Branża budowlana ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, ale jej sezonowość i wrażliwość na zmienne warunki rynkowe niesie ryzyko. W Polsce w 2023 roku wzrosły ceny nieruchomości, tym samym utrudniając dostęp, zwłaszcza młodym do posiadania własnych czterech kątów. Program wsparcia kredytów hipotecznych „Bezpieczny kredyt na 2%” pobudził rynek deweloperski. W przypadku budownictwa indywidualnego banki mają jednak wiele kryteriów ich udzielania min. wartość inwestycji, wkład własny, zdolność kredytowa. Tego typu wymogi utrudniają w praktyce dostęp do kredytów. Potwierdzają to dane GUS, ponieważ w ubiegłym roku liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza o 19% w stosunku do 2022 r., liczba rozpoczętych inwestycji również była mniejsza o 6%, a oddanych do użytkowania spadła o prawie 8%.
Przychody łączne firm tworzących sieć Grupy PSB za rok 2023 wyniosły około 8,5 mld zł. Obserwujemy większy trend rozwoju w kanale nowoczesnym (sklepy PSB Mówka) niż w kanale tradycyjnym (składy i placówki PSB Profi). W ciągu 12 miesięcy 2023 r. vs do analogicznego okresu 2022 r. dynamika wyniosła w kanale nowoczesnym –2,6%, zaś w kanale tradycyjnym –13%. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artkule pt. „Jaki był rok 2023 – wyniki Grupy PSB” na str. 18–19.
Inwestorom, którzy planują uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną poprzez adaptację poddasza polecam w „Temacie numeru” artykuły pod zbiorczym tytułem „Adaptacja poddasza użytkowego”. Dowiedzą się Państwo z nich m.in. o zastosowaniu wełny, styropianu do izolacji termicznej i akustycznej, o wykonaniu ogrzewania podłogowego, podkładu podłogowego na stropie betonowym oraz o układaniu paneli podłogowych i winylowych. Jak przeprowadzić ten proces podpowiadają eksperci z firm: Rockwool, Termo Organika, Hydroland, Baumit, Fermacell, Swiss Krono i Decora – str. 4–17.
Na III okładce przedstawiam statystyki dotyczące oglądalności serwisów internetowych PSB oraz publikacji w mediach o Grupie w 2023 roku.