• Mieszkanie dla rodziny – centrum miasta czy podmiejskie osiedle

  2019-10-20

  Rodzina z dziećmi ma zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe niż para lub singiel. Wybierając mieszkanie, rodzice powinni mieć na względzie nie tylko swoją wygodę, ale też potrzeby dzieci, które zmieniają się wraz z ich wiekiem. Dotyczą one nie tylko programu funkcjonalnego, ale też lokalizacji mieszkania i jego otoczenia.

 • Dom na kwadratową działkę

  2019-10-15

  Funkcjonalność domu i otaczającego go ogrodu w dużej mierze zależy od kształtu działki. Wpływa ona także na bryłę budynku. Za najbardziej wygodną pod względem usytuowania domu oraz wyboru jego projektu jest uznawana posesja na planie kwadratu.

 • Kupujemy kawalerkę z lat 60. i 70.

  2019-10-12

  Większość polskich mieszkań wybudowano w latach 60. i 70. Układ mieszkań z tamtego okresu jest dość charakterystyczny i związany z typem budownictwa, który wtedy panował. Przyjrzyjmy się temu, żeby poznać rozwiązania aranżacyjne, jakie oferują nam kawalerki z budynków sprzed 40-50 lat.

 • Odbiór domu od dewelopera

  2019-10-03

  Swój wymarzony dom możemy wybudować we własnym zakresie lub zdecydować się na zakup gotowego domu od dewelopera. Na co zwrócić uwagę kupując gotowy dom?

 • Współczesny dom miejski z płaskim dachem

  2019-10-03

  Piętrowy dom o prostopadłościennej bryle zwany „kostką” od czasów XX-lecia międzywojennego jest postrzegany jako dom miejski. Mimo degradacji tej formy budynku w epoce PRL-u dzisiaj obserwujemy triumfalny powrót tego typu architektury, zwłaszcza w budownictwie miejskim.

 • Funkcjonalne strefy dźwięków i ciszy

  2019-09-29

  Coraz więcej mówi się dzisiaj o „zanieczyszczeniu środowiska hałasem” – analogicznie do pojęcia odnoszącego się do zanieczyszczenia powietrza spalinami czy toksynami. Szkodliwy hałas dotyka nas również w naszych domach. Jego źródłem są zarówno dźwięki przenoszone przez powietrze, jak i tzw. dźwięki uderzeniowe. To przed nimi mają chronić nas przegrody zewnętrzne i wewnętrzne...

 • Jak zaplanować garaż wolno stojący?

  2019-08-13

  Garaż planowany jako oddzielny budynek daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o projekt architektoniczny. Prawie jedynym ograniczeniem jest powierzchnia zabudowy, jaką możemy wykorzystać pod jego budowę.

 • Projekt domu – program funkcjonalny parteru w domu dwukondygnacyjnym

  2019-07-31

  Dom piętrowy lub z poddaszem stwarza duże możliwości rozplanowania układu funkcjonalnego wnętrz. Dwie kondygnacje umożliwiają czytelny podział na strefę dzienną mieszczącą się na parterze i nocną na drugiej kondygnacji. Schemat ten jednak powinien być jedynie ogólną zasadą planowania funkcji poszczególnych wnętrz.

 • Wygodna strefa nocna domu

  2019-07-31

  Cześć nocna to najbardziej prywatna strefa domu, w dużej mierze decydująca o komforcie wypoczynku, a w przypadku dzieci, również nauki i zabawy. Jej program funkcjonalny, wyposażenie i wystrój mają duże znaczenie dla mieszkańców.

 • Garaż nie tylko dla samochodu

  2019-07-30

  Wybierając lub projektując garaż, warto przewidzieć w nim więcej przestrzeni niż samo miejsce postojowe. Szybko okaże się to bardzo użyteczne i wręcz niezbędne. Garaż bowiem z czasem zacznie być domowym magazynem oraz warsztatem.

 • Strefa gospodarcza w domu – różne możliwości funkcjonalne

  2019-07-30

  Strefa gospodarcza jest niezbędną przestrzenią w każdym domu, niezależnie od jego wielkości. Warto znaleźć dla niej optymalne miejsce, biorąc pod uwagę kształt bryły i program wewnętrzny.

 • Ile trwa budowa – harmonogram budowy domu

  2019-07-30

  Aby prace związane z budową domu przebiegały szybko, sprawnie i bez zakłóceń, należy wykonać harmonogram budowy. Najlepiej jego wykonanie zlecić osobie reprezentującej nas na budowie, np. kierownikowi budowy czy inwestorowi nadzoru.

 • Rodzinne mieszkanie w bloku

  2019-07-29

  Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja i inwestycja. Dlatego zanim podpiszemy umowę kupna, powinniśmy mieć pewność aby, że nowe mieszkanie będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę?

 • Funkcjonalna komunikacja w domu

  2019-07-25

  O wygodzie i komforcie mieszkania w domu decydują nie tylko pokoje, kuchnia i łazienki, ale również łączące je hole i korytarze. Przemieszczanie się domowników pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i strefami to znacząca część ich życia, dlatego domowa komunikacja musi być również ergonomiczna i bezpieczna.

 • Dlaczego warto wykonać projekt instalacji elektrycznej?

  2019-07-24

  Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej w budowanym domu może stać się bardzo użyteczny i pomocny na różnych etapach użytkowania budynku.

 • Kupujemy kawalerkę w nowym budownictwie – na co należy zwrócić uwagę

  2019-07-16

  W trakcie wyboru mieszkania w nowym budownictwie powinniśmy być bardzo czujni. Dokładnego przemyślenia wymaga zakup nawet niedużej kawalerki.

 • Dom na działkę z wjazdem od południa

  2019-07-11

  Działka o orientacji południowej wymaga odpowiedniego zaplanowania zarówno ustawienia domu, jak i układu funkcjonalnego wnętrz. Usytuowanie wjazdu i wejścia od frontu zabiera bowiem miejsce na okna na najlepiej doświetlonej elewacji. Jak w tym układzie powinien wyglądać projekt wnętrz, aby zyski z oświetlenia naturalnego były jak największe?

 • Wybór działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

  2019-02-26

  Wybór działki budowlanej to jedna z najważniejszych decyzji przed rozpoczęciem budowy domu. Nie można podejmować jej pochopnie, ponieważ skutki będziemy ponosić przez wiele lat. Na co zwrócić uwagę przed zakupem gruntu, gdyż lokalizacja nie jest jedynym kryterium?

 • Dom energooszczędny – jak wybrać projekt i miejsce pod budowę

  2019-02-16

  Budownictwo energooszczędne stało się wymogiem naszych czasów. Jego upowszechnieniu sprzyjają regulacje prawne, zwłaszcza wprowadzone w 2014 roku Warunki Techniczne, które wymuszają na inwestorach budowę domów o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Wpływ na energooszczędność budynku ma również projekt domu i działka, na której go postawimy.

 • Remont domu – wyburzanie ścian

  2019-01-29

  Przebudowa wnętrz polegająca na zmianie układu ścian budzi uzasadnione obawy. To przedsięwzięcie skomplikowane i trzeba się do niego należycie przygotować. Szczególnie jeśli prace obejmują wyburzanie istniejących murów.