Kleje błyskawiczne w składach budowlanych
Klej błyskawiczny jest znany chyba każdemu dorosłemu majsterkowiczowi. Taką nazwę mają preparaty, które po kilku chwilach od aplikacji są w stanie stworzyć trwałe i żywotne połączenie dwóch materiałów. Klej znajduje zastosowanie w czasie wykonywania drobnych napraw domowych, majsterkowania lub prac modelarskich. Sprawdza się przy tworzeniu dekoracji lub patchworków, a także do drobnych prac wokół domu. Klej błyskawiczny może tworzyć połączenia wyrobów z tworzywa sztucznego, skóry, szkła czy metalu.
Klej błyskawiczny swoją popularność zawdzięcza szybkiemu wiązaniu. Wynika to ze składu, w którym znajdują się między innymi żywice polimerowe oraz rozpuszczalniki. Po aplikacji te ostatnie uwalniają się do atmosfery, dzięki czemu klej wiąże nawet po kilku sekundach. W hurtowniach Grupy PSB można znaleźć kleje w różnych pojemnikach i o rozmaitych parametrach. Mogą łączyć różne materiały, ale wiążą w innych okolicznościach i czasie. Łączy je jednak wysoka jakość i trwałość tworzonych połączeń.
Jak wybrać klej błyskawiczny?
Najczęściej sięgamy po klej błyskawiczny jako element wyposażenia skrzynki narzędziowej. Służy jako podręczny zestaw naprawczy w przypadku uszkodzenia obudowy sprzętów domowych, naczyń, czy akcesoriów wykończeniowych. W takim przypadku wystarczy uniwersalny klej pakowany w tubki o niewielkiej objętości. Taki produkt wystarczy do jednorazowej naprawy, a jednocześnie nie zmarnuje się jego zawartość. Klej pozostawiony w otwartej tubce często wiąże i nie sposób zastosować go kolejny raz.
Jeśli jednak nie poszukujemy klejów uniwersalnych i mamy konkretne potrzeby, do których chcemy wykorzystać taki preparat, warto dokładnie je określić. W zakładach papierniczych czy drukarniach często stosuje się kleju w żelu, który nawet po aplikacji w pewnym zakresie zachowuje elastyczność. Duże powierzchnie można kleić ze sobą z użyciem kleju w aerozolu. Przy szczególnych pracach można wybrać opakowania ułatwiające aplikację, wyposażone w pędzelek. Również w szczególnych pracach budowlanych przydaje się klej błyskawiczny dostępny w kartuszach. Samo opakowanie, jak i mechanizm potrzebny do aplikacji przypominają zestawy do nakładania silikonów uniwersalnych.
Wybierając klej szybkoschnący, warto wziąć pod uwagę nie tylko sposób aplikacji, ale także szybkość wiązania. Najszybciej wiąże klej cyjanoakrylowy, który osiąga ostateczną sztywność już po kilku sekundach. Ułatwia to prowadzenie prac naprawczych i usuwanie usterek. Wadą jest to, że nie ma możliwości wprowadzenia korekty w ustawieniu łączonych elementów. Dlatego przy pracach wymagających większej precyzji lepiej będzie wybrać preparat wiążący nieco wolniej.