• Zaprawy murarskie do cienkich spoin i tradycyjnych – porównanie

    2021-03-23

    Przed rozpoczęciem budowy należy nie tylko zdecydować się na materiały murowe, ale także podjąć decyzję na jaką zaprawę będą murowane ściany domu. Czym różni się zaprawa do cienkich spoin od tradycyjnej?

  • Budowa domu z betonu komórkowego

    2021-03-22

    Zgodnie z danymi statystycznymi bloczki z betonu komórkowego są jednymi z najczęściej wybieranych materiałów do wznoszenia przegród w domach jednorodzinnych. Rosnąca popularność betonu komórkowego nie powinna dziwić. Materiał łączy korzyści wykonawcze, dobrą jakość produktów oraz bardzo korzystne właściwości fizyczne.

  • Szybka budowa z wielkowymiarowych bloków silikatowych

    2021-03-22

    W dobie trudności na rynku pracy i braku wykwalifikowanych robotników na budowach, rozwiązaniem mogą stać się wielkowymiarowe systemy silikatowe, które montuje się za pomocą specjalnych miniżurawi. Dwuosobowa ekipa w połączeniu z mechanizacją prac i dużymi wymiarami bloków wapienno-piaskowych osiąga wydajność aż 7 murarzy murujących z elementów drobnowymiarowych. Dzięki...

  • ETICS i ocieplanie fasad według WT 2021

    2021-03-02

    Nowe Warunki Techniczne obowiązujące od 1 stycznia br., sprawiają, że budynki będą lepiej kumulować ciepło i staną się tańsze w utrzymaniu, szczególnie w sezonie grzewczym. Trzeba tylko sprostać wymaganiom w zakresie współczynnika przenikania ciepła U, czyli zastosować średnio o 2 cm grubszy materiał izolacyjny dla budynków nowych i odnawianych. Jednak zmiany te nie wpłyną na...

  • Dlaczego stosować wełnę mineralną do termoizolacji dachów skośnych?

    2021-01-25

    W tym odcinku Akademii URSA dowiemy się dlaczego warto stosować wełnę mineralną do izolacji dachów skośnych. Dlaczego jest to naszym zdaniem najlepszy materiał do izolowania termicznego, akustycznego dachów skośnych oraz poddaszy użytkowych? Oraz na co zwrócić uwagę wybierając materiał do izolacji? Obejrzyj odcinek i przekonaj się sam!

  • Współczynniki przenikania ciepła podłóg i stropów według WT 2021

    2020-12-28

    W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o nowych wytycznych dotyczących przegród zewnętrznych domu obowiązujących od stycznia 2021 r. Z tego też względu m.in. do budowy i ocieplenia ścian zewnętrznych wybiera się superciepłe materiały oraz kupuje energooszczędne okna. A czy standardy WT 2021 dotyczą również podłóg na gruncie i stropów?

  • Jak wybudować ściany domu zgodnie z WT 2021

    2020-12-18

    Za sprawą przepisów wchodzącym w życie 1 stycznia 2021 roku energooszczędność budynków jednorodzinnych staje się właśnie standardem. Nowe warunki techniczne określają parametry zapotrzebowania budynku na energię oraz termoizolacyjności jego przegród równe standardom domów energooszczędnych.

  • Styropian – właściwości, rodzaje i zastosowanie

    2020-12-14

    Styropian jest najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym podczas budowy domu. Stosujemy go m.in. do ocieplenia fundamentów, ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie czy stropie. Producenci oferują kilka rodzajów styropianu. Czym się różnią?

  • Kominek bliźniaczy – aspekty techniczne i funkcjonalne

    2020-12-10

    Decydując się na dwa kominki w jednym budynku, najlepiej wybrać kominek bliźniaczy. Pod względem kosztów budowy jest to najbardziej ekonomiczny projekt.

  • Worki na gruz – jakie wybrać

    2020-11-30

    Remont domu bardzo często wiąże się z dużą ilością gruzu. Aby się go szybko pozbyć, warto zakupić worki na gruz i samodzielnie je wywieźć na wysypisko śmieci. Ponadto firmy budowlane i remontowe bardzo często wywożą pełne worki w ramach zleconych prac.

  • Energooszczędność budynków – co warto wiedzieć?

