Dla Fachowców

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa stanowi aktualnie doskonałą alternatywę dla przegród lub okładzin wykonywanych w tradycyjnej technologii masywnej – przyspiesza prace wykończeniowe i zmniejsza koszty. Ekipa zajmująca się wykończeniem domu musi więc znać nowoczesne produkty systemowe oraz zasady ich stosowania.

Glazurnicze

Od glazurnika wymaga się m.in. staranności, cierpliwości, wytrwałości, dokładności, a także siły fizycznej oraz ogromnej wiedzy wymuszonej zarówno zmianą warunków pracy, jak i nowymi zadaniami stawianymi wykańczanym powierzchniom wewnątrz, a także na zewnątrz budynku.

Izolacje wodochronne

Potrzeba wykonania hydroizolacji różnych części budynku jest bezdyskusyjna. Coraz większy zakres prac związanych z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej sprawia, że w budownictwie wytworzyła się nowa branża – wykonawców hydroizolacji. W Polsce fachowcy tej specjalności mają swoje stowarzyszenie – to Stowarzyszenie Wykonawców Hydroizolacji i Renowacji w Budownictwie, które zrzesza wykonawców balkonów i tarasów, fundamentów, łazienek, a także dachów…

Bramy i ogrodzenia

Od wykonawców ogrodzeń wymaga się przede wszystkim umiejętności z zakresu sztuki budowlanej, dobrej znajomości materiałów oraz prefabrykatów, z których wznosi się i montuje nowoczesne ogrodzenia . W standardzie jest dzisiaj montaż ogrodzeń z elementów systemowych.

Dekarskie

Wykonywanie zawodu dekarza wymaga aktualnie ogromnej wiedzy i ciągłego doszkalania, gdyż zmieniają się produkty, technologie oraz instrukcje montażu pokryć dachowych . W tym zawodzie przydaje się również kreatywność, pozwalająca na tworzenie ciekawych obróbek, detali oraz wykończeń.

Izolacje termiczne

Z roku na rok wzrasta rola materiałów izolacyjnych stosowanych do ocieplenia przegród zewnętrznych domu, a tym samym zwiększa się również odpowiedzialność i oczekiwania od wykonawców montujących materiały ociepleniowe. Standardowe umiejętności nie wystarczają – konieczna jest znajomość innowacyjnych rozwiązań.

Tynki zewnętrzne i elewacje

Na wykonawcach elewacji spoczywa aktualnie duża odpowiedzialność, ponieważ jest to rodzaj prac decydujący o trwałości budynku i jego walorach estetycznych. Profesjonalizm w tej branży polega również na umiejętności stosowania innowacyjnych rozwiązań.

Taras i ogród

Profesjonalizm wykonawstwa zewnętrznych części domu nabiera coraz większego znaczenia – to część posesji najbardziej wielozadaniowa pod względem funkcji i wykonywanych prac.

Stolarka okienna i drzwiowa

Okna, drzwi zewnętrzne , a także bramy garażowe są pod względem konstrukcji budynku elementem przegród zewnętrznych, natomiast pod względem wizualnym stanowią element elewacji. Montaż stolarki okiennej i drzwiowej musi więc uwzględnić aktualne wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej budynku oraz aspekty estetyczne.

Podłogi i schody

Wykonawcy podłóg mają dzisiaj wiele ułatwień, głównie dzięki nowoczesnym sposobom przygotowania szlichty oraz nowym materiałom izolacyjnym. Na etapie wykończenia cenna jest umiejętność stosowania nowoczesnych materiałów posadzkowych.

Murarskie

Budowanie domów do etapu zamknięcia stanu surowego zwykle powierza się ekipom murarskim i to na wykonawcach tej specjalności spoczywa największa odpowiedzialność za trwałość konstrukcji oraz coraz częściej również za energooszczędność budynku.

Tynkarskie wewnętrzne

Na tynkarzu spoczywa duża odpowiedzialność. Prace tynkarskie są wykonywane po murarskich. Doświadczony tynkarz pokryje niedociągnięcia w postaci nierówności muru – a przed pracami wykończeniowymi – to od jego staranności w dużej mierze zależy ostateczny efekt.

Malowanie i tapetowanie

Szeroki zakres prac malarskich sprawia, że jest to najbardziej powszechne zadanie ekip wykończeniowych. Branża dysponuje wieloma usprawnieniami, takimi jak łatwe do nanoszenia farby czy metoda natryskowa. Nie zwalniają jednak one wykonawców z obowiązku dokładności, precyzji i schludności podczas prowadzenia prac.

Hydraulik i instalator

Od wykonawców instalacji w domu jednorodzinnym wymaga się ogromnej wiedzy na temat rynku produktów i podążania za trendami w zakresie nowoczesnych rozwiązań oraz znajomości przepisów. Bardzo często niezbędne jest również odbycie specjalistycznych szkoleń i zdobycia uprawnień, które gdy są udokumentowane, budują zaufanie klienta.

Brukarskie

Układanie kostki brukowej nie jest trudne, jednak wymaga od wykonawcy doświadczenia i wiedzy dotyczącej produktów obecnych na rynku oraz aktualnych trendów w wykańczaniu nawierzchni.

Instalacje elektryczne

Nowoczesna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym to więcej niż zapewnienie odpowiedniego źródła zasilania w mieszkaniu. To najważniejszy element inteligentnego domu – tylko dzięki dobrze rozplanowanej instalacji elektrycznej cała domowa automatyka będzie działała bez zarzutu.