Cześć nocna to najbardziej prywatna strefa domu, w dużej mierze decydująca o komforcie wypoczynku, a w przypadku dzieci, również nauki i zabawy. Jej program funkcjonalny, wyposażenie i wystrój mają duże znaczenie dla mieszkańców.

 • Garaż nie tylko dla samochodu

  2019-07-30

  Wybierając lub projektując garaż, warto przewidzieć w nim więcej przestrzeni niż samo miejsce postojowe. Szybko okaże się to bardzo użyteczne i wręcz niezbędne. Garaż bowiem z czasem zacznie być domowym magazynem oraz warsztatem.

 • Strefa gospodarcza w domu – różne możliwości funkcjonalne

  2019-07-30

  Strefa gospodarcza jest niezbędną przestrzenią w każdym domu, niezależnie od jego wielkości. Warto znaleźć dla niej optymalne miejsce, biorąc pod uwagę kształt bryły i program wewnętrzny.

 • Ile trwa budowa – harmonogram budowy domu

  2019-07-30

  Aby prace związane z budową domu przebiegały szybko, sprawnie i bez zakłóceń, należy wykonać harmonogram budowy. Najlepiej jego wykonanie zlecić osobie reprezentującej nas na budowie, np. kierownikowi budowy czy inwestorowi nadzoru.

 • Rodzinne mieszkanie w bloku

  2019-07-29

  Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja i inwestycja. Dlatego zanim podpiszemy umowę kupna, powinniśmy mieć pewność aby, że nowe mieszkanie będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę?

 • Funkcjonalna komunikacja w domu

  2019-07-25

  O wygodzie i komforcie mieszkania w domu decydują nie tylko pokoje, kuchnia i łazienki, ale również łączące je hole i korytarze. Przemieszczanie się domowników pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i strefami to znacząca część ich życia, dlatego domowa komunikacja musi być również ergonomiczna i bezpieczna.

 • Dlaczego warto wykonać projekt instalacji elektrycznej?

  2019-07-24

  Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej w budowanym domu może stać się bardzo użyteczny i pomocny na różnych etapach użytkowania budynku.

 • Kupujemy kawalerkę w nowym budownictwie – na co należy zwrócić uwagę

  2019-07-16

  W trakcie wyboru mieszkania w nowym budownictwie powinniśmy być bardzo czujni. Dokładnego przemyślenia wymaga zakup nawet niedużej kawalerki.

 • Działka z wjazdem od południa – jak wybrać projekt domu?

  2019-07-11

  Działka o orientacji południowej wymaga odpowiedniego zaplanowania zarówno ustawienia domu, jak i układu funkcjonalnego wnętrz. Usytuowanie wjazdu i wejścia od frontu zabiera bowiem miejsce na okna na najlepiej doświetlonej elewacji. Jak w tym układzie powinien wyglądać projekt wnętrz, aby zyski z oświetlenia naturalnego były jak największe?

 • Wybór działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

  2019-02-26

  Wybór działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji przed rozpoczęciem budowy domu. Nie można podejmować jej pochopnie, ponieważ skutki będziemy ponosić przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę przed zakupem gruntu, gdyż lokalizacja nie jest jedynym kryterium?

 • Dom energooszczędny – jak wybrać projekt i miejsce pod budowę

  2019-02-16

  Budownictwo energooszczędne stało się wymogiem naszych czasów. Jego upowszechnieniu sprzyjają regulacje prawne, zwłaszcza wprowadzone w 2014 roku Warunki Techniczne, które wymuszają na inwestorach budowę domów o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Wpływ na energooszczędność budynku ma również projekt domu i działka, na której go postawimy.

 • Remont domu – wyburzanie ścian

  2019-01-29

  Przebudowa wnętrz polegająca na zmianie układu ścian budzi uzasadnione obawy. To przedsięwzięcie skomplikowane i trzeba się do niego należycie przygotować. Szczególnie jeśli prace obejmują wyburzanie istniejących murów.

 • Komfortowy dom – oczekiwania inwestorów, propozycje producentów

  2019-01-29

  Komfort życia buduje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zgromadzonego dobytku materialnego. Liczy się również wygoda oraz zminimalizowanie wysiłku domowników, wkładanego w obsługę domu. Komfortowy dom – jaki powinien być?

 • Budowa domu wiosną – jak się do niej przygotować

  2019-01-22

  Wiosną, gdy tylko pogoda na to pozwala, rozpoczynają się budowy domów. Najczęściej jest to druga połowa marca – w tym czasie ryzyko wystąpienia temperatur poniżej zera jest już znikome. Jednak, aby wraz z nadejściem ciepłych dni móc ruszyć z robotami budowlanymi, należy dobrze je rozplanować oraz zakupić materiały budowlane.

 • Ile kosztuje remont pokoju dziecka

  2018-11-08

  Pokój dziecka jest chyba najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem w domu, Jego aranżacja wymaga szczególnej uwagi, ponieważ musi się w nim znaleźć zarówno miejsce na zabawę, naukę, jak i odpoczynek. Jak wyremontować pokój naszej pociechy, aby spełniał swoje funkcje? Na jakie koszty musimy się przygotować?

 • Jakie są zalety i wady domów drewnianych i jak szybko można je wybudować?

  2018-04-02

  Domy drewniane to przede wszystkim domy z bali. Budynki mieszkalne wybudowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, tzw. kanadyjki, też zaliczają się do kategorii domów drewnianych. Budowanie domu z bali suchych nie stwarza większych kłopotów. Jakie są zatem wady i zalety domów z drewnianych bali? Czy domy z lekkim szkieletem są tak samo trwałe jak te murowane...

 • Garaż w bryle domu, dostawiony do niego czy wolnostojący?

  2018-02-19

  Większość osób budujących obecnie dom chce mieć w nich garaż. Kiedyś spełniał on funkcję ochrony samochodu przed złodziejami. Obecnie chodzi głównie o wygodę i komfort. Bo przecież nikt nie lubi rano odskrobywać zamarzniętych szyb ... Już na etapie wyboru projektu domu pojawiają się pytania: czy zaplanować garaż w bryle domu, dostawiony do niego czy wolnostojący? czy ogrzewać...

 • Jak zaplanować budowę?

  2018-02-05

  Kiedyś domy jednorodzinne budowało się przede wszystkim systemem gospodarczym, angażując do tego rodzinę i znajomych oraz organizując na własną rękę materiały budowlane. Obecnie buduje się najczęściej systemem zleceniowym. Polega ona na tym, że inwestor zleca kolejnym firmom wykonanie wszystkich prac, niezbędnych do powstania domu. Z naszego filmu dowiesz się jak dobrze i...