    2020-11-23

    Znaczenie energooszczędności jest bardzo istotne ze względów ekonomicznych zarówno dla indywidualnego inwestora jak i ze względów globalnych (zużycie nośników energii i emisji zanieczyszczeń). Świadczą o tym nie tylko technologie budowy nowych domów ale także modernizacje ścian już istniejących. Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym można znacznie podnieść efektywność...

  • CHEMIA BUDOWLANA

    2020-11-21

    BAUMIT º Superlekki tynk cementowo-wapienny MVR UNI FINE (uz) – to drobnoziarnista, sucha mieszanka, przeznaczona do wykonywania jednowarstwowych tynków cementowo-wapiennych na ścianach i sufitach wewnątrz budynków. Już warstwa 8 mm wystarczy, by uzyskać gładką powierzchnię pod powłoki malarskie, tapety lub tynki dekoracyjne. Największym atutem tego...

  • MATERIAŁY ŚCIENNE

    2020-11-20

    XELLA º Bloczki Ytong JUMBO (uz) – to technologia wielkowymiarowych elementów murowych, która łączy zalety małej prefabrykacji z doskonałymi parametrami betonu komórkowego – wysoką izolacyjnością termiczną, pełną niepalnością i łatwością obróbki. To energooszczędny materiał szczególnie polecany w budownictwie mieszkaniowym i publicznym. Prace...

  • Naturalny wybór dla elewacji wentylowanych

    2020-10-15

    W poszukiwaniu nowych, ciekawych form wyrazu, architekci coraz częściej sięgają po elewacje wentylowane, które pozwalają na wyjątkową swobodę w nakreślaniu charakteru obiektu oraz jego estetyki, oferując jednocześnie cechy właściwe dla doskonałej izolacji przegród zewnętrznych budynku.

  • Łącz różne powierzchnie aż 8 razy szybciej z klejem montażowym Fix² GT

    2020-09-16

    Producent chemii budowlanej, grupa Selena, wprowadziła na rynek nowy klej montażowy Tytan Professional Fix² GT. Błyskawiczna przyczepność początkowa oraz mocne i bardzo trwałe łączenie to zalety, dzięki którym produkt sprawdzi się jako szybki klej montażowy. Świadectwem uznania, jakim cieszy się klej Tytan Fix² GT wśród przedstawicieli branży budowlanej, jest m.in. nagroda w...

  • Podniesienie ścianki kolankowej podczas budowy domu

    2020-09-14

    Najczęstszą zmianą dokonywaną podczas budowy domu jest podwyższenie ścianki kolankowej. Czy można jednak dowolnie zmieniać jej wysokość? I tak, i nie. Wszystko zależy, przede wszystkim od konstrukcji domu.

  • Rodzaje farb do ścian – czym się różnią poszczególne farby do wnętrz?

    2020-09-03

    Dla wielu osób, zakup farby sprowadza się do wyboru odpowiedniego koloru czy producenta. Tymczasem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jakie podstawowe rodzaje farb do ścian można wyróżnić oraz gdzie znajdują one swoje zastosowanie?

  • Ściany jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej według nowych przepisów

    2020-08-25

    Nowoczesna ceramika budowlana pozwala spełnić wymogi przepisów prawa budowlanego dotyczące coraz bardziej restrykcyjnych parametrów termicznych przegród zewnętrznych. Dzięki pustakom zintegrowanym z ociepleniem nadal umożliwia wznoszenie ścian zewnętrznych jednowarstwowych.

  • Okulary ochronne – w trosce o oczy

    2020-08-24

    Podczas wykonywania wielu prac czy to budowlanych, czy remontowych zachodzi niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku. Bardzo często – zresztą niesłusznie – lekceważymy zabezpieczenie oczu, co może mieć nieodwracalne konsekwencje. A przecież wystarczy założyć okulary ochronne!

  • Elewacyjne tynki akrylowe

    2020-08-08

    Tynki akrylowe należą do dekoracyjnych tynków cienkowarstwowych, którymi zazwyczaj wykańcza się ściany zewnętrzne. Z ich pomocą możliwe jest uzyskanie różnych faktur. Swoją popularność zawdzięczają również m.in. łatwości nakładania, bogatej kolorystyce oraz stosunkowo niskiej cenie zakupu.