• Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę, co ze sobą zabrać?

  2020-05-29

  Odbiór techniczny mieszkania to dla wielu doniosłe wydarzenie. Nic dziwnego. To bowiem ostatni etap przed wprowadzeniem się do wymarzonych czterech kątów. Towarzyszące mu emocje mogą jednak sprawić, że sprawdzając budynek pominiemy kilka istotnych kwestii. O czym należy pamiętać, udając się do dewelopera oraz co zabrać na odbiór mieszkania?

 • Dom parterowy czy piętrowy – który będzie tańszy w budowie

  2020-05-28

  Wybierając projekt domu, zastanawiamy się, czy wybudować dom piętrowy, czy dom parterowy. Najczęściej decydujemy się na budynek z poddaszem użytkowym. A który będzie tańszy w budowie?

 • Strefy funkcjonalne domu

  2020-05-28

  Program funkcjonalny budynku mieszkalnego to zestaw stref o precyzyjnym przeznaczeniu. Strefowanie służy jednak nie tylko wygodzie i komfortowi mieszkańców, ale także efektywnemu wykorzystaniu energii grzewczej. Jak powinien wyglądać schemat funkcjonalny nowoczesnego domu jednorodzinnego.

 • Adaptacja projektu gotowego – na czym polega

  2020-04-30

  Projekt gotowy domu, który zakupiliśmy w biurze projektowym jest uniwersalny, dlatego należy przystosować go do warunków panujących na naszej działce. Na etapie adaptacji można także wprowadzać zmiany do projektu, dzięki czemu dostosujemy dom do naszych potrzeb.

 • Wielofunkcyjna przestrzeń dzienna w nowoczesnym domu

  2020-04-30

  Nowoczesna strefa dzienna powinna być odpowiedzią na potrzeby współczesnej rodziny, a jej przestrzeń odzwierciedlać styl życia domowników. By sprostała ich wymaganiom powinna być funkcjonalna i reprezentacyjna.

 • Kształt dachu a koszty budowy domu

  2020-04-30

  Budowa domu to duża inwestycja. Wybierając projekt, rozważamy często, jakie rozwiązania przyniosą nam oszczędności. Jednym z kluczowych elementów jest liczba kondygnacji, a także koncepcja domu dwukondygnacyjnego, które wiążą się z formą dachu.

 • Dom parterowy czy piętrowy – konsekwencje liczby kondygnacji w architekturze domu

  2020-04-30

  Dom parterowy czy piętrowy? To pytanie może być zasadne, jeśli powierzchnia działki jest na tyle duża, by umożliwić zarówno postawienie budynku parterowego, jak i piętrowego lub z poddaszem użytkowym.

 • Projekt domu energooszczędnego – architektura

  2020-04-29

  Koszty ogrzewania typowego domu stanowią 2/3 kosztów jego utrzymania. Szukając rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wydatki na ten cel wielu inwestorów decyduje się na wznoszenie budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Oszczędzaniu energii sprzyja m.in. architektura domu energooszczędnego.

 • Dom wielopokoleniowy – jak zaplanować jego funkcje

  2020-04-29

  Może za kilka lub kilkadziesiąt lat rodzice lub jedno z nich zamieszka razem z nami. Jak zaplanować funkcje domu, by był on wygodny dla rodziny wielopokoleniowej? Czym powinien się charakteryzować dom wielopokoleniowy?

 • Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu

  2020-04-28

  Każdy z inwestorów chciałby wybrać idealny projekt domu, aby stworzyć wymarzone miejsce dla swojej rodziny i do tego nierujnujące domowych finansów. Czym się więc kierować przy wyborze projektu domu?

 • Warsztat majsterkowicza – jak zaplanować miejsce pracy?

  2020-04-24

  Naprawa drobnych sprzętów czy oddawanie się hobby wymaga odpowiedniego miejsca pracy. Domowy warsztat majsterkowicza możemy zaplanować w garażu lub piwnicy. Do jego stworzenia nie potrzebujemy wcale dużej przestrzeni, niezbędna natomiast okaże się jej dobra organizacja.

 • Jak samodzielnie zaprojektować ogród

  2020-04-17

  Jeśli wiemy, jaki ogród będzie najlepiej pasował do naszej posesji i jaki rodzaj aranżacji lubimy najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy go zaprojektowali we własnym zakresie. Pamiętajmy, że urządzenie ogrodu jest tak samo istotne, jak wykończenie wnętrza domu, a bardzo często o tym zapominamy.

 • Rysunki detali wykonawczych w dokumentacji projektowej

  2020-03-27

  Podczas budowy domu projekt wykonawczy nie jest konieczny, ale jest bardzo pomocny. Dobrze przygotowany powinien zawierać szczegółowe rysunki techniczne najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Im więcej takich detali, tym wykonawcy będą mieli mniej problemów przy realizacji projektu.

 • Garaż na poziomie parteru czy w piwnicy

  2020-03-25

  Wielu inwestorów zastanawia się, gdzie umieścić garaż: na poziomie garażu czy w piwnicy?Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Planując garaż w bryle – niezależnie od jego położenia – trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów technicznych i możliwości odpowiedniego połączenia go ze strefą dzienną domu. Ważna jest również wielkość działki.

 • Wyposażenie małego mieszkania

  2020-03-24

  Małe mieszkanie to duże wyzwanie aranżacyjne. Jak na niewielkiej przestrzeni pogodzić różne funkcje i pomieścić wszystkie niezbędne meble oraz przedmioty? Wystarczy odrobina pomysłowości i zastosowanie wyposażenia wielofunkcyjnego.

 • Jak zaprojektować garaż dobudowany do bryły domu

  2020-03-24

  Zaletą garażu dobudowanego do bryły domu jest to, że może powstać w dowolnym momencie, nawet gdy budynek jest użytkowany już kilka lat. Istnieje możliwość dostawienia go do prawie każdego domu. Potrzebna jest jednak odpowiednio duża posesja.

 • Nowoczesny dom parterowy – jaki projekt wybrać

  2020-03-24

  Wygodna, pozbawiona schodów wewnętrznych komunikacja, ścisłe powiązanie wszystkich wnętrz z ogrodem skłania wielu z nas do wyboru projektu domu parterowego. Po czym poznać dobry projekt takiego budynku?

 • Projekt budowlany domu – co obejmuje jego dokumentacja

  2020-03-19

  Każdy kto decyduje się na budowę domu jednorodzinnego najpierw wybiera swój wymarzony dom. Przegląda katalogi z gotowymi projektami lub zleca wykonanie projektu architektowi. Jednak, aby projekt domu złożyć do starostwa powiatowego, musi być odpowiednio przygotowany. Co powinien zawierać projekt budowlany domu?

 • Układ funkcjonalny małego mieszkania (do 40 m2) w bloku

  2020-03-19

  Pierwsze mieszkanie, na jakie zazwyczaj możemy sobie pozwolić ma przeważnie poniżej 40 m2. To niewielka przestrzeń, którą można rozsądnie zagospodarować, pod warunkiem, że będzie ono miało funkcjonalny układ. Jak na planie niewielkiego mieszkania rozpoznać, czy spełni ono nasze wszystkie potrzeby?

 • Dom bez barier – przyjazny osobom niepełnosprawnym i starszym

  2020-03-19

  Mieszkanie z osobą starszą lub niepełnosprawną wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni domowej, tak aby poruszanie się po wnętrzach było dla niej jak najbardziej komfortowe. By stworzyć prawdziwy dom bez barier, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań architektonicznych oraz funkcjonalnych.